ADANA HABERLERİ

Berhan Şimşek, Çukurova'nın konuğu oldu

DHA
20.04.2016 - 13:50Son Güncelleme :
DHA

ADANA'nın merkez Çukurova İlçe Belediyesi'nin "Her ayın 19'unda Saat 19'da" panelinin bu ayki konuğu, CHP eski Milletvekili Berhan Şimşek oldu. Şimşek 'Atatürk, Cumhuriyet ve Türkiye' konuşmasında, Kurtuluş Savaşı günlerini anlattı.
Çukurova Belediyesi Orhan Kemal Kültür Merkezi’ndeki panelde konuşan Berhan Şimşek, Osmanlı’nın son dönemi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda yaşananlar ve Türkiye’nin bugünkü geldiği noktalar hakkında bilgi verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin çok zor şartlar altında kurulduğuna dikkat çeken Şimşek "Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, kendi ülkesinde esaret içindeki halkı bu durumdan kurtarabilmek için Mondros Ateşkes Antlaşması ve Sevr Antlaşması’ndan arta kalan bir avuç toprakta, ülkemizin bugünkü sınırlarını çizmek için harekete geçmiştir" dedi.
'CAMİLER DEPO OLARAK KULLANILDI'
Kurtuluş Savaşı döneminde yaşananlarla ilgili tarih anlatılırken, bazılarının bu durumu 'sulandırmak' istediğini, 'Camiler ahır olarak kullanıldı' diyecek kadar ileri gittiğini vurgulayan Berhan Şimşek, şöyle konuştu: "Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları bu ülkeyi esaretten kurtarmaktan için yola çıktığında, düşman kuvvetleri taş üstünde taş bırakmamış, halkın sığınacağı tüm alanları yok etmişlerdi. O dönemlerde, kurtuluş mücadelesi için verilecek savaşı kazanmak için, yiyeceğe ve silaha ihtiyaç vardı. Savaşta kullanılacak buğdayı depolayabilmek, cephelere mermi taşıyacak katır ve atlar için camiler kullanıldı. O dönemde sadece camiler değil, sağlam olan tüm yapılar, esaretten kurtulmak için kullanıldı. O dönemdeki, eşekler, katırlar, atlar, buğdaylar, savaş döneminin, topları tüfekleri tankları, savaş uçaklarıydı. Ayrıca, sadece camiler değil, ayakta kalan tüm yapılar kullanıldı. Niye kullanıldı biliyor musunuz? Ülkemizdeki ezan sesleri dinmesin diye. O gün, o ortamlarda insanlar canlarını siper ederek topraklarımızı korumasaydı. Bugün o camilerden ezan sesi değil, çan sesleri duyardınız."
Konuşmanın ardından, Çukurova Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Selek, paneli izlemeye gelen CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP Çukurova İlçe Başkanı Yüksel Erdoğan, CHP Seyhan İlçe Başkanı Abeydullah Kolcu ve CHP Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven’i sahneye davet etti. Başkanlar, Berhan Şimşek’e çiçek ve plaket verdi. Şimşek de
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin'e düzenlenen etkinlik nedeniyle teşekkür etti.

ADANA,(DHA)
EŞ(20.4.2016 FOTOĞRAFLI)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Berhan Şimşek, Çukurova'nın konuğu oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Nisan 2016 tarihinde saat 13 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Berhan Şimşek, Çukurova'nın konuğu oldu haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ocak 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:17
 • Guneş
  07:40
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:01
 • Yatsı
  19:19
Sayfa Başı