"Ömür Gedik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Gedik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Gedik

Berlin Kaplanı sizi bekliyor

Eyyvah Eyvah serisini üçlemeden, yönetmen Hakan Algül ile yeni bir maceraya yelken açan Ata Demirer, yeni filmi “Berlin Kaplanı”nda boksör olarak çıktı karşımıza.

Almancı boksör Ayhan, hayatta yalnız, işinde başarısız, psikolojisi bozuk ama iyi yürekli bir genç adam.
İyileşme sürecini ve biraz daha fazlasını yaşaması için hikaye onu Berlin’den, yıllardır görmediği akrabalarının yanına Antalya’ya getiriyor.
Bu kez filmine, Eyyvah Eyvah’da olduğu gibi, komedide paslaşabileceği güçlü bir karakter (Demet Akbağ) koymamış Ata Demirer. Ayhan’ın flört ettiği Elvan’ı canlandıran Nihal Yalçın ile Ata Demirer arasındaki kimyanın tutmaması da romantizm ayağına darbe vuruyor.
Neyse ki onun yerine koyabileceğimiz bir dayı yeğen ilişkisi var “Berlin Kaplanı”nda. Fatih’i canlandıran Mert Aran’ı ve annesi rolündeki Özlem Türkad’ı çok başarılı buldum.
“Berlin Kaplanı” bütünüyle bir Ata Demirer filmi. Komedi de, dram da Ayhan’ın üzerinde.
Almancı Ayhan için uzun soluklu bir gözlem ve araştırma yapıldığına şüphe yok.
Taklit yeteneği tartışılmaz olan Demirer, Almanya’da büyümüş boksör Ayhan rolünde çok başarılı ve son derece inandırıcı.
Gurbetçi şivesi mükemmel, vücut dili de öyle. Almancı düşünce yapısını bile iyi özümseyip, Ayhan üzerinden layıkıyla filme yansıtmış.
Ben Ata Demirer’in oynadığı karakterlerin en çok o naif, dürüst yanını beğeniyorum.
Farları yakıp söndürerek yolda radar olduğunu haber veren Türk hinliğini anlamakta güçlük çeken saf ve temiz Almancı Ayhan’ı da bu yüzden çok sevdim.
Sömestr tatiline gayet uygun, ailecek izlenebilecek, küfürsüz, samimi, insani değerleri ve mesajları olan bir komedi olan Berlin Kaplanı yarından itibaren sinemalarda.

Ekle-Destekle lütfen

20 yıllık gazeteciyim, bugüne dek hep destek talep edilen taraf oldum.
Talep eden, isteyen olmak ne zormuş anlamam için bir dernek kurmam gerekiyormuş.
Kurucusu ve başkanı olduğum HAÇİKO (Hayvanları Çaresizlik ve İlgisizlikten Koruma Derneği) bana bir yıl içinde bu anlamda tüm zorlukları tattırdı.
Maddi manevi destek alabilmek için hayli uğraşmam gerekti.
Bizimki gibi tüm sivil toplum kuruluşlarının ortak derdi istediklerini gerçekleştirebilmek için kaynak sağlamak kuşkusuz.
Ve artık bu yolda yanımızda olan yeni bir oluşum var: Ekle Destekle.
Şu anda yaklaşık 20 bin kişi bu eklentiyi kullanıyor ve şimdiye dek Ekle Destekle sayesinde TEGV, TEMA ve İKSV’ye toplam 100 bin TL. kadar bir kaynak aktarımı yapıldı.
Ekle Destekle, tek kuruş ödemeden, oturduğunuz yerden sivil toplum kuruluşlarına destek verebileceğiniz bir oluşum.
Tek yapmanız gereken linki bilgisayarınıza indirmek. Bu hareketiniz reklamverenleri harekete geçirmek suretiyle sivil toplum kuruluşlarına maddi destek olarak yansıyor.
Ekle Destekle, hayvan hakları ayağında bizimle çalışıyor. Şu sıralar HAÇİKO için reklamverenlerle görüşmeler yapılmakta. Kısa bir süre içinde destek verenleri sizinle paylaşıyor olmayı umuyorum.
Ortalama iki saatinizi internet başında geçiriyorsanız eğer, Ekle Destekle’yi bilgisayarınıza indirerek ağaç dikecek, çocuk okutacak, aile içi şiddete karşı çalışmalara katkı sağlayacak, araba çarpmış, yol kenarında ölümü bekleyen bir köpeğin tedavisini yaptırmış olacaksınız.
Ben, artı bir sosyal adım atarak, Ekle Destekle’yi bilgisayarıma indirdim, sadece HAÇİKO için değil, tüm sivil toplum kuruluşları için.
Siz de yapın...
NOT: Bu oluşum farklı araçlarla da kaynak yaratmayı sürdürmesi gerekiyor. Buna bir örnek Hürriyet ile yapılan Seninle +1 sayfası. Bu sayfalardan elde edilecek reklam gelirleri de Ekle Destekle sayesinde STK’lara aktarılacak.
http://www.hurriyet.com.tr/seninleartibir sayfasından işbirliğinin detaylarını görebilirsiniz.

Teatral konser

Gökhan Türkmen’i sahnede izlediğimde anladım neden bu kadar popüler olduğunu. İçinde kesinlikle bir enerji topu var, kendi de eğleniyor, eğlendiriyor da.
Bir de tabii onunki müthiş bir ekip çalışması. Sağlam bir orkestra kurmuş kendine, sound gerçekten de müthiş.
Gökhan Türkmen 14 Şubat Sevgililer Günü için ilginç bir konsept hazırlığı içinde. Bir anlamda oyun içinde konser olacak bu kez.
Sahnede aşkın tüm halleri üzerine bir tiyatro oynanacak, Gökhan da şarkılarıyla bu sahnenin merkezinde yer alacak. 14 Şubat’taki bu teatral konser Yeditepe Üniversitesi İnan Kıraç sahnesinde.
Gecenin geliri 3-18 yaşları arasında ölümcül hastalığı olan çocukların hayallerini gerçekleştirmeyi amaçlayan Hayalini Paylaş projesine aktarılacak.

X