« Hürriyet.com.tr

Berlin’in yeni bombası B5

Almanya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Berlin, her ne kadar adını tarihiyle duyurmuş olsa da aslında tam bir alışveriş cenneti. Şehir, isteyene geniş caddelerde onlarca marka ve yeni kreasyonun yer aldığı lüks mağazalar, isteyene tarihi ortamdaki butiklerde alışveriş imkânı sunuyor. Ara sokaklara konuşlanmış meşhur bitpazarlarını da unutmamak gerek. Kentin en yeni ve popüler mekânı Designer Outlet Berlin, kısa adıyla B5.

Deniz İNCEOĞLU
X

NOEL DÖNEMİNDE FİYATLAR ARTIYOR

Berlin, alışveriş konusunda her zevke uygun seçenekler sunan bir şehir. Trendleri takip etmek, Avrupa’nın yeni kreasyonlarını öğrenmek isteyenler öncelikle Friedrichstraße ve Kurfürstendamm’ı (Kudamm) tercih ediyor. Bu iki uzun caddede hem çok lüks, hem de orta halli mağazaları görmek mümkün. Geçen senelerle karşılaştırıldığında daha çok mağaza göze çarpsa da Berlin’de yeni trend, alışveriş merkezleri. Türkiye’dekiler kadar büyük olmayan bu merkezlerden en çok dikkat çekenler arasında Potsdamer Platz Arkaden, Wilmersdorfer Arcaden ve Gesundbrunnen Center var. Her birinde tekstilden teknolojiye pek çok ürünün alınabileceği en az 100 mağaza mevcut. Bir de son dönemde herkes mutlaka B5 Center’a uğruyor. Şehrin 15 kilometre batısındaki bu yeni outlet’te lüks tasarımcıların ürünleri bulunuyor. Berlin’de seçenek çok olsa da, yılın bu dönemindeki fiyatlar biraz rahatsız edici olabilir. Noel ve yılbaşının yaklaşması, etiketlerde artışa sebep oluyor.

ÇEŞİTLİLİK ARAYANLARA

Kudamm, 3.5 kilometre uzunluğunda bir cadde. Başladığı noktada herkesin “Yıkık Kilise” diye adlandırdığı, savaşta zarar görmüş ve ibret olsun diye yıkık bırakılmış Kaiser Wilhelm’s Gedächtniskirche var. Bu kilise, caddeyi haritada bulmanızı fazlasıyla kolaylaştıracak. Kudamm Caddesi, tüm aile üyelerinin ihtiyaçlarını karşılacak, çeşitlilik arayanlara cevap verebilecek bir yer. H&M ve Zara gibi popüler mağazaların yanı sıra Tommy Hilfiger, Gucci ya da Jil Sander gibi özel markalar da var. 1907’de kurulan ünlü KaDeWe mağazası da burada. Tekstilden ev eşyasına, elektronikten ayakkabıya, gıdadan müziğe hemen hemen her ürünün yer aldığı KaDeWe, zengin ve kaliteli çeşitlerinin yanısıra, lüks ve üst sınıfa hitap eden markalarıyla da biliniyor.

TASARIM VE BOHEM SEVENLERE

Ben herkesin aldığını almam, diyenlerdenseniz tercihiniz Hackescher Markt ya da Kreuzberg olmalı. Hackescher Markt’taki turistik avlularda dolaşırsanız pek çok Berlinli tasarımcının özel ürünlerini göreceksiniz. Bazı markalar sadece gece elbiselerine yoğunlaşırken, bazı vitrinlerde karşınıza sadece şapkalar çıkabiliyor. Bir tek giyim değil, hediyelik eşya arayanlar için de burası ideal. Ampel Man mağazasında Berlin’in karakterini yansıtan kitap ayracından şemsiyeye, çaydanlıktan tişörte kadar her şeyi bulabilirsiniz.
Önceleri göçmenlerin yerleştiği, son dönemdeyse sanatçıların yaşamaya başladığı Kreuzberg de farklılık arayanlar için ideal. Örneğin ünlü bir markada bulamadığınız renkteki ayakkabı ya da çantaları burada görebilirsiniz. Ancak mağazaların bohem duruşuna aldanıp fiyatların uygun olduğunu sanmayın. Kimi zaman en lüks markadan bile daha pahalı olabiliyor.

LÜKSTEN VAZGEÇMEYENLERE

Berlin’de alışverişin en meşhur caddelerinden birisidir Friedrichstrasse. Eski Doğu Berlin sınırlarındaki caddede özellikle lüks markalar toplanır. Yan yana mağazaların yanı sıra pek çok özel markanın bir araya geldiği binalar da mevcut. Quartier 206’da art deco atmosferinde tasarımcıların son ürünleri görülürken, Quartier 207’de ünlü Fransız markası Lafayette dikkat çekiyor. Gucci, Yves Saint Laurent, Moschino gibi ünlü markaların yer aldığı Quartier’ler, özel mimari yapısı ve zemininde kullanılan özel granit mozaikleriyle de oldukça lüks.

80 MARKADA YÜZDE 70’E VARAN İNDİRİM

Alışveriş tutkunları yeni bir şehri keşfediyorsa, mutlaka outlet’lere de uğramak ister. Berlin’in bu konudaki en yeni ve popüler mekânı Designer Outlet Berlin, kısa adıyla B5. Şehre karayoluyla 30 dakika uzaklıkta, 10 bin 500 metrekarelik alana kurulu. 80 markanın ürünleri yüzde 30 ila yüzde 70 arasında indirimle bulunabiliyor. Cinque, Diesel, Lacoste, Mango, Stefanel, Timberland, Tommy Hilfiger, Levi’s, Marc O’Polo, Adidas, Nike gibi giyim markalarının yanı sıra Möve, Estella, Samsonite gibi isimleri de görmek mümkün. B5, pazartesiden perşembeye kadar saat 10.00-19.00, cumadan pazara saat 10.00-20.00 arasında açık.

BİTPAZARLARINI UNUTMAYIN

Berlin’in en önemli özelliklerinden biri de meşhur bitpazarları. Şehrin belli sokaklarında alabildiğine uzun tezgâhlara yayılan bu pazarlarda küçük elişi ürünlerinin yanı sıra antika, takı, kask, plak, aksesuvar, bisiklet gibi aradığınız ya da aramadığınız her şeyi bulmanız mümkün.
Aralarında en çok bilineni Strasse des 17. Juni. Her cumartesi ve pazar günü saat 10.00-17.00 arasında açılan pazarda özellikle küçük, eski sanat objeleri dikkat çekiyor. Bunun dışında porselenler, müzik aletleri, heykeller, şapkalar, kısacası her şey tezgâhlardaki yerini alıyor. Bir diğer önemli bitpazarı yedi yıldır Mauerpark’ın yanında kuruluyor, farklı türde pek çok ürün görmek mümkün. 1999’da açılan Boxhagener Platz’daki bitpazarını diğerlerinden ayıran özelliği, bölge sakinlerinin istemedikleri eşyaları gönderdikleri bir yığın niteliğinde olması. Yaşlıların el arabalarında sattığı ıvır zıvırlardan, gençlerin yeni gözdesi klasik giyime kadar her şeyi bulmak mümkün. Kentte ikinci el ürün satan mağazalar Kreuzberg’deki Bergmannstrasse ve  Hagelbergerstrasse’de yoğunlaşıyor. Hands up, Checkpoint, Stylo, Seconbella bunlardan bazıları.

Kaynak: Deniz İNCEOĞLU

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Sırt çantasıyla gezebileceğiniz ülkeler
GezginGezgin
Bir film izledi otostopla 53 şehir dolaştı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye’de yılbaşını kutlamak için en iyi 7 yer
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
En görkemli yılbaşı kutlamaları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Afrika'nın 5 bin yıllık avcıları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Rumeli'de asırlara meydan okuyan tarihi köprü: Volçan Köprüsü