Berabere kaldılar

Celal ÖZCAN / BERLİN
03.09.2013 - 10:28 | Son Güncelleme:

Almanya’da genel seçimlere üç hafta kala iki liderin TV düellosunu 17.6 milyon insan izledi. Düello sonucu Başbakan Merkel ve rakibi Steinbrück berabere kaldı.

ALMANYA’DA dört gözle beklenen Merkel-Steinbrück TV düellosu 17.6 milyon izleyiciyi ekran başına kiletledi. Başbakan Angela Merkel (CDU) ile SPD’nin başbakan adayı Peer Steinbrück’ün düelloda sert çıkışlarla kozlarını paylaşacağını bekleyenler aradığını bulamadı. Başbakan Merkel, başlangıçta biraz sıkkın, soruları pek beğenmemiş bir izlenim verdi. İki lider de ilk baştaki sorulara doğrudan cevap vermeyip daha çok, kendi hazır mesajlarını açıkladı.

BAŞARIYLA VERİN
Başbakan Merkel, dört yıllık hükümeti döneminde Almanya’nın çok başarılı olduğunu, insanların ekonomik durumunun çok daha iyileştiğini belirterek, bu durumun devam etmesini istiyorsanız oyunuzu bana verin mesajı gönderdi. Rakibi Steinbrück, Merkel hükümeti döneminin Almanya için bir duraksama dönemi olduğunu, Almanya’nın hazırı yediğini, kendisi seçilirse, Almanya’da sosyal adaletin ağır bastığı bir siyaset izleyeceğini, saati 8.50 Euro olan asgari ücret, 850 Euro temel emekli maaşı uygulamasını getireceğini vadetti.

BENZERLİKLER
Asgari ücret ve temel emekli maaşı gibi konularda iki lider arasında pek büyük görüş ayrılığı bulunmadığı görüldü. Steinbrück asgari ücreti yasalaştıracağını belirtirken, Başbakan Merkel, bunu devletin değil, işyerlerinin belirlemesi gerektiğini vurguladı. Merkel emekli maaşı konusunda da zaten emekli maaşı düşük olanlara 850 Euro temel ihntiyaç uygulamasının bulunduğunu hatırlattı. İki lider de otoban ücretine karşı olduklarını açıkça ifade ettiler. Yunanistan’ın ileride yine yardıma ihtiyacı olacağı konusunda da Merkel ve Steinbrück arasında bir fark görülmedi. Steinbrück bunu açıkça söylemek gerektiğini belirtirken, Merkel, bunu şimdiden dillendirmenin Yunanistan’daki reform çabasını zayıflatacağını savundu.

FARKLAR
Merkel ve Steinbrück arasındaki siyaset farkı, vergi, iş ve sosyal konularda kendini gösterdi. Merkel, SPD’nin planladığı vergi zammının işverenlerin yeni işyerleri açmalarını baltalayacağını, bunun işyerlerini tehlikeye sokacağını savundu. Steinbrück vergi zammını savunmada zayıf kaldı ve vergi zammının sadece yüzde 5’i etkileyeceğini söylemekle yetindi. Steinbrück, eşit işe eşit ücret ödenmediği ve emekli maaşlarındaki farklı artışların ülkede zenginle fakir arasındaki ayrışımı artırdığını, bunun toplumu böldüğünü söyledi.

YETMEDİ
Steinbrück yer yer Merkel’i eleştiren çıkışlarıyla sürpriz yaptı. Steinbrück, düello sonucunda yapılan kamuoyu yoklamalarında düello öncesine göre puanını artırdı, ancak Merkel’in puanına ulaşamadı. ZDF televizyon kanalının yaptığı ankete göre izleyicilerin yüzde 40’ı Merkel’i inandırıcı bulurken, Steinbrück’ü inandırıcı bulanların oranı yüzde 33 oldu. ARD televizyonunun anketine göre ise Steinbrück’ü inandırıcı bulanların oranı yüzde 49, Merkel’i inandırıcı bulanların oranı ise yüzde 44.

MERKEL’İN KOLYESİ
Merkel, düelloya Alman bayrağının renklerini taşıyan siyah, kırmızı, sarı renkli taşlı kolyeyle çıktı. Bu kolyeyi çok nadir günlerde takan Başbakan Merkel, aynı kolyeyi neonazi terör örgütü NSU cinayetlerini anma toplantısında takmıştı.

RAAB KAZANDI

Düelloda iki lideri soru yağmuruna tutan dört sunucu arasında ise kazanan komedyen sunucu Stefan Raab oldu. Stefan Raab daha sorgulayıcı sorular ve rahat hareketleriyle iki lideri de köşeye sıkıştırdı. Düellonun kazananı Stefan Raab oldu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı