« Hürriyet.com.tr
MENÜ

‘Beni Avrupa’ya kaderim getirdi’

Hürriyet'e konuşan Kızılyıldız'ın Senegalli stoperi Mamadou Mbodj, "Afrika'da şartlarımız çok kısıtlı. Zor günler yaşadım ama sonunda Avrupa'ya futbolcu olarak adım attım. Şunu söyleyebilirim, beni Avrupa'ya Allah getirdi" dedi.

Fatih SABOVİC
SON GÜNCELLEME

Yugoslavya dönemi ve şimdilerde Sırbistan Süper Ligi'nin en önemli takımlarından biri olan Kızılyıldız'da öyle bir oyuncu var ki, yaptıklarıyla kısa sürede kırmızı beyazlıların taraftar grubu Delije'nin gönlünü kazanmayı başardı. Mamadou Mbodj'dan bahsediyoruz...

2009'DA PROFESYONEL SÖZLEŞME
1993 senesinde Senegal'de, Dakar'da dünyaya gelen Mbodj için hayat hiç de beklediği gibi başlamadı. Zor şartlarda dünyaya gelen Mbodj ve ailesi pek çok Afrikalı'nın kaderinde olduğu gibi sefaletle boğuştu.
Futbola ve altyapı kariyerine Dakar'da başlayan Mamadou Mbodj, 2009'da Dakar Sacre-Couer'da profesyonel sözleşme imzaladı. Kaderi ise 2014'te değişti.

‘Beni Avrupa’ya kaderim getirdi’

'UNUTULMAZ' BİR MUTLULUK...
Sırbistan temsilcisi Kızılyıldız, Senegal 20 ve sonradan 23 Yaş Altı Milli Takımları'nda forma giyen Mbodj'u istiyordu. 22 yaşındaki yıldız futbolcunun 'unutulmaz' dediği an ve mutluluk gelip çatmıştı.
Avrupa'ya transfer oldu. Napredak Krusevac'ta kiralık geçirdiği sezon sonrası şimdi tekrar Kızılyıldız'a döndü. Dilerseniz gelin, Mbodj'un hikayesinin devamını kendi ağzından dinleyelim...

"HER ZAMAN HÂLİME ŞÜKREDİYORUM"
* Senegal'de futbola başladığında ne tarz zorluklar karşı mücadele ettin?
- Senegal'den de öte, Afrika'da futbolcu olmak ve parlamak gerçekten çok zor bir iş. Çelik gibi bir inadınız ve sabrınız olması gerekiyor. Bana inanın, bugünlere nasıl geldiğime ben bile şaşırıyorum. Sadece çalıştım, çalıştım ve çalıştım. Beni oradan, Avrupa'ya Allah getirdi! Bugünkü hâlime daima şükrediyorum.;

‘Beni Avrupa’ya kaderim getirdi’

"İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE UYUM ÇOK ZORDU"
* Avrupa'ya ilk geldiğinde ne tarz problemler yaşadın?
- Beni ilk ve en çok zorlayan şey iklim şartları oldu. Onlara uyum sağladıktan sonra insanlara ve yeni çevreye adaptasyon problemleri ortaya çıktı. Ama profesyonel bir futbolcunun her zaman aşması gereken sorunlardı bunlar. İnsanlarla iletişim açısından sıkıntı çekiyordum başlarda... Ama şimdilerde bu problemi de ortadan kaldırdım.

"GALATASARAY VE BEŞİKTAŞ'I İZLİYORUM"
* Türk futbolunu takip ediyor musun? Duyduğun, izlediğin takımlar var mı?
- Türk futbolu son dönemde büyük bir yükselişe girdi. Galatasaray, Beşiktaş ve Antalyaspor'u duydum. Fırsat buldukça Beşiktaş ve Galatasaray'ın maçlarını izlemeye çalışıyorum. Liginizdeki Afrikalı oyuncuların performansını da yakından takip etmeye çabalıyorum.

‘Beni Avrupa’ya kaderim getirdi’

"DELİJE DÜNYADA 1 NUMARA"
* Kızılyıldız taraftar grubu Delije hakkında ne düşünüyorsun?
- Ben, Sırbistan'da gelmeden önce böyle bir şeyle karşılaşabileceğimi düşünmezdim. Ama Delije, dünyanın 1 numaralı taraftar grubu. Onların tutkusu ve desteğini hiçbir şeye değişmem.
* Kızılyıldız'ın şampiyonluk şansını nasıl görüyorsun?
- En büyük rakibimiz Partizan. Onları iki maçta da yenersek, ben rahat şekilde şampiyon olabileceğimize inanıyorum. Kızılyıldız'ın amacı, Avrupa'da başarı olmalıdır. Biz de bunun için çabalayacağız.

‘Beni Avrupa’ya kaderim getirdi’

"HEDEFİM İNGİLTERE, İDOLÜM SERGIO RAMOS"
* Hayalin nerede futbol oynamak? Bir gün Mbodj'u nerede görürsek şaşırmamalıyız? İdolün olan bir futbolcu var mı?
- En büyük hayalim ve uğrunda çalıştığım şey, İngiltere'de futbol oynamak. Bir gün orada olursam, şaşırmayın (gülüyor). İdolüm, örnek aldığım defans oyuncusu ise Sergio Ramos'tur.
* Sırbistan'da insanların sana yaklaşımı nasıl? Rajkoviç'in Maccabi Tel Aviv'e transferi ile ilgili ne düşünüyorsun?
- Sırbistan'da insanlar çok içten ve misafirperver. Beni geldiğim ilk günden beri yuvamda gibi hissettirmeye çalıştılar. Kızılyıldız'ı çok sahiplendim, çok seviyorum. Burada uzun yıllar takımıma hizmet edip, daha sonra Avrupa'nın önde gelen diğer liglerine geçiş yapmak istiyorum.


Bunları da Beğenebilirsiniz