"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ben de mi kaçak elektrik kullanayım

‘YAN gelip yatma nasıl olur’ elektrik idaresinin uygulamalarından kolaylıkla anlaşılabilir.

Kaçak elektriğin maddi boyutları idarenin umurunda bile değildir çünkü
bu bedel kaçak elektrik kullanamayanlara ödettirilmektedir ve aslında bu uygulama yeni de değildir.
Bu uygulama bir devlet politikası olduğundan; ülkemizde halkın dertleriyle ilgilenen muhalefet ve basın olmadığından hiç sorgulanmaz, sürer gider.
Tabii mesele evsel kaçak elektrikle bitmemekte bir de sanayide kullanılan kaçak elektrik var.
Yasal enerji ülkemizde çok pahalı olduğundan yasalara uyan veya uymak zorunda kalan sanayiciler haksız rekabetle karşı karşıyadırlar.
Sahibi kwh başına 0.23 kuruş niye ödeyeyim.
Gazeteci Yavuz Semerci “Ben kimi tokatlayayım” diye yazmış. Soruyor:
“Devletin kayıp-kaçak faturasını niye bana ödetiyorlar? Ben kaçak elektrik mi kullanıyorum. Hani milli serveti evimin elektrik tesisatında kaybettim desem, olmaz. Çünkü elektrik ve girerken sayaçtan geçiyor. Sonuçta devletimiz kayıp-kaçak için aldığı bedele de zam yapmış. Bu nedenle artık ben kaçak elektrik kullanmak istiyorum. Benim kaçak kullandığımı da siz ödüyorsunuz zaten!”
Dalga geçiyor Semerci...
Evet soruyoruz; kaçak elektrik için kwh başına ben diye 0.23 kuruş ödeyeyim.
H.ÇAMU

Dikmen’de ‘Festivadi’


‘BARINMA hakkı’ ve ‘insanca bir yaşam’ için yaklaşık 6 yıldır mücadele veren Dikmen Vadisi halkı, ilkini 2009 yılında gerçekleştirdiğimiz halk festivalinin bu yıl 3’ncüsüne hazırlanıyor. ‘“Festivadi’ adı verilen ‘Dikmen Vadisi Halk Festivali’nde; “bilim-sanat-kültür alanlarında üretim ve paylaşımın yanı sıra, yaşamlarımıza ve haklarımıza yönelen saldırılara karşı bir dayanışma ve yoldaşlık buluşması olarak, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine biz vadi halkıyla birlikte olan bütün dost kişi ve kurumların imecesi ile yaşama geçirilecek.”

Vakıfbank’ın ısrarcılığı

VAKIFLAR Bankası’nın Ankara Maltepe şubesinden 2009 tarihinde kullandığım ipotek karşılığı taksitli ihtiyaç kredimin 31.12.2010 tarihinde yeniden yapılandırılmasında, kredimin konut kredisi kapsamına sokularak tarafımdan 2000 Tl. Komisyon ücreti alması üzerine... Banka genel müdürlüğüne yaptığım müracaatlara (3 kez) sürekli olumsuz cevap verilmiştir.
Oysa Ankara 7. Tüketici Mahkemesi’nin mayıs 2011 tarihinde vermiş olduğu kararla, konut kredisi kullananlardan dahi bu tür komisyon ücretinin alınmasının uygun olmadığı kararı verilmiştir. Ayrıca bir başka banka yetkilileri ile yaptığım görüşmelerde Vakıflar Bankası’nın yaptığı uygulamanın (İhtiyaç kredisi olduğu için) yasal olmadığı söylenmiştir. Benim ipotek karşılığı kullanmış olduğum ihtiyaç kredim için benden alınan meblağın iadesinde Vakıflar Bankası gibi bir kuruluşun bu kadar ısrarcı olmasını anlamakta güçlük çekmekteyim.
Umarım yetkili biri sesimi duyar.
Erdinç ERSOY
X