Berlin’de görkemli açılış

30 Ekim 2012 - 19:20Son Güncelleme : 30 Ekim 2012 - 21:17

Berlin’de yeni Türk Büyükelçilik binası görkemli bir törenle açıldı. Açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da hazır bulundu. Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük dış temsililcik binası olma özelliğini taşıyan binanın açılışına, Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle’nin yanı sıra Berlin’de bulunan yabancı misyon şefleri, eyalet politikacıları da katıldı.

BERLİN Büyükelçiliği yeni kançılarya binası, 69 yıl sonra Berlin’deki tarihi mekanına geri döndü. Osmanlı döneminde elçilik binası olarak kullanılan arsa üzerinde inşa edilen kançılarya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açıldı. Açılış için düzenlenen törene Alman hükümeti adına Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle katıldı. Bin 500’ün üzerinde davetlinin yer aldığı görkemli açılışta Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AB’den sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış da hazır bulundu.

Berlin’de görkemli açılış TGB’den protesto

Berlin’de görkemli açılış Erdoğan gerginliği

Berlin’de görkemli açılış Erdoğan Almanya'daki Türklere seslendi

30 MİLYON EURO’YA MAL OLDU

Yapımına geçtiğimiz yılın temmuz ayında başlanan Büyükelçilik Binası yaklaşık 30 milyon Euro’ya mal oldu. 3 bin metrekaralik alana sahip yeni bina, Dışişleri Bakanlığı’nın yurtdışındaki en büyük misyon şefliği olma özelliği de taşıyor. Çatısının bir bölümü camla kaplı olan binada 110 kişilik bir sinema salonu ve çok amaçlı kullanım özelliği bulunan büyük bir salonu bulunuyor. Başbakan Erdoğan, Berlin’e haraketi öncesinde grup toplantısında yaptığı konuşmada, Büyükelçiliğin Türkiye’ye yakışır bir elçilik binası olduğunu belirtti.

OSMANLI MİRASI

Osmanlı döneminde Almanya’nın başkenti Berlin’de Tiergarten Caddesi ile Hildebrand Caddesi’nin kesiştiği yerde satın alınan bina 1918 yılından itibaren önce Osmanlı Büyükelçilik, ardından da 1923 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilik binası olarak hizmet verildi. Bina 1944 yılına kadar büyükelçilik olarak kullanıldı. Ancak 2. Dünya Savaşı’nın sonlarına doğru Berlin’e atılan bombalardan nasibini alan bina yerlebir oldu. 2. Dünya Savaşı’nın ardından 23 Mayıs 1949 tarihinde resmen kurulan Almanya Federal Cumhuriyeti’nin yeni başkenti Bonn’da Türkiye 1950 yılında yeni Büyükelçiliğini açtı. Büyükelçilik 1950-1999 yılları arasında Bonn’da hizmet verdi. Federal hükümetin 1999 yılında Berlin’e taşınmasıyla Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği de aynı yıl Berlin’e taşındı. Büyükelçilik, Berlin’de altı katlı kiralık bir binada 1999 yılından bugüne kadar çalışmalarını sürdürdü.

 Büyükelçilik binasının teknik özellikleri:

- Berlin Büyükelçiliği’nin ana giriş kapısı, Bonn’daki elçilik binasının kapısındaki bakırlar kullanılarak yapıldı.

- 800 kişilik çok amaçlı balo ve konferans salonu bulunuyor. Ancak salon, iki blok arasında kalan ve üstü tamamen camla kaplı galerinin kapılarının da açılmasıyla yaklaşık 2 bin kişiye de hizmet veribelecek.

- Galeride, yine eski Bonn Büyükelçiliği’nden getirilen ve Bedri Rahmi’nin eseri olan 9 parçadan oluşan bir vitray çalışması yer alıyor.

- Temeli 2010 yılının ekim ayında atılan yeni Büyükelçilik binasının inşası 24 ay sürdü.

- Toplam 3 bin 900 metrekalerik temel alanı olan elçiliğin garajı da dahil olmak üzere 10 bin metrekarelik kapalı alan zemini bulunuyor.

- Binada, video sunumlarının da yapılabileceği 110 kişilik anfi şeklinde konferans salonu yer alıyor.

- Yeni Büyükelçilik binası’nın iç ve dışa bakan camlarında Selçuklu desenleri hakim.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 54 Yorum }
 • Oğuz Kağan 31.10.2012 01:17:57
  Gösteriş, şatafat, konusunda çok başarılısınız. Ama bu gösterişin, şatafatın içi dolu olsa keşke. Ambalaj iyi ama içi boş. Türkiyeyi dş politikada takan yok. Binalara değil 30 milyon euro, 30 kat trilyon euro harcasan ne olacak? Para harcamakla gösterişle bir yerlere gelinebilseydi keşke.
 • adam berger 31.10.2012 01:16:42
  hakan cayir malesef turkiye bana fazla birsey vermedi beklemedimde en basiti senin orda konusmak fikirlerini soylemek hatta ve hatta CUMHURIYET BAYRAMINI BILE KUTLAMAYA HAKKIN OLMIYAN BIR YER ADALETSIZLIK ALMIS BASINI GIDIYOR BINALAR TURKIYEYI TEMSIL ETMEZLER INSANLAR EDERLER IYI DUSUN
 • mustafa salepci 31.10.2012 00:33:42
  Bir ulkenin yurtdisi temsilciligi o ulkenin en bariz gorunumudur.ABD,fransa,ingilizlerin dunyanin her yerindeki temsilcilikleri en degerli yerlerde ve muhtesemdir.30 milyon euro degil 50 milyon da olsa yakisir ulkeme. vizilti yapanlara "utanin" demekten baska ne diyebilirim ki
 • mustafa salepci 31.10.2012 00:29:00
  10 yil oncesinin buyukelcilikleri,konsolosluklari,ticari ateselikleri ile su andakiler arasinda bir dunya fark var.O diplomat kafali ,halka kapali,10 duvar asarak ulastigimiz tiplerden halka hizmet eden adam gibi adamlar bu gorevlerde.Bu noktada disisleri ve ticaret bakanligini kutluyorum
 • hakan Cayir 31.10.2012 00:01:33
  adam berger Bazi seyler madiyede bakmaz .Söyledin sey TÜRKIYEMIZIN YERI yani Türkiyeyi temsil ediyor.Senin verdin vergiler haram olsun diyorsun da Peki Türkiyeden Faydalndigin seyler Türkiye sana haram ederse Neolacak?
 • Alper Yiğit 31.10.2012 00:00:10
  Elçilik binasına neden fazla para harcanıyor diye eleştirmeyin.Elçilik binası,bir ülkenin dış devletlerdeki önemli imaj kavramlarından biridir.En kötü ulkelerin bile fıstık gibi elçilikleri var.
 
HaberlerecbKonya BarosuFevzi Kayacanistifakorgeneralhava kuvvetlerihasan