GAZİANTEP HABERLERİ

Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor

DHA
17 Mart 2017 - 13:04Son Güncelleme : 17 Mart 2017 - 13:05

Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor

DHA

Ahmet SOYDOĞAN/GAZİANTEP, (DHA) - DİSK Tekstil Sendikası Gaziantep Şube Başkanı Nihat Bencan, istihdam seferberliğinin işverenler tarafından çıkarları için kullanıldığını öne sürdü.

Nihat Bencan, istihdam seferberliği politikasını işverenlerin kendi çıkarları için kullandıkları, bu yüzden işçilere haklarını anlatan bir kitapçık hazırladıklarını söyledi. Ülkede genç nüfusun yüzde 25'inin işsiz olduğunu ve bunun önemli bir sorun olduğunu dile getiren Bencan, şöyle dedi:

"TUİK'in yapmış olduğu açıklamalara bakacak olursak 14-25 yaş arası yüzde 25 gibi bir genç kitlenin işsiz olması çok önemli bir sorunun kapımızda olduğunu göstermektedir. Son 18 yılın en büyük işsizlik rakamlarının oluştuğu günümüzde, hükümetin istihdam seferberliği ilan etmesi çok doğru bir tedbirdir. Bu uygulama işsizlik rakamlarını aşağı çekmek için iyi bir yöntem, fakat bu uygulamayı işverenler kurnazca kendi çıkarı için kullanmaktadır. Özellikle Organize Sanayi Bölgesindeki işletmeler, mevcut işçilerden bir kısmını işten çıkartarak yerine İşkur'dan devlet destekli işçi almakta ve istihdam seferberliğine katkı yaptığı söylemektedir. Bu yüzden sendika olarak işten çıkarılan işçiler için temel haklarının anlatıldığı bir kitapçık hazırladık. Bu kitapçık çalışanların haklarının korunması için önemli bir kaynak olacaktır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Mart 2017 tarihinde saat 13 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bencan: İşverenler istihdam seferberliğini çıkarları için kullanıyor haberi güncellenecektir.

  GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ
  27 Temmuz 2017, Perşembe
  • İmsak
   03:30
  • Guneş
   05:25
  • Öğle
   12:48
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:29
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı