"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Bence Cahit Kıraç’ın çoktan hakkıydı ama...

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı için İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın ismi öne çıkıyordu. Kıraç’ın da hakkıydı. Devlette bir gün bile mesai yapmamış biri olarak bugün samimi duygularımı yazmak istiyorum.

Bir süredir Valiler Kararnamesi bekleniyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kararnameyi imzaladı ve 29 ilin valisi değiştirildi.
Son dönemde Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı için İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın ismi öne çıkıyordu. Böyle de bir genel beklenti oluşmuştu. Son dönemde kurulan bu Müsteşarlık, artan terör olayları ve bölgedeki gelişmeler dikkate alınınca çok önemli ve stratejik bir koltuk anlamına geliyor.
Deneyimli, kendini ispat etmiş, devlet tecrübesi bilinen İzmir Valisi’nin de böyle bir göreve getirilmesi normaldi. Bence Cahit Kıraç’ın da hakkıydı. Hatta çoktan hakkıydı.
Benim gibi düşünen çok insanın da olduğunu biliyorum.

Ben samimi, devlette bir gün bile mesai yapmamış bir kişi olarak bugün samimi duygularımı yazıyorum.
Birçok insan Valilik yerine Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nı tercih edebilir. Birçok insan Türkiye’nin bugün ve gelecek günlerinde bu koltuğu çok ama çok stratejik bulabilir. Ve isteyebilir... Böyle düşünenleri ve böyle yorum yapanları anlayışla karşılıyorum.
Ama İzmir’in bugünkü gündemine bir bakın, devam eden projelerine, hele hele EXPO sürecine... Ben beş yıllık Valilik görevini hakkıyla yerine getiren Cahit Kıraç’a, İzmir’in dünden daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.
Çünkü...
Sadece İzmir kamuoyunun değil, Türkiye’nin tamamının önemsediği EXPO projesinde İzmir’in önemli avantajları bulunuyor. Nedir bunlar? Öncelikle EXPO 2015 deneyimi... İzmir ne yapılması gerektiğini rakiplerine göre daha iyi biliyor. Hazırlıkları tamam, yer seçimi bitmiş, yasasını çıkarmış, organizasyon yapısını belirlemiş. Yerel otorite projenin arkasında, sivil toplum örgütleri tam destek veriyor, bütün siyasi partiler arasında bir konsensus sağlamış... Yani her koşula uygun bir ortam çoktan hazırlanmış durumda...

Daha da önemlisi... Siyasi otoritesi de bürokrasisi de sivil girişimleri de EXPO için bütün fedakarlığı yapmaya hazır... Paris’teki bütün sunumları izlemiş biri olarak, bu saydıklarımın çok önemli olduğuna inanın... Çünkü, en güçlü rakiplerimiz gibi görünen Brezilya ve Rusya bile henüz böyle bir havada değil...
İşte bütün bu sürecin içinde Cahit Kıraç’ın ayrı bir önemi bulunuyor. 2015 yarışında yaşananları bilen ve yöneten, 2020 adaylığının yeniden sağlanmasında önemli katkı koyan ve bugüne kadar en önemli rolü üstlenen Vali Kıraç’tı.
Kıraç, şimdi de hem organizasyonun tepesinde, hem de Yönlendirme Kurulu’nun da başkanlığını yapıyor.
Cahit Kıraç’ın daha üst bir makama atanması İzmirliler olarak bizleri elbette mutlu eder. Ama kabul edelim ki, EXPO sürecinde İzmir çok büyük bir yara alırdı.
Kıraç’ın toparlayıcı, yönlendirici ve bu konudaki deneyimini göz ardı etmemek gerekir.

Bir şey daha...
İzmir’de yaşarken belki farkına varmıyoruz. Ama bunu üçüncü bir göz daha iyi görüyor. Kentin gelişmesinde çok önemli adımlar atılıyor. İzmir bir değişim sürecine girdi. Herkes yatırım yapmak ve gelecekte bu coğrafyada var olabilmek için bir arayış içinde... Bütün bu gelişmeler sevindirici...
Bu açıdan da bakıldığında devleti temsil eden Valilik makamının, yerel yönetimlerin, İzmir’in sivil toplum örgütlerinin uyumlu çalışabilmeleri her zamandan daha çok önemli hale geliyor.

Dediğim gibi ben devlette bir gün bile çalışmamış biri olarak samimi duygularımı yazdım. İzmir önemli bir dönemden ve süreçten geçiyor. Kıraç’ın daha üst makamları hak etmiş olmasına rağmen İzmir’de kalmasına şahsen ben sevindim.

 

X