İSTANBUL HABERLERİ

Beratcan Karakütük'ün öldürülmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı

DHA
15.06.2017 - 16:34Son Güncelleme :

YEREL HABERLER İSTANBUL

DHA

 

 

Yüksel KOÇ/İSTANBUL, (DHA) KARTAL'da kaybolduktan sonra Tuzla'da ormanlık alanda cesedi bulunan 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ü öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Ersin Kaşıkçı hakkındaki gerekçeli karar açıklandı. Kararda sanık Erkin Kaşıkçı'nın, gayrimeşru ilişki yaşadığı Beratcan Karakütük'ün annesi Türkan Karakütük'ün ilişkiyi sonlandırmak istemesi üzerine, onları üzmek için Beratcan'ın kaçırıp öldürdüğü belirtildi.

İstanbul Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 10 yaşındaki Beratcan Karakütük'ün öldürülmesine ilişkin, "Ersin Kaşıkçı'ya, "Çocuğun kasten öldürülmesi" suçundan verdiği ağırlaştırılmış müebbet ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan verdiği 6 yıl hapis cezasına ilişkin gerekçeli kararını yazdı.

Tutuklu yargılanan Ersin Kaşıkçı ve tutuksuz yargılanan Türkan Karakütük'ün soruşturma ve duruşma aşamalarında verdiği ifadelere, tanık beyanlarına yer verilen gerekçeli kararda, "16 Temmuz 2006 doğumlu Beratcan Karakütük'ün 9 Mart 2016 tarihinde 14.20 sıralarında okuldan çıktıktan sonra eve gelmediği, ailesinin bu durumu polise bildirdiği" belirtildi.

Yapılan araştırmada maktül Beratcan Karakütük'ün beyaz renk bir servis aracına bindirildiğinin tespit edildiği belirtilen gerekçeli kararda, "Araştırmaların devamında maktül Beratcan Karakütük'ün bindiği aracın sanık Ersin Kaşıkçı'ya ait araç olduğu tespit edildi" görüşüne yer verildi.

OLAY SABAHI KAVGA ETTİLER

Yapılan araştırmada, aracın sahibi Ersin Kaşıkçı ile Beratcan'ın annesi Türkan Karakütük'ün 5-6 yıl öncesine dayanan gayri meşru ilişkilerinin bulunduğunun anlaşıldığı belirtilen gerekçeli kararda,  "Sanıkların ilişkisini sanık Türkan'ın eşi ve büyük oğlu B. tarafından bilindiği, maktül Beratcan'ın ise sanık Ersin'i annesinin arkadaşı olarak tanıdığı, sanık Türkan'ın 2016 yılı Mart ayı başlarında sanık Ersin ile olan gayrimeşru ilişkisini sonlandırmak istediği, sanık Ersin'in ise bu durumu kabullenmediği, en son olay günü sabahı uzun telefon görüşmesi yapan sanıkların tartıştıkları, sanık Ersin'in sanık Türkan'a ve ailesine zarar verme, üzmek, cezalandırmak maksadıyla Beratcan'ı kandırarak servis minibüsüne bindirdiği, ağzını, ellerini ve ayaklarını koli bandı ile bağlayarak minibüsün bagaj kısmına koyduğu, sevris işi bitene kadar araç bagajında alıkoyduğu, 17.00 sıralarında Tuzla Tepeören Mahallesi trafo merkezinin karşısına giderek durduğu, bagajda bulunan baygın vaziyetteki maktulü indirerek su kanalına soktuğu, ayılıp çırpınan maktulü hareketsiz kalana kadar üzerine bastırdığı, çocuğun çırpınması durup hareketsiz kaldığında bastırmayı bıraktığı, maktulü bu şekilde öldürdüğü anlaşılmıştır" denildi.

'EZİYET ETMEDEN ÖLDÜRDÜ'

İddianamede ve duruşma savcısının esas hakkındaki mütalaasında sanık Ersin Kaşıkçı'nın, "Çocuğu beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek" suçundan cezalandırılmasının talep edildiği hatırlatılan gerekçeli kararda şu görüşlere yer verildi:

"Sanık Ersin olayın başından itibaren maktül çocuğu öldürmek kastı ile hareket etti. Karar ile icra arasında uzun bir süre geçmedi. Sanık eylemini öldürmek kastı ile 14.30-17.00 arasında yaklaşık 2.5 saatlik zaman zarfında gerçekleştirdi. Sanık maktulü öldürmek için sebatla ve bir plan dahilinde hareket etmeyip basit bir plan dahilinde hareket etti.  Somut olayda sanık eylemlerini icra ederken ölüm sonucunu gerçekleştirmek için zorunlu olmadığı halde ya da sırf maktüle acı ve ızdırap vermek için yaptığı bir davranışının bulunmadığı kanaatiyle; sanığın eylemlerinin tasarlayarak ya da canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmek şeklinde olmayıp, sanığın eyleminin çocuğa yönelik kasten adam öldürme suçu olduğu mahkememizce kabul edilmiştir.

Mahkeme, bu nedenle sanık Ersin Kaşıkçı'yı, "Çocuğun kasten öldürülmesi" eyleminden suçlu bularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme, sanığın gerekmediği halde maktulü alıkoyduğunu belirterek, sanığa , "Cebir, şiddet ve tehdit yöntemlerini kullanarak hürriyetten yoksun bırakma" suçundan da 6 yıl hapis cezası verdi.

ANNE TÜRKAN KARAKÜTÜK'ÜN BERAAT GEREKÇESİ

Gerekçeli kararda sanık Ersin Kaşıkçı'nın, "Beratcan ilişkimizi öğrendi annesi Türkan da öldürmemi istedi" şeklindeki beyanının bulunduğu, ancak bu beyan dışında anneyi suçlayan başka delil bulunmadığı hatırlatılarak, "Bir annenin, sebep ne olursa olsun öz çocuğunu öldürtmek istemesinin mantıki bir açıklaması olmadığı gibi, hayatın olağan akışına da aykırı olduğu nazara alınarak sanık Türkan Karakütük'ün üzerine atılı öz oğlu Beratcan Karakütük'ün öldürülmesine azmettirme suçundan beraatine karar vermek gerekmiştir" ifadesine yer verildi.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMADI

Mahkeme, sanık hakkında cezayı 1/6 oranında düşüren iyi hal indirimini uygulamadı. Mahkeme, "Suçun işleyiş biçimi, suçtan sonraki davranışları, yargılama sürecinde gözlenen hali nazara alınarak takdiri indirim gerektirir halin bulunmadığı kanaatiyle sanık hakkında TCK 62. maddesinin uygulanmasına yer olmadığına" hükmetti.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Beratcan Karakütük'ün öldürülmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:33
  • Guneş
   07:13
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   16:00
  • Akşam
   18:25
  • Yatsı
   19:54
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı