« Hürriyet.com.tr

Belmin Söylemez filmleri Hollanda ve Almanya’da

Kısa film ve belgesel alanında çalışmaları bulunan Belmin Söylemez’in üç filmi bu haftasonu Hollanda ve Almanya’da sanatçının da katılımıyla gösteriliyor.

Hürriyet Haber
X

Den Haag’da düzenlenen “Shoot-Me” Film Festivali’nde Söylemez’in “Bıyık” isimli belgeseliyle “Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel” başlıklı video çalışmasına yer veriliyor. “Bıyık” Türk erkeğinin bıyık tutkusunu inşaat ustalarından elli yıllık berberlere figüranlardan genç siyasetçilere uzanan geniş bir yelpazenin düşünceleri üzerinden mizahi bir dille anlatıyor.

“Bugün İstanbul Ne Kadar Güzel” 2004 yerel seçimleri sırasında İstanbul’daki propaganda çalışmaları çekilerek hazırlanmış bir kısa film. Afişlerin ve sloganların şehri –geçici bir süre için de olsa- nasıl bir ‘sahne’ye çevirdiğini, algılarımızı nasıl körelttiğini vurguluyor.

Söylemez’in Almanya’daki durağı ise Bochum. Sanatçının iki yllık bir çalışmayla hazırladığı ve İstanbul’daki yaşamı taksicilerin gözünden anlatan “34 Taksi” Türk-Alman kültür etkinliği “Melez” kapsamında gösteriliyor. Belgeselin gösteriminden sonra Belmin Söylemez ve Ruken Öztürk’ün katılımıyla ‘Türkiye’de kadın sinemacılar’ başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek.

 

“34 Taksi” ve “Bıyık” filmleri aynı zamanda sürmekte olan 9.İstanbul Bienali kapsamında, Antrepo5’te yer alan ‘Freekick’ sergisinde de gösteriliyor.

 

Bochum’da düzenlenen “Melez” festivali hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki linkten edinebilirsiniz.

 

http://www.melez.de/festival/festival2005.php

Kaynak:

Teknede de Topuklu Efeyim Ama Bir Farkı Var
İşte Ege Böyle Bir Yerdir
Efeler Yalnız Oynuyor
Romalılardan Beri Zeytin Veren Ağaçları Var
Nysa’ya Turist Çekmek İçin Ne Gerekiyor?
İşte Aydın'ın Yeni Antik Rotası