Belki siz de uyku sarhoşluğundan müzdaripsiniz!

Birce BORA / LONDRA
28.08.2014 - 11:46 | Son Güncelleme:

ABD’deki Stanford Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarının 19 bin kişi üzerinde gerçekleştirdikleri yeni bir araştırma her 7 kişiden birinin “uyku sarhoşluğu” diye tanımlanan bir uyku hastalığından müzdarip olduğunu ortaya çıkarttı.

Araştırmacılar, “uyku sarhoşluğu” hastalarının derin uyku sırasında aniden uyandırıldıklarında bir süre “şaşkınlık, dengesizlik, kafa karışıklığı ve hatta şiddete meyillilik” gibi tavırlar sergilediğini söyledi.

Aniden uyanınca yaşanan kısa süreli şaşkınlığın normal olduğunu belirten uzmanlar, bu durumun bir iki dakikadan daha uzun sürmesinin “uyku sarhoşluğu”na işaret ettiğini belirtti.

Elde ettikleri bulguları Neurology isimli dergide yayınlayan araştırmacılar, uyku sarhoşluğunun tehlikeli bir kondisyon olabileğini çünkü hastaların “Uyku sarhoşluğu içindeyken amnezi yaşadıklarını ve kendilerine ya da başka birine zarar verip bunu hatırlamamalarının mümkün olduğunu” söyledi.

Uzmanlar uyku sarhoşluğu yaşayan kişilerin üçte birinin başka bir akıl hastalığından daha müzdarip olduğunu belirtirken özellikle manik depresyon, alkolizm, depresyon ve tramva sonrası stres bozukluğu yaşayan kişilerin uyku sarhoşluğu yaşamaya da meyilli olduğunu söyledi.

Uyku sarhoşluğu semptomlarını sık ve ağır bir şekilde yaşayan herkesin uyku uzmanlarına başvurması da tavsiye edildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı