Ben yatılı okudum millete borcum var

Hürriyet Haber
19 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 1998 - 00:01

Türkiye'nin önde gelen inşaat şirketlerinden biri olan Güriş İnşaat'ın patronu İdris Yamantürk, vergi ödemelerini aksatmadığını belirterek, ‘‘Ben yatılı okudum, millete borcum var’’ diyor.

Antalya Kemer'de Başbakan Mesut Yılmaz tarafından hizmete açılan Mirage Resort Hotel ile turizm sektörüne de giren Güriş'in Yönetim Kurulu Başkanı İdris Yamantürk ile grubun imaj makerı olarak kullanmayı düşündükleri turistik tesislerinde sohbet ettik.

Sıfırdan bugün 250 milyon dolarlık ciroya sahip şirketler topluluğu haline geldiklerini belirten Yamantürk, ‘‘Geçen yıla kadar bankada hiç para tutmadım. Şu anda var, o da eşimden miras kaldı. Şirkette en yüksek bürokratın aldığı kadar maaş alıyorum. Kazandığımızı şirketin içinde tutuyoruz’’ dedi.

Yamantürk, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘‘Bizim kuşakta ‘babamdan kalan para ile işe başladım’’ diyen çok azdır. Yokluk içinde büyüdük. Babam öldüğünde 10 yaşındaydım. Yatılı okullarda, devlet bursu ile okudum. Mecburi hizmetim vardı. İşe ilk Etibank’ta başladım. Fakat memuriyetten hoşlanmadım. Emir veriyorsun, yapılmıyor. Yapılanları takdir etme anlayışı da yok. Ömrümün 15 yılını hiç tatil yapmadan geçirdim. Daha sonra yılda 10-15 gün tatil yapma fırsatı buldum. 60 yaşını geçinceye kadar da 10-15 gün süreyle tatil yapabildim. 73 yaşındayım, ama henüz emekli olamadım. Güriş bir aile şirketi. Bir vakıf kurma çalışmamız var. Ülkemizin en büyük ihtiyacı eğitim. Her yıl grup olarak eğitime katkıda bulunuyoruz. Devlet bursuylu okudum. Millet bana burs vermeseydi, bugün burada olamazdım. Gerçi 6 bin lira burs aldım, 21 bin lira olarak ödedim ama, bu var gününde ödenen paraydı. Asıl önemli olan yok gününde ödenen paradır. Kendi içimizde ciddi bir profesyonelleşme var. İnsanlarla uzun vadeli çalışmaktan hoşlanıyorum. 25-30 yıldır bizimle birlikte çalışan yöneticilerimiz var.''

AMEL DEFTERİ

‘‘Üç insanın öldükten sonra da amel defteri işler. Bunlar ilim adamlarının, hayırlı eser bırakanların ve yerinize geçecek hizmeti görmeye talip insanların (Hayr-ül Halef) amel defterleridir. Benim için hayat ümit üzerine kurulu. Gelişmekte olan ülkelerde bozulmalar oluyor. Çocuklarıma bakıyorum. Yalan öğretirsen yalancı olur. Doğruyu söylerse, af geliyor. İnanıyorum ki bu bozulma düzelir. Büyük şehirlerdeki bozulmalar gelir adeletsizliğinden oluyor. Bir balık lokantasında kişi başına 8 milyon ödeniyor. Asgari ücretin 32 milyon lira olduğu bir yerde bu olur mu?’’

Turizm sektörüne hemen hemen hiç teşvik almadan yatırım yaptıklarını vurgulayan Yamantürk, 15 milyon dolar teşvik sözü almalarına karşın sadece 200 bin dolarlık bir teşvikle Kemer'deki kendi mülkiyetleri olan 90 dönümlük arazi üzerinde bin 200 yataklı tatil köyünü yaptıklarını söyledi. Yamantürk, Rusya'daki inşaat faaliyetlerini mafya ve benzeri baskılar nedeniyle şimdilik askıya aldıklarını da sözlerine ekledi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı