"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Ben peyniri yüzde 10 indirdim, enflasyon işinde yanlışlık var

İSTANBUL Ticaret Odası’nın (İTO) bir dönem etkili isimlerinden Bahçıvan Gıda’nın kurucusu Mecit Bahçıvan, işleri oğlu Erdal Bahçıvan’a bıraktıktan sonra, pek ortalarda görünmüyordu...

Enflasyonla ilgili tartışmalardan rahatsızlık duymuş olacak ki, Boyner Holding Murahhas Üyesi Cem Boyner’in, "Güllük gülistanlık ortam mı var ki fırsat zammı yapalım" mesajını bizim sayfada görünce aradı: "Cem Boyner doğru söylüyor. Bu enflasyon işinde bir yanlışlık olmalı..."

Mecit Bahçıvan’ın tepkisine önce bir anlam veremedim. Çünkü, "fırsat zammı yapmakla" suçlanan sektörlerden biri tekstil ve hazır giyimdi. KDV’nin yüzde 18’den 8’e indirilmesiyle rahatlamış olması gereken sektör, nisan ve mayıs aylarındaki fiyat artışlarıyla dikkati çekmişti. Üstelik Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da, "Biz KDV’yi indirdik, onlar zamları bindirdi" diyordu.

Mecit Bahçıvan
, "Bu işte bir yanlışlık olmalı" görüşünde ısrarlıydı: "Bahçıvan Gıda olarak peynir fiyatını nisanda yüzde 8-10 indirdik. Mayısta sebze-meyva da ucuzlamış olmalı. Ne oluyor da enflasyon bu kadar yüksek çıkıyor."

Mecit Bahçıvan, kendi fiyatlarıyla ilgili bir de meydan okudu: "İsteyen gelsin, birlikte marketleri dolaşalım, bizzat görelim. Bakalım fiyatlarımız inmiş mi artmış mı?"

Mecit Bahçıvan
’la görüştüğümüz günün akşamı Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İstanbul Şubesi’nin İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kandilli tesislerinde "yaza merhaba" buluşması vardı.

EMD’nin gecesinde İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, YKM’nin patronu Saruhan Tan, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş ve Gıda Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz’u birarada yakalayınca yüklendim: "Hükümet tekstil ve hazır giyimde 10 puan KDV indirimi yaptı. Buna rağmen mayıs enflasyonunun kahramanı çıktınız. Neden böyle yaptınız?"

Süleyman Orakçıoğlu
, Ali Murad Kızıltaş ve Saruhan Tan, "Enflasyonun suçlusu biz değiliz" havasındaydı. Oysa hesap ortadaydı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplarına dönük bir "güvensizlik" söz konusu değildi.

Orakçıoğlu, ortaya çıkan görüntüyü açıklamaya çalıştı: "Marta kadar sezon sonu mallar indirimli fiyatlarla vitrindeydi. Nisan ve mayısta yeni sezon ürünleri vitrine çıktı. Marttan nisana, nisandan mayısa bakınca fiyatlarımız artmış görünüyor. Yılın ilk beş ayına veya mayıstan mayısa bakın, bizim sektörde zam olmadığını görürsünüz."

Tekstil ve hazır giyim sektörü ısrarla, "Enflasyonu biz yükseltmiyoruz" savunmasına geçerken, Şemsi Kopuz, Mecit Bahçıvan’ın "indirim yaptık" sözüne ters düşen saptama yaptı: "Gıda ürünlerinde yüzde 5 zam oldu."

Mecit Bahçıvan
’ı 26 yıldır tanırım, eğer, "Peynirin fiyatını indirdim" diyorsa, inanırım... Ancak, birçok sektör zamları arka arkaya yaparken, az sayıda fiyat indirimi enflasyonun tırmanışını engellemeye yetmiyor...

Gelin "O yaptı, ben yapmadım" savunmasını bırakalım, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a kulak verelim: "Kimse fırsatçılık yapmasın..."

Hep birlikte dişimizi sıkalım, hiç olmazsa enflasyonu yeniden iki haneye taşımayalım... Olmaz mı?

Aileyi gözüyle yönetiyor kitabı 10 bini buluyor

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Suna Kıraç’ın sevgili dostum Rıdvan Akar tarafından derlenen "Ömrümden Uzun İdeallerim Var!" kitabı, doğum günü olan 3 Haziran’da tanıtıldı, bugün de vitrine çıkıyor.

Kitabın bana en çarpıcı gelen yönü, Suna Kıraç’ın ALS hastalığı yüzünden 6 yıldır sadece alfabedeki harfleri gözleriyle işaret ederek iletişim kurmasıyla ilgili bölümdü. Suna Kıraç, eşi İnan Kıraç’ın derlenmesine öncülük ettiği kitaba onayı yine gözleriyle vermişti.

Geçen perşembe akşamı Kanal D’de Mehmet Ali Birand’ın 32’inci Gün’de yayınladığı, "Suna’nın Gözleri" belgeseli de kitabın bir uzantısıydı. Belgeselde, kızı İpek Kıraç’ın, "Annem bizi gözleriyle yönetiyor" sözüyle, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’un, "İnan Kıraç, altından heykeli dikilecek bir enişte" cümlesi, çok anlamlıydı.

Belgeselin bir kopyasını araştırırken öğrendim ki, geliri Suna Kıraç’ın kurucu önderliğini yaptığı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’na (TEGV) kalacak "Ömrümden Uzun İdeallerim Var!" kitabına gelen talep, şimdiden 10 bini bulmuştu.

"Ömrümden Uzun İdeallerim Var!" ve "Suna’nın Gözleri"... İkisi birbirini tamamlayan müthiş öykü...
X