ANKARA HABERLERİ

Belediyemizi geri istiyoruz isyanı

Hürriyet Haber
10.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

AKP’li olmayan belediyeleri ortadan kaldırmayı hedefleyen yeni Belediyeler Yasası’na ilk tepki, İstanbul Bahçeşehir’den geldi. Cumhuriyet tarihinde ilk defa bu duruma HAYIR diyen 35 bin kişi, Anayasa Mahkemesini e-posta bombardımanına tuttu.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE’nin her köşesinde tepkilere neden olan 5747 sayılı yasa ile AKP’nin bin 124 belediyeyi ortadan kaldırması, hukuk savaşını da beraberinde getirdi. Yasanın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi’nde CHP tarafından açılan davaya, Bahçeşehirliler tam destek veriyor.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez yaklaşık 35 bin kişi, Bahçeşehirli olarak Anayasa Mahkemesi’ne, e-posta, mektup ve telgrafla isyanlarını dile getirdi. Binlerce kişi, "Bahçeşehir köy olamaz. Dünya kenti Bahçeşehir’imizi istiyoruz. AKP’nin seçim oyunlarına hayır" mesajlarını ulaştırdı.

Bahçeşehir Belediyesi, Küçükçekmece ve Esenler ilçe sınırları içinde bulunan Başakşehir etap ve mahallelerini bir araya getirilerek, Başakşehir adıyla oluşturulan ilçenin mahallesi sayılırken, karar "seçim oyunu" olarak tanımlandı. Halk ve sivil toplum örgütleri karara isyan ediyor.

Bahçeşehir’de hüzün var. Belediye, kapatılma kararının ve kurulan yeni ilçelerin Anayasa’nın temel ilkelerine aykırı olduğunu ve en önemlisi de Bahçeşehir Belediyesi’nin kapatılmaması için bütün bilgi, birikim ve gücüyle hukuk çerçevesinde mücadelesini sürdürüyor.

Bahçeşehirliler şöyle diyor:

"Dava Anayasa Mahkemesi’nde görüşülecek, ancak hálá gündeme alınmış değil. Anayasa Mahkemesi’ne açılan bir davanın gündeme alınıp alınmamasını belirleyen ve karar veren tek kişi Anayasa Mahkemesi Başkanı. Bizler de mahkemeye imdat mesajları ulaştırıyoruz"

Belediyenizin kapatılmasını istemiyorsanız

ANAYASA Mahkemesi Başkanlığı’na, yasa ile birlikte ortaya çıkan belirsizliklerin sona erdirilmesini, hükümete yakın kaynaklar ve belediye başkanları tarafından yayılan, hükümetin yasanın gündeme alınmaması için Mahkeme’ye baskıda bulunduğu ve "davanın gündeme alınmayarak sürüncemeye bırakılacağı, yaklaşan yerel seçimlerde de kapatılan belediyelerin seçimlere girmesinin engelleneceği" söylentilerinin sona erdirilmesini talep eden fakslarla bildirebilirsiniz. Dilekçelerinizi - mümkün olduğunca - el yazınızla şu adres, faks veya e-posta olarak şu adreslere gönderebilirsiniz.

ANAYASA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI

Adres: Simon Bolivar Cad. No: 23 06540 Çankaya-Ankara

Telefon: 312 440 78 78

Faks: 312 439 59 24

e-posta: bilgi@anayasa.gov.tr

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Belediyemizi geri istiyoruz isyanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:45
  • Guneş
   07:29
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:22
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:11
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı