Ege Haberleri

EGE

  Benzerlik yüzünden 19 ay suçsuz hapis

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  05.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 04.01.2012 - 21:48

  Uşak Banaz’ın Düzlüce Köyü’nde anne ve babasıyla oturan Ramazan Dalkıran, Afyonkara-hisar’daki amcasını ziyarete gitti. Ancak orada bıçaklı silahlı bir kavga çıktı, Ramazan Dalkıran olaya karışıp kaçanlardan biriyle aynı isimde ve giysili olunca yakalandı, 19 ay cezaevinde kaldı.

  AFYONKARAHİSAR’da 12 Kasım 2009’da bıçak ve silah kullanılan kavga çıktı iki kişi yaralandı. Dört kişi gözaltına alınırken kavgaya karışan Ramazan Dalkıran kaçtı. Polis, siyah ceket ve mavi kot pantolonlu Ramazan Dalkıran’ın peşine düştü. Bu sırada Uşak Banaz’ın Düzlüce Köyü’nde ailesiyle yaşayan Ramazan Dalkıran (27), amcası Ahmet Dalkıran’ı ziyaret için Afyonkarahisar’a geldi. Olayın yaşandığı gün, siyah ceket ve mavi kot pantolonlu olan Uşaklı Dalkıran gezmeye çıktı. Yeşilyol Caddesi’nde Dalkıran’ı, olayın kayıp zanlısını arayan polis durdurdu ve kimlik kontrolü yaptı.Aranan kişiyle aynı giysili ve adlı genç, gözaltına alındı, daha sonra mahkemece tutuklandı.

  Hayatım karardı

  Suçsuz olduğunu dinletemeyen Dalkıran, sonunda özgürlüğüne kavuştu, şunları söyledi:“Benzerlikten dolayı hayatım karardı. Afyonkarahisar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada, ‘suçsuzum’ diye haykırdım, dinletemedim.  Hakkımda şikayetçi yoktu ve zanlılar zaten ‘biz yaptık’ diyerek olayı itiraf etmişti. Buna rağmen 3.5 ay Afyonkarahisar Cezaevi’nde yattıktan sonra beni Eskişehir H Tipi Cezaevi’ne gönderdiler. 19 ay tutuklu kaldığım süre içinde mahkeme heyetine suçsuz olduğumu bildiren çok sayıda dilekçe gönderdim. 21 Aralık 2011’deki karar duruşmasında da adalet yerini buldu, beraat ettim.”

  Babası Fehmi Dalkıran’ın (63) kendisini kurtarmak için her şeyi sattığını belirten talihsiz genç, “Tarlalarını ipotek ettirip, emekli maaşı üzerinden kredi çekti. 19 ayda 50 bin TL maddi zarara uğradık. Ben ve ailemin 19 aylık kaybının karşılanmasını istiyorum. Evimize ekmek alacak paramız yok avukatı nasıl tutup hakkımızı savunacağız bilmiyorum” diye konuştu.

  Oğlumuza kavuştuk ama bittik


  Olaya karışmayan oğlunu cezaevinden kurtarmak için her şeyini sattığını belirten Fehmi Dalkıran, “Avukat ücretleri ve cezaevindeki oğlumun yaşamını sürdürmesi için 20 hayvanımı sattım. 110 dekar tarlamı ipotek vererek kredi çektim. Olmadı maaşımdan kredi kullandım. Bu kara leke nasıl düzelir bilmiyorum” dedi. Anne Ulviye Dalkıran (58), oğluyla hayalleri olduğunu belirterek, “Tam evlendirip evime bir gelin getireyim, torunlarım olsun seveyim derken bu talihsiz olay başımıza geldi. Oğlum gencecik yaşında 19 ay cezaevinde çürüdü. Evimizde yiyecek ekmeğe muhtaç duruma geldik” dedi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı