Ege Haberleri

EGE

  Beni kullandılar

  Hürriyet Haber
  24 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Eylül 2000 - 00:01

  BALİNA operasyonu kapsamında soruşturulan 10 firmadan beşinin perde arkası patronu olduğu önesürülen ve polis tarafından aranan Gürcan Güngören, bazı kişilerce kullanıldığını önesürdü. Güngören, beş şirketten üçünün kendisiyle ilgisinin olduğunu kabul etti.

  GÜNGÖREN, şirketi üzerinden ihracat yapan Yavuz Çelikkan'ın bunları yapmış olabileceğini vurgularken, piyasadan aldığı faturaların da naylon çıkabileceğini, yargılanmaya hazır olduğunu söyledi.

  Nasıl paylaşıyorlar

  Türkiye'nin en büyük hayali ihracat ve sahte fatura soruşturması olan Balina Operasyonu'nda, gözaltındaki Hüseyin Beşikçi'nin 11 sayfalık ifadesinde, aldıkları KDV iadelerini nasıl paylaştıklarını gözler önüne serdi.

  YEŞER Tekstil'in kurucu ortaklarından Hüseyin Beşikçi, sevgilisi Nirgül Kızılduman'ın telefonunun dinlenmesi sonucu Marmaris'te yakalanmıştı. Mali Polis ayrıca Beşikçi'yle 18 yıl dost hayatı yaşayıp bir süre önce ayrılan Gülten Seymenoğlu'nu da İstanbul'da yakalayıp İzmir'e getirdi. Seymenoğlu'nun aynı zamanda Beşikçi'yle birlikte Akademi Ajans Reklamcılık ile Uluslararası Haber Ajansı (UHA) şirketinin ortağı olduğu belirlendi.

  BÜROKRASİ ve siyaset çevresinde çok sayıdı kişiyle dost olan dolandırıcılık ve siyasi suçtan dolayı poliste suç sicili bulunan Hüseyin Beşikçi 11 sayfalık ifadesinde hayalici şirketleri ve bunların ilişkilerini anlattı. Hüseyin Beşikçi, Hayalici Yeşer ve Günçeteks firmalarının perde arkası patronunun Mehmet Niyazoğlu olduğunu söyledi. Hüseyin Beşikçi, bir süre önce kazada ölen gümrükleme şirketi sahibi arkadaşı Yavuz Çelikkan aracılığıyla Yeşer'e ortak olduğunu belirtti.

  Şoför ve hamalın üzerine kuruldu

  BEŞİKÇİ, yüzde 10'una kendisinin ortak olduğu Yeşer Tekstil'in işadamı Mehmet Niyazoğlu'nun bürosunda yapılan toplantıdan sonra kurulduğunu, dublör olarak adlandırılan kişilerin sahip gösterildiğini belirterek, ‘‘Mehmet Niyazoğlu adına işçisi İrfan Özkan yüzde 45, Yavuz Çelikkan adına işsiz Ziya Erkal Erden yüzde 10, Ali Galip Halıcı adına yanında çalışan Süleyman Güngör yüzde 10, Tamer Büyükçoban da yüzde 5 hisseyle ortak oldu. Yeşer Tekstil deşifre olunca da Günçeteks şirketi Tamer Büyükçoban tarafından yine şoför ve hamalın üzerine kuruldu’’ dedi.

  BU arada Yeşer Tekstil'e ait şirket karar defterleri de toplantı yapılmadan yazıldığı, Günçeteks'in mühür ve kaşelerinin de Hüseyin Beşikçi'nin işyerinde durduğu, bunlarla belgelerin düzenlendiği belirlendi. Bu arada gümrük ayağıyla ilgili işlemlerin mükemmel denilecek bir sahtelikle yapıldığı Beşikçi'nin itirafları arasında yeraldı.

  HÜSEYİN Beşikçi en iyi hayali ihracatın denizyolundan ve Haydarpaşa Gümrüğü'nden yapıldığını, İstanbul'da aracılara ödenen paranın yüksek, Zonguldak Gümrüğü'nün ise daha düşük olduğunu söyledi.

  İZOTAŞ'ın çeşitli işlerini yapmışlar

  HÜSEYİN Beşikçi ve Gülten Seymenoğlu adına kurulu Akademi Ajans'ın, İzmir Otogarı'nı işleten ve Yönetim Kurulu Başkanlığını Mehmet Niyazoğlu'nun yaptığı İZOTAŞ'ın işlerini yaptığı anlaşıldı. Beşikçi'nin şirket ortağı ve arkadaşı Niyazoğlu aracılığıyla İZOTAŞ'ın reklam işlerini ve otogarın açılış düzenlemesini 22 milyar liraya aldığı belirlendi. Ayrıca şebekenin sahte faturacı şirketlere ödemeyi de Beşikçi'ye ait Akademi Ajans'ın çekleriyle yaptığı ortaya çıktı.

  Hayali ihracatla ilgileri yokmuş

  BEŞİKÇİ'nin 18 yıl birlikte olup ayrıldığı Gülten Seymenoğlu ile yeni sevgilisi olduğu önesürülen Nirgül Kızılduman hayali ihracatla ilgilerinin olmadığını söyledi. Seymenoğlu, Hüseyin Beşikçi'yle ortaklıktan ayrıldığını öne sürerken, Nirgül Kızılduman da üç aydır yanında durduğu Beşikçi'nin bakıcılığını yaptığını söyledi. 54 yaşındaki Hüseyin Beşikçi İzmir DGM'ye sevkedilirken, hayali ihracat yapmadığını öne sürerek, ‘‘Benim piyasaya 110 milyar lira borcum var, onu ödemeye çalışıyorum. Olanlardan bilgim yok’’ demekle yetindi.

  Beşikçi’nin çevresi geniş

  1970-1980 yılları arasında Bayındırlık'ta teknisyenlik yapan ve ayrılıp kamu ihalelerini alan Hüseyin Beşikçi'nin bürokrasi ve siyaset çevresinde çok sayıda tanıdığı olduğu belirtildi. Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu'yla, Mehmet Ağar'la, Orhan Taşanlar'la yakın arkadaş olduğu belirtilen Hüseyin Beşikçi, ifadesinde çok sayıda tanıdığının olduğunu söyledi.

  BEŞİKÇİ, 52 yaşındaki Gülten Seymenoğlu ve 29 yaşındaki Nirgül Kızılduman DGM'ye sevkedildi. Bu arada Emniyet Müdürü Hasan Yücesan Mali Şube Müdürlüğü'ne giderek gelişmeler hakkında bilgi aldı. İçişleri Bakanı Saadettin Tantan'ın da sürekli telefonla bilgi aldığı öğrenildi.

  Grubun vurucu gücü aranıyor

  MALİ Polis operasyonla ilgili Mehmet Niyazoğlu'nun yeğeni Hüseyin Hilmi Niyazoğlu, Ziya Erkal Erden, İrfan Özkan, Bekir Sarı, Gümrük Müdürü Yahya Sönmez'i arıyor. Çete kurmak, tahsilat yapmak suçlarından sabıkası da bulunan Hüseyin Hilmi Niyazoğlu'nun hayalici grubun vurucu gücünü oluşturduğu önesürüldü.

  DAĞILIMIN PLANI

  BEŞİKÇİ, ayrıca hayali ihracattan alınan KDV iadesinin dağılımını da açıkladı. Buna göre alınan yüzde 15 KDV iadesinin yüzde 5.25'i şirket sahiplerine, yüzde 4.75'i gümrük komisyoncusuna, yüzde 5'i de teyitli fatura için paylaşılıyor. Bu payların da kendi içinde bölünmeleri Beşikçi'nin ifadesine göre şöyle: Perde arkası şirket sahipleri kendi aralarında bölüşüyor, resmi ortak görülen adamlarına da maaş veriyor. Gümrük Komisyoncusu da aldığı payı, Gümrük müdüründen kolcusuna, yoklama memuruna kadar belli bir miktar dağıtıyor. Teyitli fatura için ayrılan yüzde 4.75'lik pay ise bu teyitleri veren yeminli mali müşavirler, muhasebeciler, sahte fatura şirket kurucuları arasında bölüşülüyor.

  VE İŞTE LİSTE

  HÜSEYİN Beşikçi'nin işyerinde yapılan aramada, hayali ihracat sonucu alınan KDV iadesinden bir bölümünün kimlere ve kaç para ödendiğini gösteren liste bulundu. DGM Savcılığı'na verilen ve DHA muhabirinin de elegeçirdiği kime kaçpara verildiği yazılı bu listede isimler şöyle: Hoca (YMM Ali Galip Halıcı) 25 milyar, Niyazoğlu (Mehmet Niyazoğlu) 52.5 milyar lira, Selahattin (Gümrük şirketi ortağı Selahattin Halman-aranıyor) 51 milyar, Ödeme 24 milyar, Arda 16 milyar, Sece (Sahte faturacı şirket) 7.5 milyar, Erdal (Erdal Aktan-hayalici ve sahtecilerin muhasebecisi-aranıyor) 7.5 milyar, Sezginoğlu 10 milyar, Yavuz Hüseyin 6 milyar, Denge (Sahteci şirket) 21 milyar, Yavuz-Savaş 29 milyar, Orojo (İhraç için gösterilen paravan Tunus Şirketi) 7.8 milyar, Hüseyin 34 milyar, Desa (Sahte faturacı şirket) 10 milyar Lira.

  Güngören: kullanıldım

  HAYALİCİ firmalar Güntürk, Ezo, İzmeks, Yağız ve Darıca şirketlerinin perde arkası patronu olduğu önesürülen ve polis tarafından aranan Gürcan Güngören, DHA muhabirine gönderdiği faksta bazı kişilerce kullanıldığını iddia etti. Güngören gönderdiği faksta kendisini şöyle savundu:

  ‘‘İTS (İç Ege Tekstil Sanayicileri Sanayi ve Dış Ticaret A.Ş.) adlı sektörel firma ihracatla ilgili mahkemelik olunca Yönetim Kurulu Üyeliği'nden istifa ettim. Bu dönemde bana ait olan Güntürk firmasını İ.T.S.'deki sorunlar nedeniyle hiçbir ortaklığı olmamasına rağmen incelemeye alındı. Yargılanma döneminde konulan tedbirler nedeniyle kurduğum İzmeks ve Yağız şirketlerine resmi olarak ortak görünemedim. Ezo, İzmeks ve Darıca firmalarıyla ilgim yok. Darıca'da kardeşim Barış'ın isminin geçmesi ise kuruluş aşamasında ortaklardan birinin evrakları yetişmemesi sonucu muhasebecim ve tanıdığım Yavuz Çelikkan O'nu ortak olarak gösterdi. Yanımda çalışan İsmail Ünal da Darıca'ya yine ölen bir kişinin yerine ortak olarak gösterilmiş, benim olayı duymam üzere girişim iptal edildi.

  Balinanın parçası değilim

  BEN balinanın bir parçası değilim. Polo, Ralph Lauren gibi dünya devi firmanın Türkiye'deki imalatçısıyım. 17 Ağustos depremi nedeniyle 3 milyon dolarlık Polo siparişlerinin gecikmesi ve bir kısım malların göçük altında kalmasından dolayı işleri yetiştiremedim ve 350 bin dolarlık zararım oldu. Bu yüzden mafyasından tutun da her türlü zorluklarla boğuşuyorum.

  BENİM burada tek hatam çok iyi arkadaşım olan aynı zamanda gümrük komisyonculuğumu yapan Yavuz Çelikkan'dan komisyon karşılığı şirketlerimden ihracat geçirmemdir. Bu ihracatlar da tamamen gümrük teyitlerinin, YMM teyitlerinin, vergi dairesi teyitlerinin alınması ile yapılmıştır. Sahte belge yoktur. Ama anladığım kadarıyla bunların alt firmalarında sorun var. Bazı firmalar yerlerinde bulunmamakta. Bunlarla ilgili mutlaka bir diyetimiz olacak. Bir yere kaçmadım Türkiye'deyim ve gidip yargılanacağım.’’

  İTS'den açıklama yapıldı

  GÜRCAN Güngören'in Yönetim Kurulu Başkanvekilliği yaptığı ilk şirket olan ve ihracat kayıtları Defterdarlık tarafından halen incelemede tutulan İTS şirketi ise Genel Koordinatör Yetkin Şekeroğlu imzasıyla açıklama yaptı.

  İTS'nin 15 ortaklı sektörel dış ticaret firması olduğu vurgulanan açıklamada, yüzde 2 pay ile ortak olan Gürcan Güngören'in şirket prensip ve şartlarına uygun davranmadığından dolayı ihraç edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca şirketle ilgili açılan davalarla ilgili Danıştay tarafından beraat ve yürütmeyi durdurma kararı verildiği, mali incelemenin ise devam ettiği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı