Dünya Haberleri

  'Ben Müslümanları koruyan ittifakın yöneticisiyim'

  A.A.
  01.08.2009 - 17:12 | Son Güncelleme:

  NATO'nun pazartesi günü törenle göreve başlayacak olan yeni Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Müslümanları baskıya karşı koruyan bir ittifakın yöneticisi olduğunu söyledi.

  Karikatür krizi olayında ifade özgürlüğünü savunarak İslam dünyasının şimşeklerini üzerine çeken eski Danimarka Başbakanı Rasmussen, Politiken gazetesine verdiği demeçte, Müslüman ülkelerle el sıkışmak arzusunda olduğunu ifade etti, NATO'nun Afganistan'daki misyonuna atıfta bulunarak, kendisinin Müslümanları koruyan bir ittifakın başında olduğunu kaydetti.

  NATO'nun misyonunun güvenlik ortamı yaratmak olduğunu düşündüğünü söyleyen Rasmussen, “Müslüman ülkelerde de güvenliği sağlıyoruz. İttifak'ın operasyonlarının amacı Afganistan ve Balkanlarda Müslümanları korumaktır” dedi.

  Birçok Müslümanın kendisi hakkında olumsuz düşüncelere sahip olduğunun hatırlatılması üzerine, “bunun kendisi için bir sorun teşkil etmediğini” söyleyen Rasmussen, “NATO bir din işi değildir” dedi, bununla birlikte İslam dünyasıyla işbirliği oluşturmak için el sıkışmak istediğini ifade etti.

  Rasmussen, “Benim ilk hedefim, mümkün olan en geniş güvenliği oluşturmak ve bu da İslam dünyasında, tıpkı bizim gibi terörle mücadele etmek isteyen ılımlı güçlerle iyi bir ortaklığı gerektiriyor” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı