Berkman: Hemen kriz yönetimine geçelim

Hürriyet Haber
19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

Koç Holding Stratejik Planlama Grubu Başkanı Mehmet Ali Berkman, ‘‘Ekonominin acil bir kriz yönetimine ihtiyacı var. Özel sektör-hükümet birlikte hareket edip, uygulanabilir kararlar almalı. Kararlar doğru olsa da, uygulama aksayınca duvara tosluyoruz’’ dedi.

KOÇ Holding Stratejik Planlama Grubu Başkanı Mehmet Ali Berkman, ekonominin üç ay daha eski seviyesine dönemeyeceği ve talebin duracağı uyarısında bulundu. Önümüzdeki üç ayın beklentiyle geçeceğine dikkat çeken Berkman, ekonomik ve politik olarak söylenenlerin yapılması halinde, ekonominin yılın ikinci çeyreğinde doğru yola girebileceğini söyledi.

Türkiye'de alınan kararlar doğru bile olsa uygulamada sorunlar yaşandığını hatırlatan Berkman, ‘‘Acil bir kriz yönetimine ihtiyaç var. Özel sektör ve hükümetin birlikte hareket etmesi, uygulanabilir kararlar alınması ve bunların sürekli kontrol edilmesi gerek. Yoksa kararlar doğru da olsa uygulamada aksamalar oluyor ve duvara tosluyoruz’’ dedi. Kriz dönemlerinde kaybedilen her anın çok önemli olduğunu hatırlatan Berkman, devletin elinde ‘‘her beklentiye uygun hazır ve uygulanabilir bir plan olması gerektiğine’’ işaret etti.

Ekonomik programın hükümet yetkilileri tarafından detaylı olarak yeniden anlatılmasının gerekli olduğunu söyleyen Berkman, ‘‘Ne olup bittiği, alınan tedbirler halka belirli aralıklarla anlatılmalı. Böylece güven yeniden tesis edilmeli’’ dedi.

Mehmet Ali Berkman, grubun, hükümetin bütçesine uygun olarak hazırladığı 2001 yılı programındaki hedefleri ise yeniyıla bir hafta kala değiştirmeyi uygun bulmadığını söyledi. Berkman, 2001 yılının gündeminde ise ağırlıklı olarak özelleştirme ihaleleri, IMF desteği ve programa olan güvenin yer alacağını belirtti.

Berkman, yeni ekonomiye girmekte geç kaldıkları yolundaki eleştirileri ise doğru bulmadıklarını, orada da ihtiyatlı olduklarının zamanla görüldüğünü belirterek, internetten pazarlama ve dağıtımda en iyi şekilde faydalanmak için çalıştıklarını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı