Ben de devleti Özal gibi bilirim

Sefa ÖZKAYA-Mustafa KÜÇÜK
17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

İstanbul’da dün ihracatçılarla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti yönetimini eleştirirken, kendisinin devlet kökenli olmasına dikkat çekti. “Rahmetli Özal, devleti bilmeseydi, çok önemli kararların altına imza atmakta zorlanırdı. Bürokrasinin nerelerde ne engel çıkaracağını da ve çözmesini de çok iyi biliriz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) üyeleri ne seslenirken, bir yandan iktidarı eleştirdi, bir yandan da kendisini anlattı. Kılıçdaroğlu, “AK Parti ekonomiyi iyi yönetiyor” yorumlarına ilişkin, “Allah aşkına nasıl iyi yönetiyor” derken, kendisinin de, Türkiye’nin 8’inci Cumhurbaşkanı olan Turgut Özal gibi devlet kökenli olduğuna dikkat çekti.

Çok daha güzel yönetiriz

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye’yi “çok daha güzel” yöneteceklerine inandıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Devlet bütçesinden sonraki en büyük bütçeyi 7 yıl yönettim. Vergi nasıl toplanır çok iyi bilirim. Hesap uzmanlığı mesleğindenim. Etik değerler nedir onu biliriz. Sanayicinin derdi nedir onu biliriz. Unutmayın, rahmetli Özal, devletten gelmeseydi, devleti bilmeseydi, çok önemli kararların altına imza atmakta zorlanırdı. Bürokrasinin nerelerde ne engel çıkaracağını çok iyi biliriz ve çözmesini de çok iyi biliriz. Refah toplumu nedir biliriz, nasıl dağıtılması gerektiğini biliriz.”
Kendisinden önce konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin dile getirdiği beklentilerden birinin “elde edilen kazanımların korunması” olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, şunları dile getirdi: “Kimse bu saatten sonra toplumu geriye götüremez. Ekonomik açıdan da öyle. Eğer var olanı kazanım olarak görüyorsak, onların daha ileriye taşınması lazım. O kazanımların yetersiz olduğunu da her ortamda ifade etmek lazım. Bunu yaparsak daha doğruları yakalamış oluruz.”

Ekonominin kamu görevlisi

Sanayiciyi “ekonominin kamu görevlisi” olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, devletin görevinin de sanayicinin üstlendiği görevi daha iyi yerine getirmesi için önündeki bütün engelleri kaldırmak olduğunu dile getirdi. Kılıçdaroğlu, sanayicinin sürekli güçlü olması, kendisini yenilemesi, bilim ve teknolojiyle daha ileri noktalara taşınması için siyasal partilerin, önlerindeki bütün engellerin kaldırılması konusunda da birlik sağlaması gerektiğini söyledi. “Bu birlik Türkiye’de var. Bundan hiçbir sanayicinin endişe duymaması lazım” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Biz sanayicinin üstlendiği rolün çok önemli olduğunu biliyoruz. Sanayici kazanacak, üretecek ama sosyal devlet dediğimiz bir varlığın ana öğesi olduğunu da unutmamamız gerek. Sanayici istihdam yaratarak refahın topluma yayılması için uğraşıyor. Sanayicinin işlevi bu. Ama biz ne yaptık, ülkeyi sıcak paraya teslim ettik. Spekülatörlere teslim ettik.

Allah aşkına nasıl iyi yönetiyor

Türkiye’ye 1 milyon dolar getirenin ‘kemiksiz’ 2 ayda 60 bin dolar kazandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “İşçi yok, işveren yok, grev yok, toplu sözleşme yok, vergi yok, SSK yok, ne oldu ne olacak yok. Siz buna ekonomiyi yönetmek mi diyorsunuz. ‘AK Parti ekonomiyi iyi yönetiyor.’ Allah aşkına nasıl iyi yönetiyor? Bir Allah’ın kulu çıkıp desin ki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin istihdam politikası budur, büyüme politikası budur.’ Kim biliyor? Tamamen kendimizi sıcak paraya bırakmışız.”

Merkez Bankası tek başına ekonomiyi götürmeye çalışıyor

GAZETELERİN ekonomi sayfalarını açtığında Türkiye’nin “güllük gülistanlık” olduğunu, hep ihracattan bahsedildiğini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Ülkenin ithalatı yok mu? İhracatın içinde ne kadar ithal malları var, ona bakmamız lazım. Türkiye’nin en güçlü olduğu alan tekstilde net ithalatçı konumuna düşmüşseniz, dönüp bir kendinize bakmalısınız. Otomotivde net ithalatçı konumdayız. Bu sıcak parayla bu ekonomi sağlıklı yönetilmez. Merkez Bankası’nın yasasında ‘hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını dikkate alarak fiyat istikrarını sağlar’ şeklinde görevi yazıyor. Merkez Bankası hangi büyüme ve istikrar politikasını dikkate aldı? Yok ki. Politika yok, tek başına para politikasıyla ekonomiyi götürmeye çalışıyor. Biz isteriz ki bizim sanayicimizin gücüne güç katalım.”

Yüzde 4’le ilk 10 ekonomi arasına girilmez

KEMAL Kılıçdaroğlu, “Bir medya kuruluşu iktidar aleyhine birkaç yayın yapsın. Başlarına ne geleceklerini biliyorlar, örnekleri var çünkü. Böyle bir demokrasi anlayışı olur mu” derken, Türkiye’nin büyüme ve kalkınma başarısının, Türkiye’ye benzeyen ülkelerle ölçülebileceğini de dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin şu anda dünyada 16’ncı büyük ekonomisi olduğunu ancak 1987’de 14’üncü sırada bulunduğunu belirterek, ilk 10 ekonomi içinde yer almak için her yıl düzenli kalkınma hızını yakalamak gerektiğinin altını çizerek, yüzde 4’lük kalkınma hızıyla ilk 10 ekonomi arasına girilemeyeceğini söyledi.

Ekonomik Sosyal Konsey toplanmıyor, soramıyoruz çünkü Başbakan kızabilir

KEMAL Kılıçdaroğlu, konuşmasında Türkiye’nin AB sürecinde CHP’nin yasal engel çıkarmadığını anlatırken, toplumsal barışı sağlamanın önemine de dikkat çekti. “Ekonomik Sosyal Konsey, rahmetli Ecevit’in başbakan olduğu dönemde çıktı. Sonra yasası çıktı, son referandumda da anayasaya bir madde olarak girdi. Yasaya göre Ekonomik Sosyal Konseyin üç ayda bir toplanması lazım. Ne zaman toplandı Ekonomik Sosyal Konsey bilen var mı” diyen Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bırakın üç ayı, bırakın altı ayı, bırakın bir yılı, toplanmıyor. Niye toplanmıyorsunuz? Soramıyoruz. Çünkü Başbakan kızabilir. Ya daha fazla kızarsa ne olur? Ya başımıza bir şey gelirse ne olur? Bu anlayış, demokrasinin önündeki en ciddi tehlikedir.”

Dünyanın en pahalı elektriği

KEMAL Kılıçdaroğlu, Rusya ile yapılan nükleer santral anlaşmasına dikkat çekti. “Santrali onlar yapacak, yakıtını onlar getirecek, alım garantisi veriyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Nükleer enerjiyle ilgili kuruluşların internet sitesine girin, maliyet 4 sent. Türkiye’de 13.5 sent. Dünyanın en pahalı elektriğini size kullandıracaklar.”
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı