İZMİR HABERLERİ

Bergama'nın tarihi anlatıldı

DHA
22.06.2016 - 15:43 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in ilk UNESCO Dünya Mirası Kenti olan Bergama'nın tarihi ve kültürel zenginlikleri hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı.
Bergama'nın UNESCO'ya girişinin ikinci yılında 'Bergama UNESCO Dünya Mirası Günleri' adıyla bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bergama Ticaret Odası Tesisleri Tarihi Tonoz'da gerçekleştirilen ve 4 gün sürecek olan etkinliğin ilk gününde araştırmacı yazar İlhan Pınar yeni kitabı 'Seyyahların Gözüyle Tarih İçinde Bergama'yı tanıttı. 1671-1892 yılları arasında Bergama'ya seyahat eden gezgin ve araştırmacıların notlarından ve onların gözünden Bergama'yı anlatan yazar İlhan Pınar, günümüzde Bergama'nın sahip olduğu değerler konusunda bilgiler sundu. Kitabın 30 yılı aşkın Bergama ile ilgili yaptığı araştırmaların bir birikimi olduğunu belirten yazar, bazı kentlerin kuruldukları tarihten itibaren varlıklarını kesintisiz olarak sürdürdüklerini ve Bergama'nın da bu kentlerin başında yer aldığını ifade etti. Pınar, "Seyyahların geliş tarihi özellikle 16'ncı yüzyılın sonu ile 17'nci yüzyılın başlarına denk gelmektedir. Adadan karaya doğru, İzmir körfezine uzanan bir yolculuk gerçekleştirmişler ve buradan da Bergama'ya gelmişler. Bugün hepimizin bildiği gibi Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde ve çok sayıda gezginin notlarında bu eşsiz kent konu edilmiş ve anlatılmıştır" dedi. CHP'li Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ise, 22 Haziran 2014 tarihinin Bergama için önemine değinerek "Yaklaşık üç buçuk yıl süren çalışmaların sonunda Bergama UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne girdi. Ve Bergama Ticaret Odası, BERKSAV, Bergama'yı Sevenler Turizm Derneği ve Müze Müdürlüğü, İl Kültür Turizm Müdürlüğü gibi çok sayıda paydaşımız bu sürece katkı koydu. Bugün de Bergama sevdalısı yazar, tarihçi ve araştırmacılara bizlere verdikleri bilgiler için çok teşekkür ediyorum" dedi.

Oben ULU / BERGAMA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bergama'nın tarihi anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Haziran 2016 tarihinde saat 15 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bergama'nın tarihi anlatıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:45
 • Güneş
  08:13
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı