Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Ben arkadaşımın hanımını o da benim hanımı aldı

“Hocam hanımlarla ilgili sorunu, bir arkadaşımla anlaşarak çözdük. O benim hanımı aldı, ben de onunkini..” diye başlayan satırları okuduğumda, kafam karıştı.

“Bu da neyin nesi?” diye düşünürken, devamını okuduğumda olayı anladım.

MEĞER NEYMİŞ

Kuaför, parfümeri, pastane, mobilyacı, ayakkabıcı, beyaz eşya satanlar, konfeksiyoncu, inşaatçı, lokantacı, gözlükçü, nakliyeci, kitapçı, kırtasiyeci gibi “ticari kazanç” elde eden bir kişi, “eşini işyerinde çalıştırırsa”, ona ödediği ücreti, defterine gider yazamıyor.
Doktor, avukat, mali müşavir ve mimar gibi “serbest meslek kazancı” elde eden bir kişinin “eşi işyerinde çalışırsa”, eşine ödediği ücreti, defterine gider olarak yazabiliyor.
Okuyucumuz da buna pratik bir çözüm bulmuş. Çözümü birlikte okuyalım;
“Arkadaşım Arda da eşini benim gibi işyerinde çalıştırıyor. Eşim de diğer çalışanlar gibi ‘ücret’ alıyor. Eşe ödenen ücretin gider yazılamayacağını öğrenince, Arda ile pratik bir çözüm bulduk. Onun eşini, benim işyerimde çalışıyor gösterdim. Benim eşimi de Arda’nın işyerinde..
Anlayacağınız, onun hanımını ben, benim hanımı o işe almış oldu. Sorun da çözümlendi..”

KALICI ÇÖZÜM GEREKİYOR

Okuyucumuz, pratik bir formülle, eşin “sigortalı” gösterilme ve ödenen ücret ile SSK primi ve işsizlik sigortası primi işveren hissesinin “gider yazılma” sorununu çözümlemiş!
Ticari kazanç elde eden birinin, yanında eşini ücretli olarak çalıştırmasını engelleyen düzenleme yanlış bir mantığa dayanıyor.
Şöyle ki;
1.Ticari kazanç elde eden kişinin, eşine ödediği ücret gider kabul edilmiyor.
Serbest meslek kazancı elde edenin eşine ödediği ücret gider kabul ediliyor.
Bu ciddi bir çelişki!
Buna göre, örneğin;
Doktor, avukat ve mimarın karısı, eşinin işyerinde çalıştığında, ödenen ücret gider yazılıyor.
Eczacı, kitapçı ve kuaförün karısı, eşinin işyerinde çalıştığında, ödenen ücret gider yazılamıyor!
2. Eczacı, kitapçı ve kuaförlük yapan iki kişi, eşlerini karşı tarafın işyerinde çalışıyor gösterirse;
her iki taraf da ödenen ücreti gider kaydedebiliyor. Örneğin; Altın Tarak kuaförünün eşi Kırık Tarak kuaföründe, Kırık Tarak kuaförünün eşi de Altın Tarak kuaföründe çalışıyor gözükürse, her ikisi de ödedikleri ücreti gider gösterebilecekler.
3. İşyerinde çalışan eşe ödenen ücretin gider yazılmasının, vergi kaybına neden olmayacağı da olayın bir başka yönü.
Nedenine gelince;
· Ödenen ücret gelir vergisi kesintisine tabi tutulacak ve ücretten kesilecek vergi, muhtasar beyanname ile vergi dairesine beyan edilmek suretiyle yatırılacak.
· Ödenen ücret üzerinden işçi ve işveren payı olarak SSK primi ve işsizlik yardımı kesintisi hesaplanıp yatırılacak.
Görüldüğü gibi Maliye ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliri olacak.

ŞİRKET OLUNCA DEĞİŞİYOR

Kuaför, kitapçı, mobilyacı, konfeksiyoncu, inşaatçı, lokantacı, şahıs işletmesi olarak değil de bir limited ya da anonim şirket olarak faaliyetine devam ederse, eşe ödenen ücret gider yazılabilecek.
“Reform”
iddialarıyla hazırlanan Gelir Vergisi tasarısında, ticari kazanç elde edenlerin, eşlerine
ödedikleri ücretleri gider kaydedemesi buna karşılık “tek kişilik dahi olsa” anonim veya limited şirket kurmaları halinde, gider kaydedebilecek olmaları, ciddi bir çelişki olarak göze çarpıyor.
Yeni Gelir Vergisi Tasarısı’nda bu çelişkiyi gideren bir düzenleme yapılmasında yarar var.

X