İZMİR HABERLERİ

Bergama'da Roman çalıştayı

DHA
30.03.2017 - 11:07Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Bergama İlçesi'nde, 'Sosyal İçermenin Roman Halleri' adıyla ortak akıl çalıştayı düzenlendi.
İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nce (İZROMDER) 'Sosyal İçermenin Roman Halleri' adıyla, Bergama Belediyesi Haluk Elbe Konferans Salonu'nda ortak akıl çalıştayı düzenlendi. İZROMDER'in, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Başkanlığı'nın desteğiyle yürüttüğü 'İlle de bir iş olsun' projesi kapsamında çalıştay gerçekleştirildi. Proje Koordinatörü Saadet Kahya ve Kariyer Danışmanı Psikolog Nevin Küçük tarafından yürütülen toplantıya; İZROMDER Başkanı Abdullah Cıstır, Bergama Roman Derneği Başkanı Ali İhsan Tunç, Bergama'daki sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcileri, proje stajyerleri ve Atmaca Mahallesi iş makinesi operatör adayları katıldı.
Çalıştay hakkında bilgi veren Başkanı Abdullah Cıstır, "Dezavantajlı gruplar başlığında bir proje yürütüyoruz. Adı 'İlle de bir iş olsun projesi' ilk olarak Romanlardan iş makinesi operatörü çıkarmayı amaçladık. İl bazında 100 tane iş makinesi operatörümüz olacak. Yedekleriyle beraber 200 kişiye ulaşmayı düşünüyoruz. Bergama Atmaca Mahallesi'nde kursiyer üreteceğiz. Bunun için 'Ortak Akıl Çalıştayı' yapıyoruz. Bu 1 yıllık bir proje ve 2016 Kasım ayında başladık çalışmaya. 2017'nin 1 Ekim'ine kadar sürecek. Projedeki beklentimiz, Romanların sisteme dahil edilmesi. Yaşanan ayrımcılığın asgariye inmesi. Avrupa Birliği uyum süreci içerisinde de bilindiği üzere artık belgesi ve sertifikası olanların işe alınması ön görülüyor. Bu noktada da romanlara fırsat verilirse neler yapabileceklerini ispatlamak istiyoruz. Faaliyetlerimiz doğrultusunda 6 tane seminer, 6 tane ortak akıl çalıştayı yapacağız. Bergama'da bu 2'inci çalıştayımız olacak. Bergama'da ki dinamiklerden işbirliği bekliyoruz. Hem derneğimize hem de romanlarımıza sahip çıkılmasını diliyoruz" dedi. Cıstır, 12 ay boyunca uygulanacak proje kapsamında İzmir'de yaşayan yüz Roman vatandaşın, Makine Mühendisleri Odası ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel eğitim kurumları işbirliği ile iş makinesi operatörü olarak yetiştirileceğini söyledi.

Oben ULU / BERGAMA (İzmir), (DHA)
FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Bergama'da Roman çalıştayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2017 tarihinde saat 11 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bergama'da Roman çalıştayı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı