ANTALYA HABERLERİ MANAVGAT HABERLERİ

'Belgesi olmayan gayrimenkulde çalışamayacak'

DHA
06.12.2017 - 11:53Son Güncelleme :
DHA

 

MANAVGAT, (DHA) - MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Ahmet Boztaş, "Artık bakanlık onaylı yeterlilik belgesi olmayanlar gayrimenkul sektöründe çalışamayacak" dedi.

MATSO binasında gayrimenkul sektörünü ilgilendiren, 2015 yılında yürürlüğe giren Perakende Ticareti Yasası'na göre çıkartılan ve tartışmaya açılan 'Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği Taslağı'nın ele alındığı toplantı düzenledi. Gayrimenkul firması sahiplerinin yoğun ilgi gösterdiği toplantıya MATSO Başkanı Ahmet Boztaş da katıldı.

MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, yönetmelikle birlikte gayrimenkul sektörünü ilgilendiren birçok değişiklik üzerinde çalışmalar yapıldığını anlatarak, gayrimenkul sektörünün artık ek iş olmaktan çıkıp daha düzenli bir meslek haline geleceğini söyledi. Boztaş, "2015 yılında perakende ticaretini düzenleyen yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasaya dayalı Taşınmaz Ticareti Yönetmelik Taslağı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yayınlanarak son şekli verilmek üzere sektöre yönelik tartışmaya açıldı. Biz de odamıza kayıtlı gayrimenkul sektöründe iştigal eden firma sahipleri siz değerli üyelerimizle sizleri ilgilendiren olumlu ya da olumsuz yanlarını ele almak amacıyla toplantı düzenledik. Toplantıda yönetmelik taslağının maddelerinin tek tek ele alarak sizlerden gelen taleplere göre bir dosya hazırlayarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) nezdinde girişimde bulunacağız" dedi.

Bu yönetmelikle gayrimenkul sektöründe birçok özellik aranacağına değinen Boztaş, "Yönetmenlikle sektör artık disiplin altına alınıyor. Sektör çalışanlarının ön lisans mezunu olması, sektöre ait özel büro olması gibi birçok şart aranıyor. Artık bakanlık onaylı yeterlilik belgesi olmayanlar gayrimenkul sektöründe çalışamayacak" diye konuştu.

Konuşmanın ardından Taşınmaz Yönetmeliği Taslağı'nın sektöre getireceği olumlu ya da olumsuz yanlar madde madde ele alınırken, TOBB ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığına sunulmak üzere gayrimenkul firma sahiplerinin öneri, görüşleri alındı ve dosya haline getirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Manavgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Manavgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Belgesi olmayan gayrimenkulde çalışamayacak' haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mayıs 2018, Salı
 • İmsak
  04:27
 • Guneş
  05:57
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:16

ANTALYA NÖBETÇİ ECZANELER

Sorunapp.com'un katkılarıyla
 • Arda Eczanesi

  Manavgat
 • Sarılar Eczanesi

  Manavgat
Sayfa Başı