Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Benim adayım Yıldıray Çokçalışkan

Ayşen GÜR

Bir insanın adı Yıldıray, soyadı da Çokçalışkan olursa ne yapar?

18 yaşındaki Yıldıray Çokçalışkan polis tarafından 80 kere yakalandı. Önceki günkünü de sayarsak 81 kere...

31 tane sabıkası var.

Suç listesi hukuk dersi gibi:

Hırsızlık, evden hırsızlık, iş yerinden hırsızlık, hırsızlığa teşebbüs, yaralama neticesi altın çalmak, otodan teyp hırsızlığı, otodan hırsızlığa teşebbüs, söğüşçülük, devlet malına zarar vermek, kapkaç, polise rüşvet vermek, cep telefonu hırsızlığı, otodan kapkaç!

Yıldıray Çokçalışkan Dolapdere'deki trafik ışıklarında sizi bekliyor.

Çok çalışkan ve hiç yılmıyor.

Kırmızı ışıkta durursanız ve otomobilinizin kapılarını kilitlememişseniz ve arka koltukta ele gelir herhangi bir şeyiniz varsa, Yıldıray Çokçalışkan'la siz de tanışabilirsiniz.

Daha önce Ferhan Şensoy ve Nurhan Damcıoğlu onunla tanıştı. Böyle ünlüler Yıldıray Çokçalışkan'la tanışınca biz de tanıştık ister istemez.

Şimdi artık her ay bir haberini alıyoruz, sağ olsun. Çünkü Yıldıray, her ay başı Dolapdere'de trafik ışıklarının orada yakalanıyor, ay sonu hapisten çıkıyor, öbür ay başı yeniden yakalanıyor.

Gazetelere başlık bulmak kalıyor. Biz de adından yararlanarak başlıklar türetiyoruz:

Çokçalışkan yine çalıştı.

Yıldıray yıldırdı.

Yıldıray yılmadı...

Niye yılmıyor? Bütün İstanbul'un onu tanıdığını, yakalanmamasının imkansız olduğunu bile bile niye hep aynı yerde aynı şekilde hırsızlık yapıyor? Cezaevi evinden daha mı rahat?

Bilmiyorum.

Ama onu siyasi partilerimize takdim ediyorum:

İşte size mükemmel bir belediye başkanı adayı. Yaşını biraz büyütmeniz gerekir o kadar.

Adı Yıldıray; soyadı Çokçalışkan; şöhret ve imaj sorunu yok, çünkü zaten İstanbul'un en ünlü simalarından biri; medyayla arası iyi, ne yapsa haber oluyor; henüz acemi sayılırsa da hırsızlıkta sağlam bir birikimi var...

Alın size dört dörtlük bir adam

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI