Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Ben olmasam bu takım küme düşerdi"

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor ve Bursaspor'dan sonra en başarılı Türk takımının Samsunspor olduğunu biliyor muydunuz?

ALİ CAN YAYCILI / hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

1993-94 yılında aldıkları Balkan Kupası ile "Anadolu takımları arasında Balkan Kupası'nı alan son takım"ın Samsunspor olduğu hiç aklınıza gelir miydi?

 

Fransa'nın en başarılı takımlarından Bordeaux'nun kardeş kulübünün Samsunspor olduğunu duymuş muydunuz?

 

Ve daha niceleri...

 

Tarihi, sportif başarılar ve yetiştirdiği yıldız oyuncularla dolu olan Samsunspor, Bank Asya 1. Lig'de şampiyon oldu ve gelecek yıl Spor Toto Süper Lig'de mücadele etmeye hak kazandı.

 

Şampiyonluğu ilan ettikleri 3-0'lık Güngören maçından sonra gidip şehirde dolaşmış biri olarak söylüyorum ki; bu şehir başından sonuna kadar Süper Lig'i hak ediyor.

 

Esnafından kulüp başkanına kadar takımına aşık olan bu şehir, Samsunspor ile birlikte Süper Lig’de kalıcı olmaya geliyor.

 

Takımın teknik direktörü; herkesin efendiliği, saygınlığı ve alçak gönüllülüğü ile tanıdığı Hüseyin Kalpar.

 

Samsun’a gitmişken Hüseyin hocayı görmemek olmaz.

 

Sohbetin başından sonuna kadar oyuncularının ve tüm şehrin takıma olan bağlılığını dile getiren Kalpar, bu büyük başarı için hiçbir zaman “ben yaptım” demedi.

 

Bir konu hariç. O da takımın geçen yıl ligde kalmış olması.

 

“Ben olmasam bu takım küme düşmüştü” diyen Hüseyin Kalpar ile çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 

İşte başarılı çalıştırıcının çok özel açıklamaları…

 

“BU BAŞARI HERKESE NASİP OLMAZ”

 

“Ben Samsunspor’un hocası olarak çok sevinçli olduğumu, çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Çünkü hocalar böyle bir şeyi çok ister ve arzu eder. Ancak her hocaya nasip olmaz. Bu sene bu bana nasip olduğu için çok mutluyum. Bu başarıyı tek ben yapmadım, biz yaptık. Samsunspor potansiyeli olan bir şehir. Hak edilen bir başarıdır. Bir çok insanın emeği var. En başta da futbolcular geliyor. Süper bir performans sergilediler. Ben oyuncularımı candan kutluyorum.”

 

“KAZANAN TÜM SAMSUN OLDU”

 

“Biz işimizi yapıyoruz. Yaparken de iyi yapmakla mükellefiz. Bizi buraya getirirken gelişi güzel getirmiyorlar. Ben kendi prensiplerimden vazgeçmeden işimi yaptım. Sonunda da kazanan biz olduk, Samsunspor oldu, Samsun halkı oldu. Hüseyin Kalpar da kazandı, ekibi de kazandı. Ben bulunduğum yerde en iyi şeyi nasıl verebilirim diye düşünerek bulunurum.”/images/100/0x0/55eac719f018fbb8f89615e5

 

“KÜME DÜŞMEYELİM DEDİK SÜPER LİG’E ÇIKTIK”

 

“Geçen sene buraya 11. maçta geldim. Takım çok kötüydü. En alttan da ikinciydi. Buraya gelirken düşüncemiz küme düşmemekti. Ancak spor basını bu takımı “küme düştü” olarak nitelendirdi. 11 maçta 8 puan var. Sonrasında biz geldik küme kelimesini kaldırdık. Daha düzenli bir takım olduk, ekip ruhu oluşturduk ve o sene küme de kaldık. Bu sene başında bizimle devam kararı aldılar. Doğru işler yapmaya çalıştık. Bazı oyuncularımızdan faydalanamadık ve onlarla yollarımızı ayırdık. Müthiş bir arkadaşlığımız oluştu ve ikinci yarıya süper başladık. Oyuncularımıza şunları söyledik: “Bu ligde 11 maç kazanırsak şampiyon oluruz” Nihayet de öyle oldu. Yine verdiğimiz sözü tutmuş olduk. Geçen yılın gol kralı gitti, eksiktik ama hiç ağlamadık. Bu sene de gol kralı bizde. Demek ki bunlar gelişi güzel olan şeyler değil. Ben bu takımın başında olduğum için çok mutluyum. Kararlı şekilde kendi doğrularımı yaptım. Dünya kadar yükü omzumda taşıdım. Sonucunda da kazanan biz olduk, hatta Samsun halkı oldu. Kulüp isterse Zenke ile tekrar anlaşabilir. Ancak şu anda hiçbir şey belli değil. Ancak herkes Zenke’nin kalmasını ister. Zenke’nin de anlaşmasında bir madde var “Bir miktar parayı getirirse gidebilir” diye.”

 

“MUSTAFA DENİZLİ VE LORANT’I BEN GÖNDERDİM”

 

“Bu takıma uyum sağlayacak oyuncular tercih etmeliyiz. Arda’lara Alex’lere karşı ben mücadele ettim. Çoğu kez de kazanan takımın hocası oldum. O takımlara çok yabancı değilim. Belki hatırlarsınız Galatasaray, Real Madrid’i yendi Yozgat’a geldi. 80. saniye de 2-0 galiptik. Telefonlara mesaj gidiyor, mesajı alanlar şaşırıyor. Hatta Fenerbahçe’de benim iki maçımdan sonra hoca gitti. Birisi Mustafa Denizli birisi Lorant. Ben onlara ve oyunculara yabancı değildim. Önemli olan Samsun’un doğru işler yapması. Çok büyük para vererek, çok büyük oyuncu alarak başarı geldiğine inanmıyorum. Büyük takımlar daha değişik düşünür. Bizim gibi takımların durumu belli. Ona göre işler yapacağız.”

 

KEMAL BEŞİKTAŞ’A GİDECEK Mİ?

 

“Şimdi doğru olmadığını biliyorum. Şu anda zaten anlaşma şansı yok transfer mevsimi değil. Ön görüşme yapabilir, menajeri vasıtasıyla görüşebilir. Mukavelesi de devam ediyor, kulüp istemezse hiçbir yere gidemez.”

 

“ÜLKE OLARAK PROFESYONELLİKTEN YOKSUNUZ”

 

“Bunları bir sebebe bağlamamalıyız. Bunlar parasız takımlar mı değil, oyuncular şöhretsi mi değil. Bir çok neden var. Ben ne olursa olsun, bir futbolcunun işini profesyonelce yapabilme arzusu içinde olmalı. Bundan biraz ülke olarak yoksunuz.”

 

“FENERBAHÇE 1 ADIM ÖNDE”

 

“Benim gönlümden geçen diye bir şey yok. Hak eden kazansın. Kağıt üzerinde avantaj olarak Fenerbahçe daha avantajlı. Şu anda da zaten lider. Averajla lider, demek ki 1 adım önde.”

 

“YABANCI HOCALARIN BİZE HİÇ KATKISI OLMADI”

 

“Bu çok önemli bir konu. Bana bir tane söyleyebilir misiniz ki şu yabancı hoca bize şunu kazandırdı diye. Beşiktaş’a son iki yılda kimler geldi, Galatasaray’a, Fenerbahçe’ye kimler geldi. Anadolu takımlarına zaten hiç uymuyor. Bunlardan yola çıkarsak biz daha neyi eleştiriyoruz ki? Biz kendi insanımıza inanamıyoruz. Siz bu meleği yapıyorsunuz neden yabancı gelsin yapsın ki. Yabancı hoca gelince araya biri daha giriyor. (Tercüman) Türk oyuncuya ses tonu bile çok önemli. Mimik bile önemli. Yabancı katkı sağlıyorsa gelsin ama olmuyor, katkı sağlamıyor. Gelirsen omuzlarda geliyorlar, giderken yerde sürünüyorlar. Koskoca Aragones’i bile yerden yere vurduk. Yabancı hocaya karşı değilim ama bizim mantalimiz farklı. O çok başarılıdır ama bize uymaz. Biz çok değişik düşünüyoruz. Avrupa’da maçını oynuyor, birasını içiyor, sevgilisiyle dolaşıyor. Onlarda yapı bu. Biz de yüzde 100 bunun tersi. Hadi git de maçtan sonra sevgilinle dolaş, kolay mı? Onlarla aramızda uçurum var. Biz fazla duygusalız. Bizim sistemimiz sistemsizlik. Onlar biz göre daha profesyonel.”

 

Samsunspor: Benim hayatımda çok önemli bir yerde.

Samsun: Çok güzel bir şehir. Futbol adına müthiş bir şehir.

Futbol: Samsun’da her şey.

Bank Asya 1. Lig: O artık hatıra defterinde kaldı.
Süper Lig:
Çok önemli bir lig, daha üstü yoktur. Bundan sonra kalıcı olmak adına Samsunspor hep yaşamalı.

Avrupa: Belli bir plan program sonrasında Avrupa’ya katılmak adına işler yapılmalı.

 

ayaycili@hurriyet.com.tr


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler