« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ben puro içen başkan değilim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yeniden Fenerbahçe başkanlığına seçilen AZİZ YILDIRIM'la çifte röportaj

Bu röportaj aylar önce planlanmıştı. Ne yalan söyleyeyim Aziz Yıldırım'ın yeniden başkan seçilmesini çok istedim. Sonunda bir Fenerbahçeli olarak ‘‘başkanla’’ röportaj yapma fikri heyecan vericiydi. ‘‘Özelimle ilgili tek bir cümle alamazsınız’’ dedi, yanıldı. Sohbete başladık. Elektrik tuttu. Yanılmadığımı anladım. O sert görünümlü ‘‘başkanın’’ belki de elinde olmadan yumuşak ve hüzünlü bakan gözleri yalan söylemiyordu. Aziz Yıldırım samimi, dürüst ve olduğu gibiydi. Belki de ilk kez bu kadar kendinden söz etmeye de razı oldu. Biz onu zaten seviyorduk... Fotoğraf konusunda bizi bu kadar zorlamasıydı belki daha çok severdik!

FUTBOL SEVMEYEN OKUYUCULAR İÇİN DE SORDUM

Duygularını çok az gösteren duygusal bir adam mısınız?

- Duygusalım evet ama, bunu kendime saklarım. Çok açığa vurmam.

Hüzünlü bir bakışınız var. Çabuk hüzünlenir misiniz?

- Hüzün var hayatımda. İstediğim bir başarıyı elde edemeyince hangi konuda olursa olsun hüzünlenirim tabii.

Nelere sinirlenirsiniz?

- İnsanların yalan söylemesine çok sinirlerim. Kişilerle ilgili yapmadığım hareketlerin bana mal edilmesi beni çok sinirlendir.

Özel hayatınız kapalı kutu, bu konuda hiç taviziniz yok...

- Ben burada bir hobi icra ediyorum. Bir camiayı temsil ediyorum. Ailemi bu işe karıştırmak yanlış. Çok çok üzüldüğüm günler oluyor. Onların üzülmesini istemem. Ben eve gittiğim zaman Fenerbahçeyi konuşmam. Elbette onlar da Fenerbahçeyi seviyor ve başarılı olunca seviniyorlar, ama ikisini birbirine karıştırmam. Çocuklarımın Fenerbahçe Başkanı'nın çocukları edasıyla yaşamalarını istemem. Başka bir sebebi yok. Bu bir tercih. Aile kutsaldır, onları afişe etmek hayatlarını sınırlamak istemiyorum.

Sinemaya en son ne zaman gittiniz?

- Bir yıl önce ama hangi filmdi inanın hatırlamıyorum.

Müzik dinler misiniz?

- Evet çok severim. Yani öyle oturup da dinlemem ama her tür müziği severim. Radyo dinlerim. Arada bir evde klasik müzik dinlerim. Beni dinlendiriyor. Sezen Aksu'yu dinlemeyi severim. Bir de Ebru Gündeş'in sesini çok iyi buluyorum.

NE OLSA YERİM

Tatil yapar mısınız?

- Fenerbahçe'nin başına geldiğimden beri yapmadım.

Piyangodan 15 günlük tatil çıkarsa nereye gidersiniz?

- Piyangodan çıkmayacak. Kendim planlıyorum. Mart sonunda Amerika'ya gidiyorum. Bir çok yeri gezmeyi planlıyorum.

İnsan ilişkilerinde en çok neye önem verirsiniz?

- Güvene... Dostlarım var ki bulunduğum noktadayım. Şanslıyım.

Sağlık sorunlarınız olduğu söylendi. Kilo verdiniz aldınız...

- Hayır kilo vermedim. Perhiz hiç yapmadım. Ama iki damarım tıkalı, bu doğru. Başkan olmadan da tıkalıydı onlar. Sonra check up'a gittim temiz çıktı. Son zamanlarda sigarayı fazla abarttım. İki pakete yakın. Bırakmayı düşünmüyorum.

Başkanlar genelde puro içerler...

- Ben herkes gibi değilim. Sevmiyorum. İçmedim, içmem de...

Asla vazgeçmem dediğiniz bir şey var mı...?

- İnsan ailesinden vazgeçemez herhalde. Aile derken sadece eşimi ve çocuklarımı kastetmiyorum. Biz çok büyük ve köklü bir aileyiz. Bağlarımız çok güçlüdür. Bu da hepimize pozitif enerji olarak yansıyor.

En çok neye para harcarsınız?

- Fenerbahçeye...

Yemekle aranız nasıl?

- Ne olsa yerim. Hiç ayırım yapmam. Galiba menemeni çok seviyorum. Ama kendim hayatımda hiç yemek pişirmedim. Mesela kahvaltı yapmam.

Hiç pişman oldunuz mu?

- Hayır hiç. Hatalar olmadan hayat devam etmez. Hata yapacaksınız ki doğruyu bulun. Hatalardan pişmanlık duymak yanlış.

Korkularınız var mı?

- Hiç bir korkum yok. Elbette tanrı korkusu diye bir şey var ona inanırım.

Deprem olduğunda en çok kim için endişelinirsiniz?

- Ailem için. Ama yaşadığımız büyük bir felaketti ve o insanlar için de üzülmek ve bir şeyler yapmak lazım. İnsanlar hem duygusal olmalı hem de bu duygu içinde vicdanlı olmalılar.

Herkesin hayatında bir kahramanı vardır. Sizin ki kim?

- O anlamda olmadı. Ama öykündüğüm biri var, büyük dayım. Hepimizin önderidir.

DEMOKRAT BİR BABAYIM

Evde nasıl biri Aziz Yıldırım?

- Evde dışırdaki tüm sıfatlarımı bırakıyorum. Orada sadece vatandaş Aziz Yıldırım var.

Çocuklarınıza verdiğinizi en önemli öğüt nedir?

- Onlarla her zaman iyi diyalog kurmak benim için önemli. Ben onlara dürüst davranırım. Onlardan da aynısını beklerim.

İki kızınız var değil mi?

- Evet. Şu an ikisi de Üniversite'de. Amerika'da Uluslararası İlişkiler okuyorlar. İki yaş var aralarında. Çok da iyi anlaşıyorlar. İkisi de Fenerli. Küçüğü biraz daha fanatik, hatta tribüncü. Tribündekiler tanır onu. Oradan bile her maçı takip eder.

Gelecekte ailede politikacılar olacak galiba?

- Bu onların tercihi. Ben demokrat bir babayım. Onlara doğruları gösteririm ama kararlarını kendileri verir. Onları kısıtlamadım hiç, ama onlar da sorumlulukları bilir. Onlarla gurur duyuyorum tabii...

Kitap okuyor musunuz?

- Eskiden daha çok ama şimdi daha az zamanım var. Ancak şu sıra Kuran'nın Türkçe açıklamalı tevsirini okumaya ve anlamaya çalışıyorum. Zaman alıyor.

Doğa ve hayvanlar konusunda hassas mısınız?

- Çocukluğumdan beri hayvanlara karşı büyük zaafım var. Evde köpeklerim ve güvercinlerim var ve çiftliğimde atlarım. Özellikle güvercinlerimi uçurmayı seviyorum. Onları özgür bırakıyorum ama geri gelmeleri de beni mutlu ediyor. Rahatlatıyor. 18 tane atım var.

Son dönem Türkiye'de yaşanan politik gelişmeleri nasıl buluyorsunuz?

- Bu dönemde iyi şeyler yapıldı. Vatandaş olarak bunları görüyorum ve olumlu buluyorum.

FENERLİ OLAN YA DA OLMAYAN FUTBOLSEVERLER İÇİN SORDUM

Yeniden başkan seçildiğinizde neler düşündünüz, neler hissettiniz?

- Geçmişte yaptığım iyi şeylerin yanısıra başarısız olduğum konular da vardı. En önemlisi takımınızın şampiyon olamaması. Türkiye'de değere ancak şu anlamda ulaşabiliyorsunuz: Takımınız şampiyon olursa siz başarılısınız. Onun dışında hep kötü anlamda anılırsınız. Ben altyapıyı oluşturma ve güçlendirmede çok başarılı olduğumu biliyorum. Onları devam ettirmek ve daha iyiye götürmek, bununla birlikte takımı da şampiyon yapıp öyle ayrılmak istedim. Başarılı bir işin yarım kalmaması için. Bu imkanı da yakaladığım için çok sevindim tabi, ama onun dışında çok büyük hislere kapılmadım.

Bir önceki seçimde bir oy farkı şimdi ise 683, üstelik eleştiri yağmuruna tutulduğunuz bir süreç sonunda...? Çıkıp ‘‘ben hata yaptım’’ demeniz rol oynadı mı sizce?

- Elbette oynamıştır. Ben bunu yaparken dürüsttüm ve dürüstlüğümü anladılar insanlar. Bana güvendiler. Ben hata yaptım derken bunu politika yapmak için söylemedim. Gerçek bu olduğu için.

TÜRKİYE KALIP DEĞİŞTİRİYOR

İnsanlar sizi seviyor. Sizce neden?

- Türkiye'de toplum kalıp değiştiriyor, çağdaşlaşıyor. Türkiye 80'lerde pek açık, dürüst ve iyi niyetli olmayan bir dönemden geçti. Oysa özümüzde dürüstlük var. İnsanlar geçmişi arıyorlar. Dürüst ilişkilere özlem duyuyorlar. Ben Fenerbahçe'ye kongre üyesi olduğumda şöyle bir şey oluşmuştu. Aziz Yıldırım bir şey söylerse yapar. Yapmayacağı şeyi söylemez. Yaptığı şeylerde hata varsa onu bilerek yapmaz. Yanlış yaptığımı kabul ederim ama kötü niyetim yoktur. Toplum da bunu bekliyor. Onlara yalan söylemedim. Baştan kendiliğinden oluşan bir ilişki, ama sonra ben de onları kazanmak için kendi daha da açtım.

Fenerbahçe gibi bir kulübün başkanı olmak insana ne gibi artılar getirir? Ne gibi sınırlamalar?

- Her hareketiniz ortada... Bu yaşamınıza önemli sınırlar koyuyor elbette. Ama hiç bir zaman koltuğumu kullanmış değilim.

BASIN BENDEN RAHATSIZ

Basını niye sevmiyorsunuz?

- Basınla bir sorunum yoktu. Ama söylemediğim şeyler yazılıp, olmayan bazı olayları olmuş gibi gösterdiklerinde kızmaya başladım. Tepkimi de gösterdim. Yapı olarak çok önde olmayı seven bir insan değilim. Bundan dolayı da basın, geçmişte algıladığı Fenerbahçe Başkanın popülaritesini göremeyince rahatsız oluyor benden.

Fenerbahçenin şirketleşme konusu askıda kaldı. Ama galiba siz bu işi önemsiyorsunuz?

- Kesinlikle. Galatasaray Kulübünde bunun gerçekleşmesi bizim camiayı da heyecanlandırdı. Bir danışma kurulu kuracağız, geleceğe dönük bütün organizasyonu yapacaklar. Şirketleşme nasıl olacak, hangi şartlarda Fenerbahçe Borsa'ya çıkacak... İnşallah dört-beş ay içinde bu iş gerçekleşecek.

Bir Galatasaraylının Fenerbahçe konusunda en büyük korkusu ne olabilir?

- Galatasaray'ın bütün hisselerinin bizim tarafımızdan satın alınması olur herhalde...

Bu sezon bitti gitti. Önümüzdeki sezon için neler düşünüyorsunuz?

- Önümüzdeki dönem için sözlerimiz var. Hem taraftara hem Fenerbahçe camisasına. Elbette takımın şampiyon olması için ne yapılması gerekiyorsa yapmak. Tüm Yönetim bunun için çalışacak.

TUVALETLER DE DÜZELECEK

Kadınların maçlara gelmesini nasıl karşılıyorsunuz?

- Son derece seviniyorum. Ama daha çoğalsınlar istiyorum. Bunun için de özellikle stad içinde değişiklikler yapacağız. Tribünlerdeki kötü tezahürat en başta beni de rahatsız ediyor. Tuvaletleri de düzeltmek istiyorum. Ve pek çok başka güzellik planlıyorum stadla ilgili olarak.

Ama eşiniz maçlara gelmiyor?

- Hayır gelmiyor. Kendisi istemediği için.

Küçükken futbolda idolleriniz kimlerdi?

- Biz Can ve Lefter'le büyüdük...

Futbolculara en çok ne zaman kızarsınız?

- Profesyonel olmayı bilmedikleri zaman.

Son bir soru Türkiye'de her çocuk Fenerbahçeli mi doğar?

- Şimdi Fenerbahçe'nin ve Türkiye'nin tarihine baktığınız zaman bazı gerçekler var. Fenerbahçe'nin İstiklal Savaşı'ndaki rolü var. Bu doğrutulda böyle bir şeye inanmış insanlar ve bence de çok doğru.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler