« Hürriyet.com.tr

Beren Saat’le Kenan Doğulu’nun tatil tercihi Playa del Carmen

Playa del Carmen, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda bulunan, yıldızı son yıllarda giderek parlayan bir tatil cenneti. ABD, Kanada ve Avrupa’dan gelen turistlerin yıl boyunca boş bırakmadığı bu güzel şehir, bizlerin dikkatini Beren Saat ve Kenan Doğulu çiftinin tatil yaparken görüntülenip basında yer almasıyla çekti. Ülkemize hayli uzak olan bu şehir seyahatlerinde farklı tatlar arayanlara ve yeni coğrafyalar keşfetmek isteyenlere çok şey vaat ediyor.

Esra ERDOĞAN
X

Karayip Denizi kıyılarında yer alan Playa del Carmen, tropik kuşakta bulunduğu için yumuşak bir iklime sahip. Burası geçmişte küçük bir balıkçı kasabasıydı. Günümüzde ise yaklaşık 150 bin nüfuslu büyük bir merkez. Kaderi turistlerin ilgisiyle bir anda değişti. Yolcu gemilerinin uğrak yeri şehir kaliteli otel ve restoranlarıyla, alışveriş olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Gece hayatı da çok renkli. Hareketli müzikler, tropik içkilere benzersiz deniz manzaraları eşlik ediyor. Plaj partilerinin çok renkli olduğunu belirtelim.
Playa del Carmen’in en ünlü özelliği kuşkusuz plajları. Geniş, bembeyaz kumsallar ziyaretçilere yıl boyunca Karayiplerin masmavi sularıyla buluşma imkanı veriyor. Bunların başında da ünlü Coco Plajı geliyor. Bölge zengin sualtı yaşamıyla da dikkat çekiyor. Profesyonel ya da amatör çok sayıda dalgıç denizin derinliklerindeki güzellikleri keşfetmek, balıklarla yüzmek için Playa del Carmen’e geliyor. Şnorkelle yapılan küçük bir deniz turu bile insanın önüne renkli bir dünya seriyor. Şehirde çok sayıda dalış firması hizmet veriyor. Çevrede küçük gezilere çıkıp Yucatan Yarımadası’nın ormanlarını, doğal güzelliklerini de keşfedebilirsiniz.
El Zocalo, Playa del Carmen’in ana meydanı. Resmi binalar daha çok bu bölgede bulunuyor. Şehrin en renkli köşesi ise “La Quinta Avenida”. Sadece yayalara açık bu cadde oteller, mağazalar, restoranlar, kafeler, barlarıyla cıvıl cıvıl. Meksika yemeklerinin en güzellerini burada bulabilir, barlarda tekila içebilir, Güney Amerika’ya özgü elişi hediyelikleri alabilirsiniz.
Playa del Carmen’in hemen karşısında ise Meksika’nın bir başka turizm cenneti Cozumel Adası bulunuyor. Burası da özellikle dalış tutkunlarının gözdesi. Playa del Carmen ve Cozumel arasında gemi seferleri var. Playa del Carmen’in kuzeyinde ise Meksika’nın en ünlü şehirlerinden, Maya kalıntıları ve benzersiz sahilleriyle dikkat çeken Cancun şehri bulunuyor. Playa del Carmen hakkında ayrıntılı bilgi için şu siteyi ziyaret edilebilirsiniz: http://www.playa.info

Beren Saat’le Kenan Doğulu’nun tatil tercihi Playa del Carmen

Ne yenir:
Acılı et yemekleri yerel mutfağın vazgeçilmezlerinden, ayrıca sebze ve deniz ürünlerini de bulabilirsiniz. Pozole çorbası, antojitos adlı atıştırmalıklar Meksika mutfağının en yaygın tatlarından. Playa del Carmen’de dünya mutfağından yemekler de servis ediliyor. Ayrıca geleneksel Maya yemeklerinden bile tadabilirsiniz.

 Nerede kalınır:
Playa del Carmen’de hesaplı otellerden lüks tesislere kadar çok sayıda konaklama seçeneği bulunuyor. En iyi otellerin birçoğu La Quinta Avenida ve sahil şeridi arasında bulunuyor. Merkezden uzaklaştıkça fiyatların daha hesaplı olduğunu hatırlatalım. Hostel ve kamp seçenekleri de mevcut. Şehrin ana caddelerinden Constituyentes’in sonundaki Porto Real, en ünlü otellerden.

Nasıl gidilir:
Bu kıyılar büyük yolcu gemilerinin uğrak noktalarından, birçok turist de şehre bu yolla geliyor. En yakın havaalanı ise Cancun’da. Türkiye’den Playa del Carmen’e gitmenin en kolay yolu Cancun’a uçmak, ardından karayolunu kullanmak. Playa del Carmen, hareketli bir turizm rotası olduğundan oldukça iyi bir karayolu ulaşım ağına sahip. Çok sayıda uluslararası havayolu şirketinin İstanbul’dan Cancun’a seferi bulunuyor. Cancun Havaalanı’ndan Playa del Carmen’e yaklaşık 45 dakikada ulaşılabiliyor. Taksi, minibüs ya da otobüsle Playa del Carmen’e ulaşabilirsiniz. Playa del Carmen’in küçük havaalanından ise çevredeki diğer turistik merkezlere, Maya harabelerine seferler düzenleniyor.

Kaynak: Esra ERDOĞAN

GezginGezgin
Garda Gölü'nün parlayan yıldızı: Sirmione
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Olağanüstü güzellikteki 8 kayıp şehir! Listede Türkiye'den iki yer bulunuyor...
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Türkiye'de terk edilmiş 9 köy
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Gümüşten boynuz takan ilginç kadınlar: Miaolar
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki en ilginç ülke sınırları
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Çölün tam ortasında 2000 yıllık göl!