Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Beleşçiler birinci raundu kaybetti

GAZETELERDEN öğrendiğimize göre 3 Nisan 2006’dan itibaren Boğaziçi köprüsünden nakit para ödeyerek geçilemeyecek. FSM köprüsünde ise sadece üç gişede para ödemesi yapılabilecek.

Tüm geçişler OGS (ve maalesef KGS) ile yapılacak. Haberden çıkan sonuca göre, köprüden beleş geçme kampanyası şimdilik başarıya ulaşamamış. Şimdilik diyorum, çünkü OGS’nin yaygınlaşmasını engelleyen zihniyet hálá iş başında. Eğer değişmezse, korkarım beleşçiler daha büyük bir kampanya başlatıp sonunda gişeleri kaldırtacaklar. Dünyanın en gelişmiş "geçiş bedeli ödeme sistemi"nin yaygınlaşması sadece köprülerin değil, paralı yolların da verimini arttıracaktır.

1. OGS satışları Ziraat Bankası tekelinden derhal çıkartılmalıdır. KGS sistemi iptal edilmeli, bu abonelere OGS cihazı verilmelidir.

2. OGS aboneliği tesisi ve OGS cihaz satışını isteyen her banka yapmalıdır. Hatta bu işlemler "yetkili bayi"lerle de yapılabilir.

3. OGS yetkili bayiliği için benzin istasyonları ve otomobil servisleri düşünülebilir.

4. OGS bir "ödeme sistemidir". Daha bilimsel bir tanımla "uzaktan okumalı bir kredi kartıdır". Dolayısıyla OGS nin pazarlanması ve tahsilat sisteminin kurulması "kredi kartı" şirketlerinin uzmanlık alanına girer. İlgililer gerçekten OGS’yi yaygınlaştırmak istiyorsa bu şirketlerle temasa geçmelidir. OGS’yle her geçişte uygulanan yüzde 20 tenzilat, yüzde 10’a indirip, tasarruf edilen yüzde 10’nun yarısı OGS satan bankalara bırakılsa, satışlar bir anda patlar.

5. OGS, sadece ve sadece bir "ödeme aleti"dir. Bu aletin herhangi bir araçla irtibatlandırılmasına gereksizidr. Kredi kartı olan her vatandaş, bir OGS cihazı alır ve bununla istediği aracın geçiş bedelini öder. Hatta arkadaşlarına verir; onlar da araçlarıyla köprüden veya paralı yoldan geçerken ödeme yapabilirler.

6. OGS aboneliğini bir araçla irtibatlandırmak, ödemeleri "teminat altına almak" fikrinden kaynaklanmaktadır. Sözde kredisi biten OGS cihazıyla gişelerinden geçen araç yakalanıp haciz edilecek ödenmeyen bedel de tahsil edilecektir. Bugün hiç OGS cihazı olmayan araçlar, OGS kapılarından geçmiyor mu ? Onlara ne işlem yapılıyorsa (plakasının fotoğrafını çekmek, ceza yazmak ve durumu trafik polisine bildirmek gibi) aynısı kredisi bitmiş ve hiç bir plakayla irtibatı olmayan OGS cihazlı geçişlerde de uygulanır.

7. OGS ödemelerinin pratik teminatı, cihazın ilintilendirildiği "kredi kartı numarası"dır; geçen aracın "plaka numarası" değildir.

Son Söz: Bir taşla iki kuş vurulmaz.
X