Berlin'de IŞİD'e operasyon

Ali VARLI / BERLİN
16.01.2015 - 09:25 | Son Güncelleme:

ALMANYA'nın başkenti Berlin'de Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü üyelerine yönelik sabah saatlerinde başlayan operasyon devam ediyor.

Operasyon çerçevesinde 41 ve 43 yaşlarında olduğu öğrenilen iki Türk yakalandı.

250 polis ve özel timden oluşan güvenlik ekipleri operasyonda görev alıyor.

Polis, gözaltına alınan kişilerin Almanya'da saldırı planlamadıklarını, yürütülen operasyonda toplam beş kişinin yakalandığını ancak üç kişinin yeterli kanıt olmadığı için serbest bırakıldıkları belirtildi.

Berlinde IŞİDe operasyon

Yakalanan iki kişi, IŞİD ile bağlantılı olduğu ve terör örgütüne lojistik destek sağlamakla suçlanıyor.

Operasyon Berlin Başsavcılığının emriyle başlatıldı. Berlin savcılığının aylardan beri beş şüpheli hakkında soruşturma başlattığı öğrenildi.

Kendisini "Emir" diye tanıtan 41 yaşındaki İsmet D.'nin Berlin'de radikal bir grubun liderliğini üstlendiği, grubun ağırlıklı olarak Türk, Çeçen ve Dağıstanlılardan oluştuğu belirtildi. İsmet D.'nin grubu radikalleştirdiği ve Suriye'de savaşmaya hazırladığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınan diğer kişinin ise Emin F. olduğu, Suriye'ye gitmek isteyenlerin organizasyonunu ve bu kişilere mali destek sağladığı ifade edildi. Emin F.'nin Suriye'ye giden grup üyelerine gece görüş cihazı gibi askeri malzeme sağladığı iddiası bulunduğu, bunun araştırıldığı bildirildi.

Pariste tren istasyonu bomba paniği

Belçikada terörle mücadele operasyonu

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı