Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ben varken Türkiye arabulucu olamaz

  KUDÜS / A.A.
  29.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.12.2009 - 00:12

  İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, Başbakan Erdoğan’ın İsrail’le ilgili sözlerinden sonra Suriye ile barış görüşmelerinde Türkiye’nin arabuluculuğunun mümkün olmayacağını söyledi.

  Lieberman, “Ben Dışişleri Bakanı olarak kaldığım ve İsrail Evimiz Partisi de hükümette olduğu sürece bunu unutun” dedi.

  İSRAİL’in radikal Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Dışişleri Bakanı olarak kaldığı sürece Suriye ile müzakerelerde Türkiye’nin arabuluculuğunun mümkün olamayacağını söyledi.

  İsrail basınında yer alan haberlere göre, Lieberman, Kudüs’te İsrail’in büyükelçileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, İsrail ile Suriye arasındaki barış müzakerelerinde hükümetteki kimi arkadaşlarının tersi yöndeki girişimlerine rağmen Türkiye’nin arabuluculuğuna yer olmadığını vurguladı.

  Erdoğan’ın sözleri etkili oldu

  Türkiye yanlısı tutum aldıkları gerekçesiyle İşçi Partisi Genel Başkanı ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile İsrail Sanayi Ticaret ve Çalışma Bakanı Benyamin ben Eliezer’i eleştiren Lieberman, onlara, “Unutun gitsin” diye seslendi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın İsrail hakkındaki sözlerinden sonra, Türkiye’nin arabuluculuğunda mutabık olmalarının mümkün olmayacağını söyledi. Lieberman, “Ben Dışişleri Bakanı olarak kaldığım ve İsrail Evimiz Partisi de hükümette olduğu sürece Türkiye’nin arabuluculuğu olmayacaktır” dedi.

  Arabuluculuk değil doğrudan müzakere

  Lieberman, Şam’ın görüşmek istemesi durumunda bunun ne gizli diplomatik yollarla ne de arabulucular veya arabuluculuk yoluyla değil, ancak doğrudan müzakerelerle mümkün olacağını bildirdi.

  Filistin barış anlaşmasına uzak

  Lieberman, Filistinliler ile barış müzakerelerine değinirken de, diplomatlarından Fiistinliler ile bir barış anlaşmasına varmak için İsrail’in yeterince çaba harcadığını dünyaya da göstermelerini istedi ve gelecek 10 yıllık süreçte Filistinliler ile bir barış anlaşması imzalanmayacağı tahmininde bulundu. Filistin liderliğinin barış anlaşmasına hazır olmadığını savunan Lieberman, 1967 sınırlarına da çekilseler, Küdüs’ü de bölseler, bunun iki taraf arasındaki çatışmaya son vermeyeceğini ve hiçbir şeyin değişmeyeceğini öne sürdü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı