Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ben hain değilim

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

SUNAY:hakkındaki iddiaları Hürriyet'e yanıtladı:

500 gram fazlalığı nedeniyle 94 kiloda podyuma çıkamayınca ‘‘Vatan hainliği’’ ve ‘‘isteyerek kilo düşmediği’’ belirtilerek suçlanan rekortmen haltercimiz, ‘‘Tek suçum kilo düşememek. Müsabaka satmam nasıl söz konusu olur’’ dedi.

HALTERDE Sydney Olimpiyatları'ndan 500 gram fazlalığı nedeniyle tartıda elenen ve ‘‘vatan hainliği’’ ile ‘‘isteyerek kilo düşmediği’’ belirtilerek suçlanan milli ve rekortmen haltercimiz Sunay Bulut içini Hürriyet'e döktü.

‘‘Ben vatan haini değilim. Bayrağım ve vatanım için her zaman ölmeye hazırım. Ben Jivkov zulmünden kaçarak geldiğim anavatanımda halter müsabakalarında bayrağımı ve milli formamı şerefle temsil ettim.’’ diyen Sunay Bulut, ‘‘Beni kasıtlı olarak kilo düşmemekle suçladıkları gibi, mücadeleyi de sattığım şeklinde ağır suçlamalarda bulunuyorlar. Bunları kesinlikle reddediyorum. Avrupa ve Akdeniz Oyunları şampiyonu, dünya ikincisi oldum. Dünya rekorları kırdım. Ben hem B Grubu'nda yarışacağım, sonra da müsabakayı satacağım. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Çok üzgünüm, böyle olmalıydı’’ diye konuştu.

Sydney öncesi 3 yıl uzak kaldığı haltere yeniden dönüş yaptığında tek düşüncesinin madalya olduğunu belirten Bulut şunları söyledi:

‘‘Kilo düşemememdeki tek suçum, kilo düşmeye bir gün geç başlamaktan kaynaklandı. Ben müsabakaya 1 gün kala 3 kiloyu saunada düştüm. Vücudum kurudu. Tartıdan 1.5 saat önce tekrar saunaya girdim. Ne yazık ki, tek damla ter atamadım. 94 kiloluk bir insan elbetteki 500 gramı çok kolay düşer. Normalde bir seansta 500-600 gram kilo düşen insanım. Tartıdan önce antrenörümle birlikte 10'ar dakikadan 3 seans saunada kaldım. Ne yazık ki, 40 gram verebildim. Halterden 3 yıl uzak kalmam kilo verme sistemimi de etkiledi. Kilo düşmeye ne zaman başlayacağımı tam kestiremediğim için günlerde bir yanılgım oldu. Bir gün önce kilo düşmeye başlasaydım, bu olay başıma gelmeyecekti.’’

Avustralya'da 23 gün sürekli idman yaptığına değinen Bulut, ‘‘Bir sporcu hem sürekli idman yapacak sonra da şampiyonaya girmemesinde kasıt aranacak. Bu nasıl iştir? Ben Sydney'e ülkemi en iyi şekilde temsil etmeye gelmiştim. Ne müsabakayı sattım, ne de vatan hainliği damgasına layık oldum.’’ dedi.

Sydney'de haltere son noktayı koymayı arzuladığını belirten rekortmen haltercimiz, ‘‘Ben bu kiloları kaldırdıktan sonra halteri öpüp veda edecektim. Bunun böyle bitmesini istemezdim. Beni izlemeye gelen sayın bakanım Fikret Ünlü, sayın Genel Müdürüm Kemal Mutlu, Federasyon Başkanım, halter camiası ve benden başarı bekleyen herkesten özür diliyorum. Yarışsaydım, müsabakayı satacak bir derece ile değil, 8 veya 9'uncu bitirecektim.’’ dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler