Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Beni Alanya’ya gömün

  Hürriyet Haber
  07.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Annesi Rus, babası ise Alman olan Olga İyin, 4 yıl önce tatil için geldiği Alanya'da, Mehmet İyin ile tanışıp evlendi. Olga, temizlik şirketi sahibi eşine yardım ediyor, boş zamanlarını ise Spin ve Cin isimli köpekleriyle gezerek geçiriyor.

  Yaşamını Alanya'da sürdüren yabancı uyrukluların büyük bölümü öldükten sonra da turistik ilçede gömülmek istiyor. Bu nedenle 1994 yılında Alanya Belediye Meclisi kararıyla ilçe mezarlığının bir bölümü Hıristiyanlar için ayrılıp düzenlendi. Bugüne kadar 8 Alman, 1 İtalyan, 1 İsviçreli ve 1 Rus'un defnedildiği mezarlığın bakımını ise yine Alman Edmund Kusch üstlendi.

  Turkuaz mavisi denizi, altın sarısı kumsalı ve yemyeşil doğa örtüsüyle her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Alanya, bu güzelliklere doyamayarak yerleşen yabancılarla dolup taşıyor. Turistik ilçede yaşayan her 15 kişiden 1'i yabancı. Kendilerini Alanyalı kabul eden yabancıların büyük bölümünü ise emekli Almanlar. Alanyalı Avrupalılar dilleri, dinleri farklı da olsa onlar kendilerini Alanyalı olarak kabul ediyor.

  Kimi 15 yıldır burada oturuyor, kimi ise henüz yeni yerleşiyor. Hepsinin ortak özelliği, ülkeleriyle olan bağlarını koparıp yaşamlarının kalan bölümünü için Alanya'da yatırım yapmaları. Almanya, Avusturya, İsveç, Hollanda, Rusya, Danimarka kökenli Alanyalılar, aksanlı Türkçeleriyle çevreleriyle ilişki kurup kendilerini sevdiriyor.

  Yaşamını Alanya'da sürdüren yabancı uyrukluların büyük bölümü öldükten sonra da turistik ilçede gömülmek istiyor. Bu nedenle 1994 yılında Alanya Belediye Meclisi kararıyla ilçe mezarlığının bir bölümü Hıristiyanlar için ayrılıp düzenlendi. Bugüne kadar 8 Alman, 1 İtalyan, 1 İsviçreli ve 1 Rus'un defnedildiği mezarlığın bakımını ise yine Alman Edmund Kusch üstlendi. Her sabah eline aldığı çapasıyla, evinin bir kilometre uzağındaki mezarlığa giden Kusch, mezarların üzerine çiçek dikip, bakımını yapıyor. Kuch'un tek sorununun, mezarlığa kaçak giren keçilerin, çiçekleri yemesi: ‘‘Almanya'daki tüm mal varlığımı satarak eşim ile birlikte 10 yıl önce Alanya'ya yerleştim. Bir gün biz de öleceğiz. Bu yüzden mezarlıkta yerimizi ayırttık. Eşim ve ben öldükten sonra buraya gömülmek istiyoruz. Boş zamanlarımı buradaki mezarların daha güzelleşmesi için harcıyorum. Bunu birisinin yapması gerekiyor. Çünkü, burada yatanların yakınları çok uzakta. Belediyeden tek isteğimiz, mezarlık kapısının yapılması ve içeriye bir çeşme konulması.’’

  Alanya'da yaşayan yabancı uyrukluların en büyük sorunları ise bürokrasi. Her yıl yenilemek zorunda kaldıkları oturma izinlerinin kendilerine büyük sorun yarattığını anlatıyor, bu iş için kişi başına 30- 35 milyon lira para ödediklerinden yakınıyorlar. Daha önce 2 ve 5'er yıllık oturma izni alabildiklerini, ancak bu sürenin 1 yıl ile sınırlandırıldığını söyleyen Alman Helmuth Dettloff, ‘‘Ülkemizde yıllarca kazandığımız paraları Türkiye'de harcamak için yine Türkiye'ye para ödemek zorunda kalıyoruz. Bir de her yıl aynı işlemi yapma zorunluluğu bizi sıkıntıya sokuyor. Dünyanın hemen hemen her yerinde oturma izinleri 5 yıla kadar veriliyor. Türkiye'de neden bir yıl ile sınırlandırıldı anlamadık’’ diyor.

  Dettloff'un anlattığına göre, Türk vatandaşı olma girişimlerinin de karşısına bürokratik engeller çıkıyormuş: ‘‘Türk olmak için başvuran bir arkadaşımız, 5 yıllık ikamet zorunluluğunun 4 yılını tamamlamıştı. Ancak, o sırada Almanya'daki oğlu yaşamını yitirdi. Cenaze törenine gitmek zorunda kaldı. Böylece 4 yıllık süresi yandı. Geriye döndüğünde yeniden başvurdu ve 5 yıllık süre tekrar işlemeye başladı. Bu sorunlar bizi üzüyor.’’

  Türklerle evlenenler çok

  Alanya'da yaşayan yabancılar arasında Türklerle evlenenlerin sayısı da oldukça fazla. Alman, Rus, Hollandalı, İsveçli, Avusturyalı ve Danimarkalı gelinlerin hemen hemen hepsi, tatil için geldikleri Alanya'da tanıştıkları Türklerle evlenmiş. Annesi Rus, babası Alman olan Olga İyin ile Moldavyalı Neli Koçak bu gelinlerden sadece ikisi. Kuyumcu Mehmet Koçak ile evliliğinden Servet adlı 2 aylık bir oğlu olan Meli, Alanya'da yaşamaktan mutlu olduğunu söylüyor. Temizlik şirketi sahibi Altan İyin ile 3 yıl önce nikâh masasına oturan Olga da, sempatikliği ve yarım yamalak Türkçesi ile Alanya'da kısa sürede kendisini tanıtıp, sevdirenlerden. Her iki yabancı gelin de farklı bir toplumda yaşamanın zorluklarını, ancak Alanya'nın güzelliği ve insanların sıcakkanlılığı sayesinde bu sorunları yenmeyi başardıklarını anlatıyor.

  Almanlar dernekleşti

  Yaşamını Alanya'da sürdüren Almanlar, Türk- Alman Dostluk Derneği çatısı altında birleşerek sorunlarını çok daha kolay çözmeyi başardı. Derneğin başkanlığını eski Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Fahri Yiğit. ‘‘Almanya'da yıllarca yaşamış olmam, aramızda iyi bir diyaloğun kurulmasını sağladı. Bu insanlar kendilerini Alanyalı olarak kabul ediyorlar ve yaşamlarını tamamen burada sürdürmek istiyorlar. Bu arada bazı sorunlar da yaşanabiliyor. Bu gibi durumlarda devreye girip sorunların giderilmesini sağlıyoruz’’ diyor.

  İlçede kayıtlı 3 bin 600'ü aşkın Alman vatandaşının yaşadığını, kayıt dışı olanlarla birlikte bu sayının 5 bine ulaştığını söyleyen dernek başkanı, ‘‘Diğer ülkelerden gelip buraya yerleşenler, çalışmak için gelenler veya bir Türk ile evlenip ilçemizde kalanlarla birlikte Alanya'daki yabancıların sayısı 10 bine ulaşır. Bu da demektir ki 140-150 bin nüfuslu ilçemizde her 15 kişiden birisi yabancı uyrukludur. Bu Alanya'nın bir dünya kenti olma yolunda ilerlediğinin göstergesidir.’’

  Alanya'da Müslüman-Hıristiyan mezarlık

  Alanya Belediyesi, 1994 yılında şehir mezarlığının bir bölümünü Hırıstiyanlar için ayırıp düzenledi. Yaşamını burada sürdürüp öldükten sonra da Alanya'da kalmayı tercih eden yabancılar, buraya defnediliyor. Mezarlıkta sekiz Alman, bir Rus, bir İtalyan ve bir İsviçreli’nin mezarı var.

  34 yıllık mutlu beraberlik

  Erdal Özköylü, işçi olarak gittiği Almanya'da Christa ile tanışıp evlenmiş. 34 yıllık mutlu bir evlilikleri olan çiftin, Thomas-Ercan ve Michael-Can adında iki oğulları var. 14 yıl önce Alanya'ya yerleşip restoran işletmeye başlayan Erdal beyin en büyük yardımcıları ise eşi Christa ve oğlu Ercan. Diğer çocukları Can ise Almanya'da kalmayı tercih etmiş.

  Neli’nin annesi rus, babası alman

  Alanya'da Türklerle evlilik yapan yabancı gelinlerin sayısı da hiç az değil. Geçen yıl Alanyalı kuyumcu Mehmet Koçak ile evlenen Moldavyalı Neli Koçak da onlardan biri. Annesi Rus, babası Alman olan Neli Koçak, 2 ay önce bir erkek çocuğu dünyaya getirdi. Neli, küçük bebeğini Alanya'da büyütmekten ve Alanya'da yaşamaktan mutlu olduğunu da söylüyor.

  ALANYA’NIN YERLİSİ OLDULAR

  Alanya'ya ilk olarak 10 yıl önce tatile gelen Marianna ve Edmund Kusch çifti, 4 yıl önce de ülkelerindeki tüm mallarını satıp tamamen buraya yerleşti. Satın alıp kendi zevklerine göre döşedikleri evlerinde mutlu bir yaşam süren Kusch çifti, Almanya ile çocukları dışında hiç bir bağlarının kalmadığını söylüyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı