Gaziantep Haberleri

GAZİANTEP HABERLERİ

  Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor

  DHA
  17 Mart 2017 - 13:04Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 13:04

  Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor

  Ahmet SOYDOĞAN/GAZİANTEP, (DHA) - DİSK Tekstil Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Nihat Bencan, istihdam seferberliğinin işverenler tarafından çıkarları için kullanıldığını öne sürdü.

  Nihat Bencan, istihdam seferberliği politikasını işverenlerin kendi çıkarları için kullandıkları, bu yüzden işçilere haklarını anlatan bir kitapçık hazırladıklarını söyledi. Ülkede genç nüfusun yüzde 25'inin işsiz olduğunu ve bunun önemli bir sorun olduğunu dile getiren Bencan, şöyle dedi:

  "TUİK'in yapmış olduğu açıklamalara bakacak olursak 14-25 yaş arası yüzde 25 gibi bir genç kitlenin işsiz olması çok önemli bir sorunun kapımızda olduğunu göstermektedir. Son 18 yılın en büyük işsizlik rakamlarının oluştuğu günümüzde, hükümetin istihdam seferberliği ilan etmesi çok doğru bir tedbirdir. Bu uygulama işsizlik rakamlarını aşağı çekmek için iyi bir yöntem, fakat bu uygulamayı işverenler kurnazca kendi çıkarı için kullanmaktadır. Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki işletmeler, mevcut işçilerden bir kısmını işten çıkartarak yerine İşkur'dan devlet destekli işçi almakta ve istihdam seferberliğine katkı yaptığı söylemektedir. Bu yüzden sendika olarak işten çıkarılan işçiler için temel haklarının anlatıldığı bir kitapçık hazırladık. Bu kitapçık çalışanların haklarının korunması için önemli bir kaynak olacaktır."

  FOTOĞRAFLI

  Etiketler:
  YASAL BİLGİLENDİRMEHurriyet.com.tr’nin Yerel Haberler bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği haberler otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde bu bölüme editoryal müdahalede bulunmamaktadır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.
  GaziantepBugün17 ºCGök Gürültülü Sağınak Yağışlı
  • Cuma14 ºC
  • Cmts14 ºC
  • Pazr18 ºC
  • Pzts19 ºC
  • Salı19 ºC
  • Çarş19 ºC

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı