ANKARA HABERLERİ

Bem-bir-sen Genel Başkanı Mürsel Turbay:

IHA
30 Temmuz 2015 - 10:20Son Güncelleme : 30 Temmuz 2015 - 10:21

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Memur-Sen’e üye genel yetkili sendika Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (BEM-BİR-SEN) hükümet ile kamu çalışanları arasında 3 Ağustos’ta başlayacak 2016-2017 yılını kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, masaya taşıyacağı Yerel Yönetimler Hizmet Koluna İlişkin Taleplerini açıkladı.
Bem-Bir-Sen’in bu yıl masaya koyacağı talepleri arasında, görevi başında iken hayatını kaybeden itfaiye çalışanlarının “şehit” sayılması, Cuma günleri için öğle izninde düzenleme yapılması, kurumların kreş açmalarının zorunlu hale getirilmesi, bu yapılamıyor ise aylık 400 TL kreş yardımı yapılması, kadroya geçen sözleşmeli personel için uygulanacak olan 5 yıl nakil yasağı şartının ortadan kaldırılması, İletişim Fakültesi mezunlarına yerel yönetimlerde kadro verilmesi gibi talepler yer alıyor.
Hazırlanan taleplerin genelde kamu çalışanlarının, özelde ise yerel yönetim çalışanlarının idari, mali, hukuki, sosyal ve özlük haklarını düzenlemekte olduğunu ifade eden Genel Başkan Mürsel Turbay, taleplerin mevzuattan kaynaklanan kanunsuzluklara işaret etmekte ve ülkemizin sağlıklı bir çalışma barışına kavuşmasına katkı sunmayı hedeflediğini söyledi.
Sendika olarak sunulan taleplerin takipçisi olmaya devam edeceklerini kaydeden Turbay şöyle devam etti:
“Sendika olarak çalışma barışını sosyal barışın sağlanması adına vazgeçilmez görmekteyiz. Ülke kaynaklarının doğru ve eşit paylaşımını, iktidarların toplumun kesimleri arasındaki adil yaklaşımını, çalışanlar kavramının oturtularak gelecek planlamalarının bu kavram çerçevesinde yapılmasını çok önemsiyoruz. Yerel yönetim çalışanlarının güvenini kazanmış, bu güveni üst üste 10 yıldır almış olduğu genel yetki ile pekiştirmiş bir sendikayız. Bem-Bir-Sen olarak; toplu sözleşmelerin sadece maaş zammına kilitlenip kalmaması, kamu çalışanları içinde, en çok mağdur edilen yerel yönetim çalışanlarının yıllardan beri devam ede, ücret adaletsizliğinin yanında, diğer pek çok çözüm bekleyen sorununun olduğunu yıllardan beri Kamu İşveren Kurulu gündemine taşıyoruz.”
Turbay, taleplerle ilgili yapılan açıklamada şu konulara yer verdi:
“İtfaiyecilik meslek olarak tanımlanmalıdır. Yangın ve diğer fiili durumlar karşısında görevleri başında vefat eden itfaiye çalışanlarının polis ve askere tanınmış olan haklar gibi şehit sayılması sağlanmalıdır. Kadroya geçirilen sözleşmeli personele uygulanan 5 yıl nakil yasağı kaldırılmalı, şu anda vekil olarak görev yapan memurların da kadroya alınmaları sağlanmalıdır. Bem-Bir-Sen tarafından kamuoyuna açıklanan ve kitapçık haline getirilen genel taleplerin başında yeni Anayasa çalışmaları geldi. Çalışma hayatında yaşanan problemlerin çözümünde yeni Anayasa’dan çok ümitli oldukları belirtilen taleplerde, yeni Anayasa çalışmalarında daha fazla gecikme yaşanmasının kabul edilemeyeceği bildirildi. Türkiye’de yıllardan beri yasakçı zihniyet tarafından sürdürülmeye çalışılan kanunsuz kılık kıyafet yasağının kamu uzantısı olan yönetmelik, toplumsal talepler doğrultusunda kaldırılmalıdır. Gerek evrensel insan hakları, gerekse Anayasal hak olan din ve inanç hürriyetleri bağlamında Cuma günleri çalışanların ibadet hürriyetlerinin önündeki engeller kaldırılarak Cuma günleri öğlen arası izni 2 saate çıkarılmalıdır. Çalışan kadınların en büyük problemlerinden olan kreş sorunun aşılması için kurumların kreş açması veya bu mümkün değilse kreş ücreti olarak çocuk başına 400 TL verilmesi sağlanmalıdır. 657 Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesinde değişiklik yapılarak yerel yönetimlerde (belediye ve il özel idareler) istihdam edilen iletişim fakülteleri mezunlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için gerekli düzenleme yapılmalıdır. Çağın gereği olarak kadro cetvelinde basın, halkla ilişkiler ile iletişimci kadrolarına yer verilmesi gerekmektedir. Kameraman kadrosunda olanların YÖK kararı gereğince Teknik Hizmetler Sınıfına alınması sağlanmalıdır.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Bem-bir-sen Genel Başkanı Mürsel Turbay: hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Temmuz 2015 tarihinde saat 10 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bem-bir-sen Genel Başkanı Mürsel Turbay: haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:13
  • Guneş
   06:01
  • Öğle
   13:02
  • İkindi
   16:46
  • Akşam
   19:41
  • Yatsı
   21:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı