"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Benim için yaşamın hiçbir anlamı kalmadı

Ben yurtdışında yaşayan evli iki kızı olan bir erkeğim, babayım, ağabeyim, evladım.

Yani herkes beni kendine nasıl yakın görüyorsa ben de öyle biriyim. Yalnız galiba kendim olmayı hiç başaramadım. İşte burada benim problemim başlıyor. Herkes benden bir şeyler bekliyor. Ben de kendimi çok kuvvetli, sabırlı, uyanık, akıllı, başarılı buluyor, öyle hissediyordum ama artık içimde bunlardan eser kalmadı. Bunu yalnız ben biliyorum; dışarıda beni herkes yine öyle biliyor. Önceden güzel bir duyguydu herkesin bana güvenmesi. Ama artık benim için yük olmaya başladı; çünkü ben artık kendime bile yetmiyorum!

Sinirlerimi sakinleştirmek için ya akşamları ilaç alıyorum, ya da bir iki duble rakı içip sakinleşip yatıyorum. Bazen çok kaçırıyorum; ama daha şimdiye kadar hiç kimseyi rahatsız etmedim, etmem de! Kendimi çıkmaz bir sokakta hissediyorum ve işin içinden çıkamadığım için de artık tek kurtuluşun ölmek olduğuna inanıyorum. Onun için de nerdeyse her akşam Allah’a dua ediyorum; benim canımı al diye! Bir de benim bir rahatsızlığım var; ömür boyu tedavi görmem gerekiyor iyileşme imkanım yok; işin güzel tarafı bunu kimse bilmiyor. Tabii eşim hariç. Görünüşte her şeyim normal olduğu için kimse de farkına varmıyor. Ama bu rahatsızlığım da benim beynimi kurcalıyor. Gördüğüm tedaviden kanser ya da buna benzer ağır hastalıklar ortaya çıkabilirmiş. Bunun için hep kontrole gitmek zorundayım. İşte böyle bir yaşantının içinde çıkmaza girdim kimseyle de bu konuyu konuşamıyorum onun için size yazmaya karar verdim. Sizi de rahmetli annenizi de devamlı, yani okumayı sökmeye başladığım tarihten beri okurum. 1970’ten beri. Her şey insanın aklına gelirdi de, size yazmak aklıma gelmezdi. Belki dedim sevgili Güzin Abla bana da ilaç olur milyonlara olduğu gibi. Ne dersiniz?

RUMUZ: HAYAT

Sevgili oğlum, bunalımlı bir dönem geçiriyor olmalısın. Bunun nedeni bugüne kadar hep çevrene destek olup, onlar için yaşaman... Herkes sana ağabey, baba, dost olarak sığınmış, yardım almış, desteğinden yararlanmış.

Ama bugün artık senin desteğe ve yardıma ihtiyacın var. Belki de bunu anlamıyorlar bile...

Bu bedbinliğinin bir nedeni de ne olduğunu söylemediğin o gizli hastalığın olmalı. Bu hastalık, her ne ise, sürekli bir gözetim ve tedavi gerektirdiği için huzursuzsun. Doktorlar da sana aslında son derece yanlış bir tutum sergilemişler.

İçinde hep "Ya kanser olursam, ya ölürsem" şeklinde bir endişeyle yaşamak elbette kolay olmasa gerek. Ancak şükürler olsun, böyle bir şey yok. Büyük ihtimalle olacağı da yok. Bu "Hayatım bitti, ölümü düşünüyorum" sözleri sana hiç yakışmıyor. Böylesine sorumluluk taşıyan birinin ölümü düşünmeye, kendini bırakmaya, cesaretini kaybetmeye hiç hakkı yoktur.

Neden hiç kimseye aşık olamıyorum

Merhaba Güzin Abla, size daha önce de yazdım, yayınladınız. Bu nedenle size çok teşekkür ederim. Sizinle dertlerimi paylaştım, çok mutlu oldum, beni anladınız ama yine de beni yanlış anlamanızdan çok korkuyorum. İnanın duygu sömürüsü yapmıyorum.

Güzin Abla, nedense Türkiye’de genç kızlar evli erkeklerden hoşlanıyorlar. Neden bekarların suyu mu çıktı abla? Kiminle konuştumsa, "Geçmişimdekini unutamadım" dedi bana. Hiç mi aşık olmayan insan yok abla; ben boşa mı yaşadım. Hiç sevdiğim olmadı, hiç aşık olmadım. Senin köşende yayınlandıktan sonra bana gelen mektuplarda hep geçmişini unutamamaktan söz ediyorlardı. Üstüne basa basa söylüyorum bak, ben seversem adam gibi bir kez severim; ölümüne severim. Ben sakatım diye mi kimse beni ciddiye almıyor. Ben eşim uğruna her şeyi yaparım. Ben hep ağlıyorum, ölümüne sevmek istiyorum. Suç mu abla? Sevmek ayıp değildir; sevilmemek ayıptır. Gençlere sesleniyorum: Arkadaşlar sizlerin değerini bilmeyen insanları artık hayatınızdan çıkartın. Onlar amaçlarına ulaşmışlardır, sizden istediklerini almışlardır. Neden herkesin 3-4 bilemedin 5 sevdiği olurken benim bir tane bile olmadı. Acaba çok mu dürüstüm? Ellerinizden öperim, sizinle dertleşmek güzeldi.

herekelim_1977@hotmail.com

Sevgili oğlum, isteğin üzerine yazını tekrar yayınlıyorum. Umarım bu defa gerçekten seni yürekten sevebilecek bir genç hanımın ilgisini çekersin. Senin o sakat bedenindeki sevgi dolu koca yüreğin ona nasıl sevileceğini öğretir. Eminim sen de mutluluğu yakalayacaksın, sonunda...

Daldan dala rumuzlu okurunuza önerim

Sevgili Güzin Abla, köşenizde bir süre önce mektubu yayınlanan, sık sık sevgili değiştirdiğinden yakınan, "Daldan dala" rumuzlu arkadaşa bir psikiyatriste gitmesini öneriyorum.

Aynı durum bende de mevcuttu, bu bir kişilik bozukluğuymuş. Adı da "histeriyonik kişilik bozukluğu". Bence bu konuda yardım alırsa sorunun üstesinden daha rahat gelecektir. Ancak bu oldukça uzun bir tedavi süresi gerektirecek bir durum (tabii psikiyatrist bu tanıyı koyarsa). Yılmadan tüm seanslara devam etmeli, ilaçlarını düzenli kullanmalı... Ben mi? Ben çok mutluyum, yakında evleniyorum!

RUMUZ: Y.Ö.

Ne mutlu sana yavrum, sonunda aradığın gerçek aşkı, gerçek hayat arkadaşını bulmuşsun. Bu hanım kız senin kadar şanslı olamamış sanırım. Bu nedenle arayış içinde, şimdilik daldan dala konarak, yüreğini gerçekten çarptıracak prensini bulmaya çalışıyor besbelli.

Hastalığın tıpta "histeri" olarak adlandırılan bir ruhsal rahatsızlık türü olmalı. Halk arasında yanlış tanımlanan bu hastalık, çevreye uyum sağlayamama ve değişik dengesiz davranışlar şeklinde kendini gösterebilir. Umarım o da senin gibi sonunda tedavi olur ve mutluluğu yakalar.
X