Gündem Haberleri

  Ben Türkiye’de banka sahibi olmak istiyorum

  Sadi ÖZDEMİR
  06.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnanlı Adnan Kassar, TOBB Başkanına, "Ben Türkiye’de banka sahibi olmak istiyorum. Kurmaya izin verirler mi?" diye sordu.

  TOBB Başkanı, "Bu pek mümkün değil Adnan Bey ama banka satın alabilirsiniz" diye yanıt verdi.

  118 ülkeden 1600’e yakın işadamının katıldığı Dünya Odalar Federasyonu Kongresi’nin Genel Kurulu’nda çok sayıda yatırımcı işadamı da Türkiye’de hangi konuda nasıl bir yatırım yapabileceğini araştırdı. Bunlardan biri olan Lübnanlı en zengin işadamlarından, holding ve banka sahibi Adnan Kassar, kongre için geldiği İstanbul’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Türkiye’de banka sahibi olmak istediğini ve bunun için kendisine yardımcı olup olamayacağını sordu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu önce şaşırdı ama sonra teklif sahibinin ciddiyetini görünce, "Adnan Bey, Türkiye’de banka kurabilmeniz için yeni bir lisans verilmesi pek mümkün değil ama isterseniz bir banka da siz satın alabilirsiniz" dedi.

  YARDIM İSTİYORUM: Beyrut’ta Fransa Holding’in, Paris’te de Fransa Bank’ın yönetim kurulu başkanı ve sahibi olan Adnan Kasar, TOBB Başkanı’nın bu sözleri üzerine, "Öyleyse bu konuda sizden yardım istiyorum. Ülkenize yatırım yapmak isteyen bir işadamına yardım etmenizin her halde bir sakıncası yoktur" ricasında bulundu.

  KARISI TÜRK: Kassar’ın eşinin Türk olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, aralarında geçen diyaloğu şöyle anlattı: "Kendisi bana eşinin Türk olduğunu ve bu nedenle yarı Türk sayıldığını söyledi. Ben de bunun üzerine, ’bizde birine nerelisin diye sorarlarsa, henüz evlenmedim der, çünkü evlenince karısının memleketlisi olur’ dedim ve güldük. Adnan Bey ayrıca, Türkiye ile Arap ülkelerinin ticaretini artırmak için kurumsal bazda işbirliği de teklif etti."

  PUTİN’LE TOPLANIYORUZ GELİN: Hisarcıklıoğlu, Kassar’ın 223 Arap ticaret ve sanayi odasının bağlı olduğu kurumun da başkanı olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Adnan Bey, Rusya ile yürüttükleri sektörel bazlı iş forumlarından bahsetti. Bu toplantılara çok sayıda Arap ve Rus işadamı katılıyormuş. Rusya Devlet Başkanı Wladimir Putin de başkanlık ediyormuş. Kassar, TOBB Başkanı olarak beni de bu toplantılardan birine davet etti. Böylece üçlü işbirliğinin de yolunu açmış olacağız."

  ARABİSTAN’DAN DAVET GELDİ: Hisarcıklıoğlu, Suudi Arabistan’dan gelen misafirlerden Abdurrahman El Raşid’in de Türkiye’de aracısız gayrimenkul yatırımı yapma talebini ilettiğini, ayrıca Türk müteahhitlerini bir heyet halinde Suudi Arabistan’a davet ettiğini söyledi. Raşid’in; New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne 11 Eylül terör saldırısından sonra Suudi Arabistanlıların Batı ülkelerine turist olarak da gidemediğini anlattığını söyleyen TOBB Başkanı, "Singapur, Malezya hatta Avustralya zengin Arap turistleri çekmişler. Kendileri Türkiye’nin bu konuda atak yapmasını istiyor. Türkiye’de gayrimenkul yatırımları ve turizm, Suudi Arabistan’da da altyapı inşaatları konusunda işbirliği için buluşma kararı aldık" diye konuştu.

  Soykırım iddiasına ve Azeri toprağını işgale son vermedikçe onlarla görüşmem

  TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kongre sırasında Ermeni temsilcilerden de özel görüşme talebi geldiğini belirterek, "Bazı gazetelerde özel görüşme yaptığımıza dair haberler bile çıkmış. Ancak böyle bir görüşme kesinlikle olmadı ve olamaz da" dedi. Hisarcıklıoğlu, görüşme olabilmesi için şartlarını da şöyle açıkladı: "Onlar önce işgal ettikleri Azeri topraklarından çıksınlar. Başta ABD Kongresi’nde onaylatmaya çalıştıkları Ermeni yasa tasarısını da geri çeksinler ve sözde soykırım iddialarından artık vazgeçsinler ki konuşalım. Hem iddialarından vazgeçmiyorlar hem de bizim açılımlarımızı kabul etmiyorlar. Türkiye ’eğer Ermeni soykırımı olmuşsa, bunu tarihçiler, bilim adamları arşivleri inceleyerek ortaya çıkarsın’ diyor. Kabul etmiyorlar. Ondan sonra da dünyaya bizi şikayet edip duruyorlar. Kapı kapı geziyorlar, hem kendilerine hem bize zarar veriyorlar. Bilmeleri gereken Türkiye ile barışık olmak en çok da Ermenistan’ın işine gelir."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı