Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Bereuter'den Türkiye'ye övgü

  Hürriyet Haber
  17.10.2003 - 12:12 | Son Güncelleme:

  ABD Temsilciler Meclisi Uluslararası İlişkiler Avrupa Alt Komitesi BaşkanıDoug Bereuter, Türk hükümeti ve parlamentosunun Irak'a asker gönderme kararını, Temsilciler Meclisi Genel Kurulu oturumunda yaptığı konuşmayla övdü.

  Cumhuriyetçi Parti Nebraska Milletvekili Bereuter, Temsilciler Meclisi oturumu sürerken, bir dakikalık özel konuşma hakkını kullanarak, Türkiye'nin bu adımıyla, Türk-Amerikan ilişkilerinde özellikle 1 Mart tezkeresiyle gerginleşen durumun normale dönmekte olduğunu söyledi.

  Bereuter, ''TBMM'nin Irak'ta güvenlik ve istikrara katkı için Türkaskeri gönderme kararını kutlarım. Bu karar, Türk parlamentosunun, Türk-Amerikan ittifakına verdiği önemi ve bu yıl başlarındaki durumun ilişkilerimizde bir defaya mahsus bir aykırılık niteliği taşıdığını gösteren güçlü ve olumlu bir mesajdı'' dedi.

  Amerikalı milletvekili, bu kararın alınmasının, aynı zamanda, birçok Türk seçmeninin, Türk askerinin yurtdışına gönderilmesine ilişkin kaygılarının olduğu bir ortamda cesaret örneği olduğunu da söyledi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı