« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Benim de çıkarım var!

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Cüneyt E.KORYÜREK

Bir süre önce, bu köşede dile getirdiğimiz bir öneriye hayat veren Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Yücel Seçkiner'in talimatı ile harekete geçen İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Vedat Bayram'ın çalışması sonucu, İnönü Stadı'nın tartan pistle döşenmesi konusu gerçekleşmek üzere. Bu yüklü projeyi sırtlanan Kent Gıda, sponsor olarak, pistin alt döşemesini bitirmiş. Sıra ise üstüne dökülecek tartan piste gelmiş.

Burhan Felek Stadı'ndaki faciaya dönmesin diyerek, Seçkiner'i çoktan uyarmıştım. Olimpiyadların yapıldığı, Dünya Şampiyonluğu'nun koşulduğu pistleri yapan üreticilerle bu işin yapılmasını önerdim. Bu arada bazı kişiler, benim bu titizliğimi, ‘‘Acaba ne çıkarı var’’ diye yorumlamışlar. Aferin onlara. Cevabım hazır: ‘‘Bu işte benim, hem de çok çıkarım var. Dünya'nın en iyi pistini İnönü'ye döşeyip, İstanbul'da Grand Prix 2 yarışmalarının yapıldığını görmek istiyorum. Bundan iyi çıkar olur mu?’’

İtalyanların Mondo firması son 10 yılda, üç Dünya Şampiyonası ve üç olimpiyad pisti döşemiş. Adını bilmediğim başka firma ise mutlaka 1991 ve 1993 şampiyonaları pistlerini döşemiştir. Ben bu konuda çok bilgili olmayabilirim. Ama bana arkasında olimpiyad ve dünya şampiyonası pisti yapan üreticilerin referansı yeter ve artar bile. Diğerleri ise milletin malı olan İnönü'ye yakışmaz. Bu da böyle biline.

Kısaca başka bir konuya geçmek istiyorum. Futbol Federasyonu başkanları arasında sadece Erzik'le bir dostluğum var. Öncekilerini ve bugünkü başkanı tanımadım ama Türkiye'de sporun artık bir özerklik kazanması için çalışmalar yapılır ve diğer federasyonların da Futbol Federasyonu gibi özerk olması konuşulurken, sizi temel bir konuda bilgilendirmek istiyorum.

Amerika'da yapılan 1994 Dünya Futbol Şampiyonası'nı yöneten kişi olan ve o zamandan beri Amerikan Futbol Federasyonu başkanlığını yapan Alan Rothenberg'in hikayesini anlatmak isterim. ‘‘Bana bu görev için sadece yılda 300 bin dolar verin yeter. Ama ben bu şampiyonayı karla kapatırsam, karın şu kadarını ikramiye olarak alırım’’ demiş. Federasyon, bu teklifi kabul etmiş. Şampiyona sonunda Rothenberg'in payına 8 milyon dolar düşmüş!

Bizde de, kendi işinde başarılı kişi yerine, sponsorluklarla spora büyük kaynaklar bulacak, yetenekli ve zamanı bol yöneticiler olsun diyorum. Tüm eleştiri ve önerileriniz için Fax: (0-212) 241 36 47, e-mail: koryurek@superonline.com


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler