‘Ben iyiyim demek’ bir marifet değil

Hürriyet Haber
26.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Küresel krizin ‘en ateşli’ safhasının geçildiğini söyleyen İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Türkiye için ise “Ne ‘krizden az etkilendik’, ne ‘etkilenmedik’ dememiz bize yetiyor, fırsatları değerlendirelim” dedi. Özince, ‘Ben iyiyim’ demenin ‘marifet olmadığını, ‘Benden başarılı ekonomileri nasıl geçerim’ denilmesi gerektiğini söyledi.

İŞ Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, küresel krizin etkilerini değerlendirirken, ‘Ben iyiyim’ demenin bir marifet olmadığını söyledi. Özince, ‘Krizden az etkilendik’ ‘Hiç etkilenmedik’ değerlendirmelerinin yeterli olmadığını dile getirirken, “Türkiye’nin farklı şeyler yapması lazım” dedi. İş Bankası’nın 85’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle soruları yanıtlayan Ersin Özince, krizle ilgili, “Krizin tepe noktaları aşıldığı ve yavaşlamakta. Bu tepeyi aşacak yeni sıkıntıların ortaya çıkmayacağını düşünüyorum. Dünya ekonomisi hızlanmayacak. Dolayısıyla kriz derken, krizin en ateşli safhası geçti, ama krizin yorgunluğu daha sürecek” değerlendirmesini yaptı.

Ekonomi siyaseti geçemiyor

“Türkiye’nin ve Türk bankacılığının bunun içinden az etkilenerek çıkabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nin farklı şeyler yapması lazım” diyen Özince, sözlerine şöyle devam etti: “Ve ne yazık ki, Türkiye Cumhuriyeti’nde de ekonomik gündem bir türlü siyasi gündemin önüne geçemiyor. Bunu eleştirel anlamda söylemiyorum. Haklı nedenler, sorunlar, sıkıntılar var. Keşke Türkiye, sosyal ve siyasi konularını tamamıyla çözse de yönünü tamamen ekonomiye döndürmüş olabilseydi.”

Fırsatı değerlendiren kazanacak

Özince, “Dünya piyasalarında yaşanan olumsuzluklar sığ piyasaları etkiledi” derken, Türkiye’ye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Tsunamiler olduğunda derin denizler sadece dalgalanıyor. Sığ koylar, sel felaketiyle karşılaşıyor. O nedenle Türkiye’nin çok dikkatli olması gerekiyor. Türkiye’nin krizden olumsuz etkilenmek bir tarafa, fırsat yaratmaya bakması lazım. Ne ‘krizden az etkilendik’, ne ‘etkilenmedik’ dememiz bize yetiyor. ‘Sen krizde ne yaptın’ diye sorduklarında ‘krizde şu fırsatı değerlendirdim’ diyebilen kazanacak.”

100 metrede limitler zorlanıyor

Türkiye’nin dünya rekabetine ayak uydurabilme açısından işinin zorlaştığına da dikkat çeken Özince, şöyle konuştu: “Yavaş büyüyen dünya ekonomisi içinde, yavaş büyüyen ticaret partnerlerinin arasında Türkiye’nin gelecekte nasıl ve neyi üreteceğini, neyi ihraç edeceğini, nasıl katma değer elde edeceğini, insanların refahını nasıl yükselteceğini çok iyi planlaması lazım. Öyle kalkıp da neticeleri ortaya çıktıktan sonra ‘çok iyiyiz’ demek pek anlamlı değil. Dünya rekabetine bakmamız lazım. Hasta olmamak marifet değil. 100 metre yarışında insan limitleri zorlanıyor. Türkiye’nin bu şekilde benden başarılıyı nasıl geçerim diye uğraşması lazım. ‘Ben iyiyim’ demek marifet değil. ‘Benden başarılı ekonomiler var, ben nasıl onları geçerim’ demek lazım.”

Türkiye IMF’den bir zarar görmüyor

IMF ile ilişkiler konusunu değerlendirirken, Türkiye’de 2 yıl sonra bir seçimin daha yaşanacağını hatırlatan Ersin Özince, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye bir de o kulvara girerse ekonomi yönetimi biraz daha zorlanır. Türkiye IMF’den bir zarar görmüyor. IMF’nin Türkiye’nin yararına kullanılabileceği kanaatindeyim. Çünkü IMF’nin en başarılı örneklerinden birini Türkiye’nin teşkil ettiğine inanıyorum. Bu konuda her ne yapılırsa yapılsın, en ufacık bir hatalı sonuç çıkmamalıdır. İster IMF’li, ister IMF’siz. Kaygılar ortadan kaldırılmalı. IMF ile Türkiye’nin ihtiyaçlarına, boyuna yakışan bir paket olacağına dair ciddi beklenti yaratıldı bizlerde.”

‘Holding’ hazırlığı yaptık son söz hissedarların

ERSİN Özince, banka yöneticisi olarak bir “holding” yapılanmasının yararlı olabileceği düşüncesinde olduğunu belirterek, bu konuda banka icra organının her türlü hazırlığını yaptığını, hissedarların böyle bir karar alması durumunda bankanın hiçbir şekilde olumsuz etkilenmeyeceğini kaydetti. Ancak böyle bir olasılığı yakın bir gelecekte olası görmediklerini söyleyen Özince, “Hissedarlarımız böyle bir karar almaya kalkıştığında banka hiçbir şekilde olumsuz etkilenmez” dedi.

2010 ve sonrasında Türkiye büyüdü

ERSİN Özince, 2010 ve sonrasında Türkiye’nin tekrar pozitif gelişmeye, ekonominin büyüme hızının yükselmeye başlayacağını ümit ettiğini dile getirerek, İş Bankası’nın da mümkün olduğunca piyasadaki payını artırmaya çalışacağını, dikkatli bir şekilde yatırımlara devam edeceklerini, 2010-2011’de Türkiye’nin en büyük altyapısına sahip bankası olabileceğini söyledi. Şu anda Bakü şubesinin açılış hazırlıklarının sürdüğünü ve Kahire temsilciliğinin çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Özince, 2011’de bin 300 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini, her yıl açtıkları 100 civarındaki şubeyle bine yakın kişiyi işe aldıklarını, her yıl yıl 200-300 milyon lira civarında yatırımlarının söz konusu olduğunu söyledi.

Doğuda pazar payımız İstanbul’un iki katı

ERSİN Özince, “demokratik açılım” konusunu değerlendirirken Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan vatandaşların büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getirdi. “Bizim teröre maruz kalan bölgede kılımıza halel gelmemiştir” diyen Özince, şöyle konuştu: “O kadar yıldır araçlarımız para taşımıştır, neredeyse hiçbir vukuat olmamıştır. Hatta o yörede yaşanan tedhiş olaylarında şubelerimiz zarar görmüş, ama bir tek lira para kaybolmamıştır. İster Kürt, ister Arap, ister diğerleri olsun bütün vatandaşlarımız İş Bankası’na karşı bir Cumhuriyet müessesi olarak her zaman inancını korumuştur. Bizim Doğu, Güneydoğu’daki pazar payımız İstanbul, Ankara gibi şehirlerimizden oransal olarak iki katıdır. Doğu ve Güneydoğu’da ağırlıklı olarak yapılması gereken işler ve yatırımlar olduğunu kabul ediyorum. Fakat bunları yalnız o yöreyle sınırlı görmemek lazım. Batı bölgelerinde, Karadeniz sahilinde, Trakya’da dahi maalesef imkanların, altyapının zayıf olduğu, eğitim, öğretim, sağlık hizmetlerinin çok zayıf olduğu yerler var. Benim öğrencilik yıllarımda Türkiye sağ-sol kavgaları içinde çok hırpalandı. Biz o yıllarda Türkiye’nin uçurumun eşiğine geldiğini sanırdık. Bugün onların hepsi geride kalmıştır.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı