'Beni Sintagma'da asmalarını istemem'

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
20 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 19 Ağustos 2012 - 15:46

Yunanistan Maliye Bakanı Yiannis Sturnaras, hükümet ortağı siyasi parti liderlerine "Kendimizi kandırmayalım. Sintagma Meydanı'nda (Atina’da parlamento binasının da bulunduğu merkez meydan) beni asmalarını istemiyorum" dedi.

Sturnaras, To Vima gazetesine yaptığı açıklamada, 'Troyka'nın (Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Birliği Komisyonu, Uluslararası Para Fonu) istediği 11.5 milyar euroluk yeni kemer sıkma ve tasarruf tedbirlerini almadıkları takdirde, Yunanistan’ın euro bölgesinde kalmasının tehlikeye gireceğini belirtti.

"Bunu da hükümet ortağı partilerin liderlerine anlattım. Sintagma’da asılacaklar arasında yer almak istemiyorum" diyen Sturnaras, Yunanistan için tehlike senaryosunu şöyle anlattı:

"Kredi dilimini alamazsak ve bankalara nakit akışı durdurulursa halkta, şirketlerde ve devlette büyük ekonomik sıkıntı belirir. Devlet de memurun emeklinin maaşını ödeyemezse para basmaktan (drahmiye dönmek) başka çare kalmaz".
 
Sturnaras ayrıca "Hayatta kalmalıyız. Euro şemsiyesinin altında kalmalıyız. Çünkü hiç yaşamadığımız bir fakirlikten ancak böyle korunabiliriz" dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı