Ege Haberleri

  Beraate gözyaşı

  Bahri KARATAŞ, İZMİR (DHA)
  12.09.2013 - 17:29 | Son Güncelleme:

  Kuşadası davasında tüm suçlardan beraat.

  İZMİR Büyükşehir davasından ayrılan, aralarında Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altungün, İzmir Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu Başkanı ve Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ile Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Erdoğan Uyan ve Mehmet Zeki Fidandal’nın da bulunduğu 25 tutuksuz sanığın 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, sanıkların hepsinin tüm suçlardan beraatine karar verdi. Karar sonrası, duruşma salonunda sanık sandalyesinde oturan sanıklarda birbirlerine sarılıp gözyaşı döktü. İzleyici bölümünde oturan yakınlarıda kararı alkışladı.
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile 129 sanığın yargılandığı Büyükşehir Davası'ndan ayrılan ve İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ‘Kuşadası grubu' davasının 1’inci celsesinde ‘grup-çete' lideri sıfatıyla tutuklu yargılanan Mehmet Hulusi Gülşen ile Erdoğan Uyan, ilk duruşmada tahliye edilmişti. Bugün 6’ıncı celsesi yapılan ‘çıkar amaçlı suç örgütü kurmak, örgüt üyesi olmak, edimin ifasına fesat karıştırmak, ihaleye fesat karıştırmak, kamu zararına dolandırıcılık, rüşvet ve irtikap’ gibi suçlardan yargılanan Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Esat Altungün, başkan yardımcısı Erdoğan Uyan ile Karabağlar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen’in de aralarında bulunduğu 25 tutuksuz sanıktan 11’i duruşmaya avukatları ile birlikte katıldı.


  Mahkeme Başkanı Ömer Faruk Ceylan, sanıkların avukatlarının verdiği yazılı savunmaları okuyup dosyaya koydu. Ceylan, ihaleye fesat karıştırıldığı yönünde kamu zararının olup olmadığının sorulduğu Gaziemir, Kuşadası, Karabağlar, Balçova, Marmaris ve Silivri Belediyeleri'nden gelen yazıda, her hangi bir kamu zararının oluşmadığını belirtti. Cumhuriyet Savcısı, mütalasında sanıkların tümümün örgüt suçundan beraatine karar verilmesini, Mehmet Hulusi Gülşen, Zeki Fidandalı, Nuri Batihan ve Ozan Üzümcü’nün “Görevi Kötüye Kullanma”, “İhaleye fesat karıştırma” ve ‘İrtikap” suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altıgün, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirtip, beraatini istedi. Başkan yardımcısı Erdoğan Uyan da aynı yönde talepte bulundu. Karabağlar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Hulusi Gülşen ise iddia makamının mütalasına katılmadığını belirtip, “İhale komisyonun da benim her hangi bir görevim yok. Fişler ben yokken alınmış. Daha önceki kamu görevim nedeniyle böyle bir suça karışmış olamam. Bu olaylardan sonra sayıştay ve Mülkiye Müfetişleri ilgili belediyeler de denetim yaptı. Her hangi bir suç unsurunu bulamadı. Mevzuata çok bağlıyım. Bu yüzden beraatimi istiyorum” dedi. Kuşaadsı Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Zeki Fidandal da “Mevzuata çok bağlıyım. Görevimi kötüye kullanmadım. Kesinlikle kabul etkiyorum. Silivri belediyesinde böyle bir ihale olmamıştır. Olmayan ihalden dolayı hakkımda dava açılıp, cezalandırılmam isteniyor. 20 yıldır başkan yardımcılığı yapıyorum. 9 yıldır da Ege Belediyeler Birliği’nin Genel Sekreterliği’ni yaptım. Beraatimi istiyorum” dedi. Diğer sanıklarda seraatlerini talep etti.


  Karar için mahkeme heyeti yaklaşık bir saat ara verdi. Aranın ardından, Mahkeme Başkanı Ömer Faruk Ceylan, Cumhuriyet Savcısı'nın, sanıkların cezalandırılması yönünde mütala vermesine rağmen, bütün sanıkların tüm suçlardan ayrı ayrı beraatlerine karar verdiklerini açıkladı. Kararın açıklanmasının ardından, sanık sandalyesinde oturan sanıklar gözyaşları içerisinde sarılıp birbirlerin kutladı. İzleyici bölümünde oturan sanık yakınları da kararı alkışladı. Beraat eden Mehmet Hulusi Gülşen, kendisin kutlayanlara sevinç gözyaşı döktü. Kuşadası Belediye Başkanı Mehmet Esat Altıgün ekibi ve avukatları ile birlikte duruymanın yapıldığı mahkeme salonu önünde “Beraat hatırası’ fotoğrafı çektirdi. Altıgün, beraat etmelerinin kendileri için büyük mutluluk oluduğunu, alınların akıyla mahkemece aklandıklarını söyledi. Altıgün, “Bundan sonra durmak yok yola devam. Kafamızı bulandıran dava mutlu bitti. Seçimlere tüm hızımla hazırlanacaığım. Başkan yardımcımlarımla aklandık. Rakiplerimiz buna sevinmeyecek” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı