Gündem Haberleri

  Benim başımı okşayan olmadı

  ANKA
  16.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yanlıştı. Bir yandan, bunun ruhaniliğini hissettim, ancak daha sonra şöyle düşündüm: Hiçbir zaman Papa gibi biri babamı kaybettiğim için yanıma gelip başımı okşamadı ve beni teselli etmedi. Papa’nın daha iyi bilgilenmiş olmasını isterdim.

  MİLLİYET’in katledilen Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi’nin kızı Nükhet İpekçi, The Sunday Times Gazetesi ile yaptığı söyleşide Papa’nın Mehmet Ali Ağca’ya şefkat gösterip başını okşamasının yanlış olduğunu söyledi.

  Nükhet İpekçi, "Papa’nın yaptığı gibi, babamı kaybettiğim için başımı oksayıp beni teselli eden biri olmadı" dedi.

  "Çok zor oldu. Dava yeniden açılmalı. Adalet yerini bulsun" diyen İpekçi, Papa’nın suikast girişiminin ardından televizyonda Ağca’nın fotoğrafını gördüğü zaman ne hissettiğini anlatırken de "Saldırganın fotoğrafını gösterdiklerinde ’Hayret, bu günlerde tüm katiller birbirine benziyor’ diye düşündüm ancak ismi söylendiğinde kanım dondu. Babamı öldüren adamdı. İnanamadım" diye konuştu.

  BİLGİLENSEYDİ

  Papa’nın cezaevinde ziyaret ettiğinde Ağca’nın başını okşarken çekilen görüntüler karşısında neler hissettiğini de anlatan İpekçi, şunları söyledi:

  "Yanlıştı. Bir yandan, bunun ruhaniliğini hissettim ancak daha sonra şöyle düşündüm: Hiçbir zaman Papa gibi biri babamı kaybettiğim için yanıma gelip başımı okşamadı ve beni teselli etmedi. Papa’nın daha iyi bilgilenmiş olmasını isterdim."

  Nükhet İpekçi, Mehmet Ali Ağca’nın cezaevinden kaçmasına yardım eden güçlerin hala aktif olduğu inancını da dile getirdi.

  "Suikasttan babanız sağ kurtulsaydı, Papa gibi, onun da Ağca’yı bağışlayacağını söylemiştiniz" sorusu üzerine İpekçi şunları kaydetti:

  İPEKÇİ’NİN SORUSU

  "Babam munis bir insandı. Hayatta kalsaydı, Ağca’nın eline kimin silah tutuşturduğunu öğrenmek isterdi. Bir başka önemli soruyu da gündeme getirirdi: Suikast sonrasında Ağca’nın aile bireylerinin ve avukatlarının Vatikan’la temasa geçmelerini hangi çevreler sağlamıştır?"

  ÇİÇEK’İN Kİ JEST

  Nükhet İpekçi, Adalet Bakanı Cemil Çiçek’in Ağca’nın tahliye kararının Yargıtay tarafından yeniden incelenmesi için yazılı emir çıkarma kararı konusunda ise "Her şey olup bittikten sonra yapılsa da bunu olumlu bir jest olarak görüyorum" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı