Gündem Haberleri

  Ben Adile yılmadım savaştım

  Eyüp SERBEST/İSTANBUL
  27.09.2014 - 01:25 | Son Güncelleme:

  İlkokulda lösemiye yakalanan ve doktorların yüzde 10 yaşama şansı tanıdığı Adile Sevim, yaşadıklarını anlattığı bir günlük tuttu. Hastalığı yenen Adile, artık kendisi gibi 16 bin lösemi hastasına yardım eli uzatan LÖSEV’in bir gönüllüsü.

  6 ÇOCUKLU ailenin kızı Adile Sevim (14), 4’ncü sınıfta boğazındaki bir şişlik nedeniyle doktora gitti. Önce soğuk algınlığı teşhisi konulan Adile’nin, kan testi sonrası lösemi olduğu belirlendi. Ankara’da aylar süren tedavisi sırasında ailesinin destekçisi Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) oldu. Adile hastanede geçirdiği zamanları gün gün yazdı. Tedavisinin ardından Şanlıurfa’ya dönen ve okula devam eden Adile şimdi sağlıklı bir kız ve artık bir LÖSEV gönüllüsü. Adile’nin “Benim gibi lösemi hastalarının umudunun var olduğunu göstermek istiyorum” diyerek LÖSEV’e gönderdiği günlüğünden bazı bölümler:

  VÜCUDUNU SARMIŞTI

  “Doktor beni odadan çıkarıp babamla konuştu. “Ne oldu?” diye sordum ama cevap veremedi. Çünkü doktor ona löseminin vücudumun %94’nü kapladığını söylemiş. Doktorlar inanmıyordu benim Ankara’ya kadar sağ gideceğime. Babam ise “Benim kızım güçlüdür” der gibi bakıyordu. Yüzde 10’luk bir ihtimal kalmıştı göçüp gitmeme. Ama ben, Adile, yıkılmadım, savaştım. 3 hafta sonra beni yoğun bakımdan servise alacaklarını söylediler. Çok sevindim. 3 hafta sonra ilk defa yürüdüm. Odamda bir pencere var ama pencerenin önünde kocaman bir duvar var. Güneş ışığı almıyor. Tatsız tuzsuz yemekler yiyorum. Ailemi, okulumu, saçlarımı, en çok da gökyüzünü özledim.”

  ‘PES ETMEYİN’

  “LÖSEV’den bir koli geldi benim adıma – içerisinden de istediğim kırtasiye malzemeleri ve oyuncaklar çıktı. Bir de mektup vardı ‘Biz kocaman bir aileyiz’ diye başlayan. O an çok şanslı olduğumu hissettim. Hayata devam ediyorum. İnsanlar pes etmeyi sever. Bu yüzden kaybederler. Ben ise pes etmeyi değil, şükretmeyi severim ve hep de kazanırım. Bugünlere tırnaklarımla kazıya kazıya geldim. Ümidinizi yitirmeyin. İşte o zaman kazanacaksınız.”

  16 BİN ÇOCUĞUN UMUDU

  LÖSEV’in bünyesine kayıtlı, Adile gibi 16 bin hastası var. Yaşadıkları yerler ve hikâyeleri farklı ancak tedavi sürecinde yaşadıkları aynı olan lösemili çocuklar ve ailelerine maddi, manevi, sosyal yardımlar ve bağışçıların destekleri iletiliyor. Yıllardır yaptığı gibi bu sene de vekâleten kurban bağışlarını kabul eden LÖSEV, 12 ay boyunca lösemili çocuklara ve ailelerine taze et ve et ürünü göndermeyi, çocukların protein yönünden zengin beslenmesini sağlamayı hedefliyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı