Benzinde komisyona rekabet cezası

Hürriyet Haber
28.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

REKABET Kurulu, Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), Türkiye Akaryakıt Bayileri Petrol ve Gaz Şirketleri İşveren Sendikası (TABGİS) ve Türk Eczacıları Birliği'ne, rekabet ihlali nedeniyle ayrı ayrı 2 milyar 433 milyon 600 bin lira para cezası verdi. Kurul, dün PÜİS, TABGİS ve TEB'e ilişkin yürüttüğü soruşturmaya ilişkin nihai kararını açıkladı.

Kurul'un PÜİS ve TABGİS'e ilişkin kararında, söz konusu sendikaların, akaryakıt istasyonlarında kredi kartlı satışlarda komisyon uygulanması ve promosyonların kaldırılmasına ilişkin karar ve eylemlerinin ilgili pazarda rekabeti sınırlamaya yönelik olduğuna dikkat çekildi. Ancak taraflara bu konuda yapılan bildirime her iki sendikanın da zamanında uyarak ihlale son vermelerinin, verilecek cezada indirim sebebi olarak kabul edildiği ifade edilirken, PÜİS ve TABGİS'e ayrı ayrı 2 milyar 433 milyon 600 bin lira para cezası verildiği açıklandı.

Kurul kararında ayrıca, aynı soruşturmaya konu olan Ankara Akaryakıt Satıcıları Derneği adında bir derneğin mevcut olmadığı gerekçesiyle, söz konusu derneğe herhangi bir ceza verilmediği belirtildi.

Kurul dünkü toplantısında, İlaç ve Kimya İşverenleri Sendikası'nın şikayeti üzerine, Türk Eczacıları Birliği'ne ilişkin yürüttüğü soruşturmada da, nihai kararını açıkladı. Kurul'un konuya ilişkin kararında da, Türk Eczacılar Birliği'nin 31. dönem 1. Başkanlar Danışma Kurulu Toplantısında alınan karar ve bukarar doğrultusundaki eylemlerin, ''alım koşullarının pazar dışında belirlenmesi ve bazı teşebbüslerin pazar dışına çıkarılması amaçlarınıtaşıması ve bunun da rekabet ihlali'' anlamına geldiğine dikkat çekilerek, birliğin 2 milyar 433 milyon 600 bin lira para cezası ile cezalandırılmasına karar verildiği kaydedildi. Kararlar oyçokluğuyla alındı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı