"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Ben bir yabancı gelinim

Merhaba Güzin Abla. Ben yabancıyım. Türk ile evliyim, sevmeden evlendim, herkesin sözünü dinledim.

Ailem onu beğeniyordu iyi birisi diyorlardı, evlenip pişman olmayacaksın onunla evlenmemde ısrarlıydılar. Ama evlenip pişman oldum. Türkiye'ye geldiğimde ondan yardım görmedim, nasıl Türkçe öğreneceğimi, ne yapacağımı sormuyor, kahveler daha önemli çünkü benimle konuşacak konu yok. 5 senedir evliyiz, memlekete gidip gelmemek üzereydim, amma beni çağırınca dönüyorum Türkiye'ye. 3 senedir böyle sürüp gidiyor. Ayrılmaya karar verdik ama ben hamile kaldım. Çocuğumuzu aldırmak istemiyordum, o benim her şeyim. Kavga ettiği zaman beni ve çocuğumu görmek istemiyor. Ne yapacağımı şaşırdım, erkeklerden nefret ediyorum. Hani aşk sonra gelecekti? Ailem çok üzülüyor. Ne yapmalıyım yardım edin.

Sevgili
kızım, bu genç adam senin Türk erkekleri hakkında çok kötü bir izlenim edinmene yol açmış. Ne yazık ki, her milletten böyle sorumsuz erkekler çıkıyor işte. Onun adına senden özür dilemeliyiz. Biz Türkler aslında bu kadar da sorumsuz değilizdir. Bir genç Alman kızını ailesinden koparıp Türkiye'ye getir. Ondan sonra da onu kendi haline bırak. Kahvelerde zaman öldür... Çocuğunu bile görmekten kaçın. Bu olacak iş değil. Eşine buradan birkaç söz söylemek isterdim. Aklını başına toplamasını, madem seni ailenden, ülkenden, çevrenden koparıp buralara getirmiş, bir de çocuk yapmış sana da çocuğuna da sahip çıkmalı. Yabancı bir genç kızla evlendiğine göre, bunun sorumluluğunu taşımak zorunda. İnşallah bir bunalım geçiriyordur da kısa zamanda düzelir.

Bize nikáh düşer mi?

Sevgili Güzin Abla, ailem çok tutucu insanlar. Bu nedenle çaresizlik içindeyim. Çünkü beni yakın bir akrabamla evlendirmek istiyorlar. Bana söz hakkı tanımıyorlar ama, bu arada bir hocaya danıştım bize nik*ah düşmeyeceğini söyledi. Üstelik adam benden 15 yaş büyük. Bizimkiler her zaman dini bütün insanlar olduklarını söylerler. Kimseleri de beğenmezler.Buna nasıl razı olacaklar bilemiyorum. Onları nasıl inandırmalıyım? Bu konuda bir yazı yazarsanız belki sizi dinlerler. Sizden dinimizde böyle yakın akrabaya evlilik düşer mi bir araştırmanızı rica ediyorum.

Sevgili kızım, seninkiler dini bütün insanlar olduklarını söylüyorlar ama, dinimizin bazı kuralları hakkında bir şey bilmiyorlar anlaşılan. Kuran'ı Kerim'de kimin, kiminle evlenemeyeceğini açıkça belirleyen Nisa suresini birokusunlar. Nisa Suresi, (23)'te şöyle der: ‘‘Size şu kadınlarla evlenmek haram kılınmıştır: Analarınız, kızlarınız, kızkardeşleriniz, teyzeleriniz, halalarınız, erkek kardeş kızları, kızkardeş kızları (yani dayı ve yeğenler) Sizi emziren, süt anneleriniz, süt kardeşleriniz, karlarınızın anneleri, üvey kızlarınız, oğullarınızın karıları... (yeni gelinler). İşte bu kadar açık. Böyle yakın akraba ile evlenmek, artık tıbben de kabul edilmiyor. (Kardeş çocuklarının) evlenmesinde kan yoluyla geçen hastalıklar nedeniyle sakınca görülüyor. Bence ailen çok hatalı.


X