"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Benim tanıdığım dolar 1 YTL’yle eşitlenmez

ÖNCEKİ gün Çankaya Köşkü... Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) çatısı altındaki 364 oda başkanı, sektör meclisi başkanları ile TESK (Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu) ve TZOB (Türkiye Ziraat Odaları Birliği) yönetim kuruluna iftar veriyor.

Cumhurbaşkanı Gül’ün kabulü öncesi 400’ü aşkın işadamı bekleme salonunda sohbet ediyor. Hepsinin gündeminde öncelikle terörün içimizden söküp aldığı şehitlerimiz, sonra da Türk Lirası’nın 1980’lerden buyanaki en güçlü dönemini yaşaması var.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, beni görünce sordu: "Dünyanın ekonomi haberi senin elinden geçiyor. Ne olacak bu döviz kurlarının hali. Dolar daha nereye kadar düşecek? 1 dolar 1 YTL’ye eşitlenecek mi?"

Nefesi en kuvvetli ekonomistler bile tahmin yapmakta zorlanırken, böyle bir öngörüde bulunmayı doğru görmedim. Topu yanımıza yaklaşan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Osman Birsen’e attım: "Döviz kuru konusunda en iyi tahmini Osman Bey yapabilir. Ne de olsa İMKB Başkanı."

Osman Birsen
, işe biraz da espri katıp yanıtladı: "Benim tanıdığım dolar 1 YTL’yle eşitlenmez. Hem eşitlenirse onu ABD düşünsün. Siz neden üzülüyorsunuz ki..."

Derken Sanko Grubu’nun patronu Abdülkadir Konukoğlu da sohbete katıldı. O da güçlü Türk Lirası’ndan yana dertliydi. Çünkü, Türkiye’nin önde gelen iplik ve denim üreticilerinden biriydi: "Kardeşim eğer 1 doları 1 YTL ile eşitleyeceklerse, bir an önce yapsınlar da kurtulalım. Söylesinler, bunu mu istiyorlar?"

Osman Birsen ona da takıldı: "Patron, madem ABD doları bu kadar ucuz, o zaman düşük kurdan borçlanın, yatırıma yönlendirin."

Konukoğlu itiraz etti: "İyi diyorsun da yapacağımız yatırımdan elde edeceğimiz ürünleri bu şartlarda kime satalım. Fiyat tutturmak, maliyetleri kurtarmak mümkün değil ki..."

İftar sırasında TOBB’un armatör Başkanvekili Halim Mete ve Deniz Ticaret Odası (DTÖ) Başkanı Metin Kalkavan’la aynı masadaydık. Kalkavan özünde denizci olmakla birlikte, Marmaris’teki Maris’i almalarının ardından turizm sektörüne de adım attıkları için, konuya o pencereden baktı: "Değerli Türk Lirası’nın darbesini en fazla yiyen turizm sektörü. Turizm sektörü bu sezonu para kazanamadan kapattı. Zarar eden çok turizm işletmesi var."

Halim Mete,
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Almanya seyahatinden dönerken gündeme getirdiği "Düşük kur darbesine karşı beyin fırtınası" önerisini anımsattı: "Bir an önce beyin fırtınası yapıp, düşük kur darbesinin altından nasıl kalkabileceğimizi belirlemeliyiz."

Çankaya Köşkü’nde karşılaştığım işadamlarından edindiğim izlenime göre, Merkez Bankası’nın bu ayki Para Politikası Kurulu toplantısından 0.25 veya 0.50 puanlık faiz indirimi yapması, "güçlü Türk Lirası"ndan canı yanan iş adamlarını kurtaracak gibi görünmüyor.

Sadece ithalatla uğraşanlar dışında tüm işadamları Merkez Bankası’ndan 3-4 puanlık "şok" faiz indirimi gözlüyor...

Bakalım Merkez Bankası’nın elindeki veriler böyle bir indirime uygun mu?

Çankaya Köşkü, Atatürk’ten beri ilk kez bu topluluğa kapıyı açıyor

TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün iftar davetinde konuşuyor: "Sayın Cumhurbaşkanım, Çankaya Köşkü’nün kapıları ilk kez bu kadar kalabalık, tüm Türkiye’yi temsil eden işadamı topluluğuna açılıyor, halka iniyor."

TOBB’un çatısı altındaki işadamlarının önemli bir bölümü Hisarcıklıoğlu’nun bu sözlerine takıldı: "8’inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Çankaya Köşkü’nde geniş katılımlı davetler verirlerdi. Bu akşamki iftarın onlardan ne farkı var?"

Çankaya Köşkü’nden TOBB ETÜ’ye dönünce Rifat Hisarcıklığlu’na kafaya takılan soruları sordum, söylediği sözlerden emindi: "TOBB’un çatısı altındakki 364 oda ve borsanın başkanları hep birarada ilk kez Çankaya Köşkü’nde böyle bir davete katılmış oldular. Benim anlatmak istediğim bu."

Dönüşte baktım, oda ve sektör meclisi başkanları Çankaya Köşkü’ndeki iftara katılmış olmaktan memnundu...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya kapısını açık tutması, uzlaşmacı mesajları, tüm Türkiye’yi kucaklama çabası "Köşk’te türban sancısı" yerini "alıştık artık"a bırakacak gibi duruyor...
X