ANKARA HABERLERİ

Belek’ten geldi kaya nereye dayarsan daya

Hürriyet Haber
07.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Antalya Belek’te İçişleri Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğiyle düzenlenen toplantıda Büyükşehir belediyelerine önemli eleştiriler geldi.

Hürriyet Haber

Mahalli İdareler Genel Müdürü Ercan Topaca, toplantının açılışında yaptığı konuşmada eleştireleri ve şikayet konularını şöyle sıraladı:

Belediye başkanları katılım mekanizmalarını iyi işletmemekte ve bireysel karar vermektedir.

Belediye ihalelerinde açıklık ve rekabetin sağlanamaması, şikayetlere neden olmaktadır.

İhalelerde herhangi bir kayırmaya, ihale sürecinin bir grup veya kişiye yönelik sonuçlanmasına yol açacak davranışlardan kaçının.

İmar düzenlemelerini komisyonda görüşmeden karara bağlamayın.

*
Belediyeler asli fonksiyonu olan alanlara yoğunlaşmalı.

*
Özellikle Büyükşehirlerde son dönemde aşırı merkeziyetçi ve bürokratik bir yapı oluşmaya başladı. Belediyelerin artık her işi kendisi, memurları ve işçileri eliyle yapan birimler olmaktan çıkması gerekir.

Başkanlara uyarı: Sistem değişiyor uyum gösterin

Topaca, yerel yönetimlere ilişkin uygulanan yeni yasayla, belediyelerdeki yönetim yapısının çok ciddi değişikliğe uğradığını, belediye başkanı odaklı merkezi yönetim yapısının yerine, meclis, başkan, komisyon ve halkın katılımıyla yeni bir denge oluşturmaya çalışıldığını vurguladı.

Belediye başkanı ile meclis arasında dengenin yeniden kurulduğunu belirten Topaca, belediye başkanlarının kabullenmekte zorlandıkları bu sistemin, karar alım süreçlerindeki katılımı artıracağını hatırlattı. Topaca, dünyanın uyguladığı bu sistemin Türkiye’de yerleşmesi için belediye başkan yardımcılarından, özel olarak destek ve yol gösterici olmalarını istedi.

Belek’teki toplantıya nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin başkan yardımcıları, genel sekreter yardımcısı ve meclis üyeleri katıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belek’ten geldi kaya nereye dayarsan daya haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:20
  • Guneş
   06:59
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:44
  • Akşam
   18:08
  • Yatsı
   19:35
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı