Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Belge sahte

  Hürriyet Haber
  18 Kasım 2009 - 00:00Son Güncelleme : 17 Kasım 2009 - 23:52

  Genelkurmay Başkanlığı, Ergenekon savcılarına ve devletin zirvesine gönderilen üçüncü ihbar mektubuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığı iddia edilen belgenin sahte olduğunu” bildirdi. Genelkurmay, mektubun zamanlamasını da “düşündürücü” buldu.

  Dün akşam saatlerinde Genelkurmay’ın internet sitesine konulan açıklamada, özetle şöyle denildi:

  Var olduğu iddia edilen yeni ihbar mektubunun; Genelkurmay Askeri Savcılığı tarafından yapılan ve 24 Haziran’da görevsizlik kararı verilerek yetkili makamlara gönderilen soruşturma dosyasında yer alan bazı maddi hususlardan da yararlanmak suretiyle, hazırlayanların kendi hedefleri istikametinde düzenlendiği değerlendirilmektedir.

  Benzerlikler var

  Medyaya yansıyan haberlerden öğrenildiği kadar, söz konusu ihbar mektubu ekindeki CD’de yer alan hususlardan büyük bir kısmının 2008 ve daha önceki yıllarda medyaya yansıyan haberlerle benzerlik gösterdiği tespit edilmiştir. Bunlardan üzüntü duyulmakla birlikte dün olduğu gibi bugün de medyaya yansıyan ve TSK’yı ilgilendiren bütün haberler değerlendirilmekte ve gerekli görülen durumlarda gerekli işlemler yapılmaktadır.

  Suç duyurusu

  17 Kasım’da (dün) bir gazetede yer alan ve bu konularla ilişki kurulmaya çalışılan Genelkurmay Adli Müşavirliği tarafından hazırlandığı iddia edilen belge ise sahtedir. Söz konusu bilgi notu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturma doğrultusunda bazı şüphelilerde ele geçirildiği belirtilerek, 8 Nisan’da Genelkurmay Başkanlığına incelenmek üzere gönderilen belgeler arasındadır. Yapılan inceleme neticesinde, ilgili savcılığa 1 Mayıs’ta “Kayıtlarımızda böyle bir belgeye rastlanmamıştır. Askeri yazım teknikleri ve isimler kullanılarak kurgulanmış sahte bir belgedir” ibaresiyle cevap verilmiştir. Sahte belgeyi, kasıtlı olarak gerçek gibi sunan, gazete hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

  Zamanlama düşündürücü

  GENELKURMAY açıklamasında mektubun zamanlamasıyla ilgili olarak şu görüşlere yer verildi: “İddia edilen üçüncü ihbar mektubunun 15 Kasım’da medyada yer almaya başlamasının tesadüf olmadığı ve zamanlamasının da oldukça düşündürücü olduğu ortadadır. TSK, kendisine karşı uzun bir süreden beri yürütülmekte olan faaliyetlerin ve bu faaliyetlerin bütün boyutlarının farkındadır. Bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak her türlü saldırı da TSK’nın kararlı duruşunu ve mücadele azmini asla etkilemeyecektir.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı