Ege Haberleri

EGE

  Benzin deposuyla kendini iş yerine kilitledi

  Burak GEZEN- Ersan KÜÇÜKKURU / ÇANAKKALE
  03.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme: 02.12.2014 - 15:50

  ÇANAKKALE'de işyerinin ön tarafına yaptırdığı ek bölmenin işgaliye parasını uzun süre ödemeyen kafeterya işletmecisi 52 yaşındaki Müjdat Kutbir, bölmeyi yıkım için gelen ekipleri engelleyebilmek için kendini bir bidon benzinle işyerine kilitledi. Yapılan görüşmeler sonucu ikna olan Kutbir, eylemine son verdi. Yıkılması planlanan ek bölmenin sadece camları sökülürken, Kutbir'in borcunu yapılandırılmaması durumunda yıkımın gerçekleşeceği açıklandı.

  İskele Mevkisi'nde Vakıflar İş Hanı'ndaki kafeteryasının ön kısmına diğer işyerleri gibi belediyeye işgaliye ödemek koşuluyla ek bölme yaptıran işletmeci Müjdat Kutbir, uzun süre işgaliye parasını ödemedi. 2005 yılından bu yana biriken işgaliye parası faizleriyle birlikte 72 bin liraya ulaştı. Kutbir'in yapılandırma talebi üzerine borç 36 ay taksite bölünerek ayda 2 bin liraya bağlandı. Kış mevsimi nedeniyle işlerinin iyi olmadığını belirten Kutbir'in, borcu 800 lira taksitle 90 ayda ödemeyi teklif ettiği belirtildi. Yasa gereği 36 aydan fazla taksitlendirilme yapılamayınca belediye zabıta ekipleri, itfaiye ve polis ekiplerinin desteğiyle ek bölme için kafeteryaya yıkıma geldi. Yanına bir bidon benzin alan Kutbir, kendini işyerine kilitledi. Kutbir, yıkımın gerçekleşmesi durumunda kendisini yakacağını söyledi. Polisler, camdan konuştuğu Kutbir'i ikna etmek için uzun süre dil döktü. Çabalar bir süre sonuçsuz kaldı. Sonradan olay yerine gelen Asayiş Şube Müdürü Armağan Şen, Kutbir'i ikna edip işyerine girdi.

  YAPILANDIRMAZSA YIKILACAK
  Konuyla ilgili görüşen ilgiliye bir süre sonra, geçen dönem MHP'den Belediye Meclis üyeliği yapan Burak Ünal da dahil oldu. Ünal, belediye gelir müdürlüğü ve zabıta müdürlüğü yetkililerinden borcun çözümüyle ilgili bilgi aldı. Yapılan görüşmeler sonucunda Müjdat Kutbir, ilerleyen günlerde belediyeye giderek borcunu yapılandırma sözü verdi. Zabıta ekipleri ise işyerinin önündeki ek bölmenin sadece camlarını söktü. Camlar ve bazı malzemeler tutanakla araca yüklenerek yediemine alınmak üzere depoya götürüldü. Kutbir'in birkaç gün içinde borcunu yapılandırması halinde götürülen malzemelerin yeniden teslim edileceği, taahhüdünü yerine getirmemesi durumunda ise ek bölmenin çatısının da sökülerek tamamen kaldırılacağı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı