« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Benim formül bu

2004 Atina Olimpiyat Oyunları’na Antalya’da hazırlanan pistlerin kraliçesi, ‘Her yarış bir risktir. Ben turları hızlı geçen bir sporcuyum. O nedenle sakatlanma riskim de yüksektir. Olimpiyata kadar hiçbir yarışa katılmayacağım’ diye konuştu.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
AVRUPA Şampiyonu ve dünya ikincisi milli atletimiz Süreyya Ayhan Kop, Atina Olimpiyat Oyunları öncesi hiçbir yarışmaya katılmayacağını belirtirken, ‘Benim formülüm bu. Yarışmadan Olimpiyat şampiyonu olacağım’ dedi. Olimpiyat hazırlıklarını Antalya’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Tesisleri’nde sürdüren pistlerin kraliçesi, şunları söyledi:

Çok üzülmüştüm

‘Geçen yılki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda büyük bir şanssızlık yaşayıp son anda rakibime geçilerek ikinci olmuştum. Aynı şeyi yeniden yaşamak ve yaşatmak istemiyorum. Bu olay beni çok üzmüştü. Üstelik haksız eleştirilere de uğradım. Ancak, Türk halkının çoğunluğunun beni anladığını biliyorum. Olimpiyat şampiyonluğunu kazanarak, yaşadığım kötü olayı, unutturmak istiyorum.

10 yıl daha koşarım

5 aydır ABD’de 1750 metre yükseklikte çalışıyorum. 1 ay süreyle de Antalya’da çalışacağım. Sporda uzun soluklu başarılar önemlidir. Ben de hedefimi bu yönde belirledim. 10 yıl daha atletizm yapacağım ve bu süre içinde de Türkiye’ye en az 2 olimpiyat, 3 dünya şampiyonluğu kazandırmak istiyorum. Geçen yıl dünya şampiyonluğu için hedef belirlemiştik. Şimdi de olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyorum.’

Haksız eleştiriler

Süreyya Ayhan Kop,
dünya şampiyonluğunu kaçırdığında medyada bazı eleştirilerine maruz kaldığını, özellikle de başka yarışmalara katılmadığı yolunda eleştirildiğini belirtti. Ve bu konuda şunları söyledi: ‘Dünya şampiyonluğunda, altın madalyaya ulaşamamam bazı yorumcular tarafından başka yarışmalara katılmamış olmama bağlandı.

Her yarış bir risktir

Şimdi de olimpiyat öncesinde yine bazı yarışmalara katılarak tecrübe kazanmam gerektiğini söyleyenler var. Her yarış bir risktir. Ben turları hızlı geçen bir sporcuyum. O nedenle sakatlanma riskim de yüksektir. Olimpiyata kadar hiçbir yarışa katılmayacağım. Yarışmada olimpiyat şampiyonu olmak istiyorum.’

Bunları da Beğenebilirsiniz